Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Obrazek

Obrazek

O ile o odmianie Laguna F1 można powiedzieć, że marchewki były duże o tyle o Baltimore F1 należy powiedzieć, że jak na wczesną marchew korzenie były olbrzymie.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Przemku jak zwykle piękne plony ;:215
pozdrawiam Ewa
poprostumateo
200p
200p
Posty: 217
Od: 19 maja 2015, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLB

Re: marchew

Post »

Czy ktoś z Was kopcuje marchew?
W jaki sposób to robicie?
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: marchew

Post »

Dołączam się do pytania :) U mnie gleba jest zbyt zbita na polu dla marchewek. Efekt jest tego taki, że rosną krzywe i niedostatecznie duże :? Rozwiązaniem będą redliny ;:108
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: marchew

Post »

Do przechowywania warzyw mam piwniczke ale można zrobić taką ala powniczke z ułożonych worków wypełnionych piaskiem. Chyba widziałem takie coś w jednym odcinku ,,Maja w ogrodzie". :)

U mnie na gliniastej ziemi redlina w tym roku się nie sprawdziła, jak przyszły upały, to ziemia się na pewnej wysokości kopca tak zbiła że korzenie zrobiły taką rundke wokoło i już w głąb nie szły. Próbowałem raz i więcej nie spróbuje. :)
poprostumateo
200p
200p
Posty: 217
Od: 19 maja 2015, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLB

Re: marchew

Post »

Marchew do przechowywania musi mieć temperaturę 0-2 stopnie i wilgotność w granicach 98%. DO kiedy trzymasz marchew w piwniczce i jak ona sie zachowuje? Nie ma strat?
Ja piwniczki nie mam, a z kolei żeby z worków coś robić to nie przejdzie bo mam jej za dużo.
Ja to widzę tak: na kopczyk cienka warstwa piaseczku, na to słoma i folia, ale chcialbym żeby ktoś inny wypowiedxiał się jak to robi.
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: marchew

Post »

:wit
Kopcowaliśmy marchew i tak trzeba ....wykopać dołek około 50-60 cm głęboki, dokładnie wyłożyć gałęziami świerka ,żeby gryzonie się nie dorwały,położyć zdrową przebrana marchew i na nią gałęzie świerka przysypać ziemią.Gdy mrozy położyć jeszcze słomę na kopcu,nie można od razu grubo, tylko stopniowo docieplać.Folia tez jest dobra żeby nie dostawała się woda
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
poprostumateo
200p
200p
Posty: 217
Od: 19 maja 2015, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLB

Re: marchew

Post »

Kłopotliwa sprawa z kopaniem tych dołków :)
Dobrze przechowywała się marchew w takim kopcu? Jak długo mogła w nim leżeć?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: marchew

Post »

poprostumateo pisze:Marchew do przechowywania musi mieć temperaturę 0-2 stopnie i wilgotność w granicach 98%. DO kiedy trzymasz marchew w piwniczce i jak ona sie zachowuje? Nie ma strat?
Przechowuje marchew wraz z innymi warzywami. Są to głównie ziemniaki ale również: marchew, pietruszka, seler, por. A do kiedy? Aż nie zjem. Straty są zawsze, bo zima zimie nie równa i albo za ciepło mają, albo coś innego się wydarzy. Przechowujemy tak warzywa już kilkadziesiąt lat. :wink:
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: marchew

Post »

BobejGS pisze:Posiałem dwie odmiamy: tradycyjnie Amsterdamską i Flakkese 2. Rosną praktycznie w tym samym miejscu, bo przeszielone tylko grządką pietruszki. Nie były niczym pryskane i podlewane tylko podczas wschodu. No i Flakkese 2 jest piękna i duża, a Amsterdamska mała i licha. ;:131
Marchew Amsterdamska to marchew wczesna. Trzeba ją jeść jak tylko da się w ręce wziąć bo większa nie urośnie.
Marchew Flakkese 2 to marchew późna. W pewnym momencie zaczyna być większa do Amsterdamskiej.
Ja sieję dla siebie i rodziny dwa zagony marchwi.
Najpierw kilka rządków marchwi najwcześniejszej na brzegu zagonka tuż przy chodniku.
Potem kilka rządków wczesnej.
Potem kilka rządków średniowczesnej.
Potem kilka rządków średniopóźnej.
Potem kilka rządków późnej.
Cały zagon jest przykrywany włókniną.
Na drugim zagonie jest tylko późna dobrze się przechowująca.
Rzędy marchwi wyznaczam dymkami na brzegach i trzema w środku.
Cebula chroni marchew przed szkodnikami. Nie stosuję ochrony chemicznej.
Grubość ściółki 5 cm.
Gdy zaczyna rosnąć korzeń na szerokość raz w tygodniu podlewam 20 litrów na metr kwadratowy gdy jest susza. Wilgotność gleby sprawdzam laską Egnera.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: marchew

Post »

Dzięki za porady. :wit

Jednak myśle, że nie mam czasu się aż tak bawić dla marchwi. :D Na kolejny sezon zrobie mix z trzech odmian ale czy będą osobno w grządkach czy wymieszane, jeszcze nie wiem. :) Zrobie osobny rządek z nasion, które w tym roku zebrałem, część jest chyba z marchwi z zeszłorocznej grządki(po prostu wyrosła na ścieżce), a drugie z marchwi giganta, który wybił w kwiat. Chce sprawdzić czy pójdą w kwiat, a nasiona mi się niestety wymieszały podczas remontu.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: marchew

Post »

Wysiewanie mieszanki marchwi u mnie się sprawdziło, mieszam pomarańczową Flakkoro, żółtą Jaune de Doubs i jakąś purpurową. W zależności do czego potrzebuję to taką marchewkę wyrywam.
Dobrze też zimują na grządkach.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: marchew

Post »

Ja również z tą myślą zrobiłem w tym roku mix pomarańczowej, żółtej i fioletowej. :) Ale fioletowe były tylko dwie, a żółtych sześć. Na wielki worek marchwi ;:131
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”