Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: marchew

Post »

Moje marchewki, odmiana Jaune du Doubs i jakaś purpurowa, nie pamiętam odmiany :heja
Obrazek

Ten wątek zamykam i zapraszam do istniejącego równolegle Marchew
jokaer.
luis90
200p
200p
Posty: 250
Od: 8 maja 2016, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Marchew

Post »

Ebabka pisze:A jak zabezpieczacie przed połyśnicą ? Zaplanowałam w tym roku, że w czasie jej pierwszego wylotu / orientacyjnie kwitnienie akacji/ swoje "pole" marchewkowe schowam pod włókniną.
Włóknina sprawdziła się przeciw połyśnicy?
Pozdrawiam, Ewa
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Od kilkudziesięciu lat nie mam żadnych kłopotów z połyśnicą marchwianką. Zapomniałem jak ona wygląda.
Nie stosuję w ogóle obornika, tylko kompost produkowany na działce.
W kompoście jest wiele pozostałości po kwiatach i ziołach.
Marchew uprawiam w sześcioletnim płodozmianie.
Rządki są co 20 cm, zagon 5 x 1,2 m. Głębokość siewu 1-2 cm.
Punktowo sieję marchew co 2 cm.
W rzędzie marchwi jest kilka cebul z dymki. Cebula pozostaje do uschnięcia.
Jak marchew już skiełkuje to międzyrzędzie wykładane jest świeżą, ściętą trawą, dokładaną wraz ze wzrostem marchwi. Aby nie przybiły się chwasty trawa jest udeptywana.
Zagon jest podlewany silnie przed siewem. Potem jest długa przerwa. Marchew dzięki ściółce nie wymaga podlewania. Marchew jest podlewana tylko wtedy jak już idzie w korzeń i jest susza.
Zwykle wysiewam kilka rządków bardzo wczesnej marchwi, potem kilkanaście rządków wczesnej marchwi, pół zagonu średniowczesnej i cały zagon późnej. Zagony te są w pewnej odległości od siebie, zazwyczaj przedzielone zagonem pietruszki, cebuli, porów.
Aby marchew się nie urywała przy wyciąganiu podwaźam ją długim "widelcem" z drewnianą rączką.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Marchew

Post »

Ja swoją wysiewam dość rzadko, dla lepszej widoczności w rowkach zaprawiam ją dość mocno zaprawą nasienną T 75. Dzięki zaprawie, przy tak małych nasionkach mogę sobie pozwolić na bardzo rzadki niemal punktowy wysiew, przy okazji chroni ona przed zgorzelą siewek. Co do połyśnicy to nie mam z nią problemów, marchew wysiewam naprzemiennie z cebulą dymką, czyli rządek dymki i rządek marchwi i tak na przemian. Cebula zdrowa co do sztuki marchewka też, bo chronią się nawzajem.

Obrazek


Obrazek

Marchewka wczesna wysiana w marcu, w tym samym dniu wysadzona była dymka. Późna została wysiana w międzyrzędzia czosnku w połowie czerwca i też nie ma żadnych robali.

Obrazek

Przed chwilą przyniesiona z działki, jeszcze nie umyta, bo trzymam ją jeszcze w gruncie po czosnku.

Obrazek
jak widać ma się dobrze. :)
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Marchew

Post »

Witajcie! Przed zimną nie wykopałem z grządek całej marchewki, niestety cześć została w gruncie :( Czy teraz nadaje się ona tylko i wyłącznie do spożywania na bieżąco? Nie ma już raczej sensu jej przenosić choćby do piwnicy?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

Jeśli przemarzła, to będzie miała takie poprzeczne pęknięcia i przeniesiona do ciepłego pomieszczenia, szybko więdnie i zaczyna gnić. Jeśli nie będzie miała takich objawów, to jeszcze nie przemarzła.
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Marchew

Post »

Dziękuję, jutro sprawdzę co z nią jest :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

McMArchewka pisze:Witajcie! Przed zimną nie wykopałem z grządek całej marchewki, niestety cześć została w gruncie :( Czy teraz nadaje się ona tylko i wyłącznie do spożywania na bieżąco? Nie ma już raczej sensu jej przenosić choćby do piwnicy?
W warunkach Wrocławia do wielu lat zostawiam wyściółkowaną marchew w gruncie. Przed zimą dodaję dodatkową warstwę ściólki. Wykopuję sukcesywnie.
Awatar użytkownika
Basia21071
50p
50p
Posty: 68
Od: 11 mar 2016, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Ja już zaczynam mieć "fazę" na oglądanie nasionek, no bo przecież marzec tuż tuż... :wink:
Wypatrzyłam odmianę Primo F1, którą siał kiedyś Przemek1136, myślę, że skuszę się właśnie na nią.
W ubiegłym roku po raz pierwszy posiałam Amsterdam 3, wszystko mogłabym o niej powiedzieć, ale nie to, że jest wczesna.
Ale mam takie pytanie, jaka jest różnica między Amsterdam 2 a Amsterdam 3?
Basia
Awatar użytkownika
kazko47
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 cze 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Radzyń Podlaski

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Witam.

Wybrałem też już kilka odmian,których nasiona będę chciał kupić:
KAROTINA - wczesna, nie kumuluje azotanów
KAROTELLA - wczesna, wysoka zawartość karotenu
RUBROVITAMINA - średniowczesna, b.dużo karotenu,intensywna pomarańczowa barwa
KORAL - późna, mała skłonność do kumulacji azotanów.

Poza tym mam takie pytanie. Od kilku lat chcę kupić marchew odm.Ambrosia.Ponoć ktoś
uprawia ją na nasiona komercyjnie a praktycznie nie ma jej w handlu.Czy może ktoś z państwa
wie, gdzie można ją kupić.

Pozdrawiam.
Kazik.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. Jonasz Kofta
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

W 2014 r. uprawiałam Ambrosię, była w ofercie sklepu internetowego PNOS. Rok później już jej nie mieli. Zamiast niej wysiałam Pierwszy Zbiór i chyba nie zauważyłam różnicy.
Pierwszy Zbiór uprawiałam już dwa lata, będzie i w tym roku.
Awatar użytkownika
JurekR49
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 lis 2016, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okol. Częstochowy, Śląskie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Piszę pierwszy raz na forum, (chociaż forum przeglądam już dawno) szukam nasion marchwi wczesnej Laguna. Przeszukałem już internet, sklepy i nie mogę znaleźć małego opakowania ( 1g, 2g )do wysiewu na działce.Może któryś z użytkowników ma w nadmiarze lub zna sklep gdzie można kupić? Będę wdzięczny za informacje.
Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Ta odmiana jest dostępna po 100tys. nasion, chociaż jeszcze można spotkać po 25 tys. nasion za 70zł. W zasadzie możesz kupić te mniejsze opakowanie i dzieląc się z sąsiadami, zużyjesz ją szybciej niżbyś się tego spodziewał. Kupując jedno gramowe opakowania, możesz natrafić na podróbkę.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”