Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Nie, chodzi o coś innego :D Zamiast siać nasiona do wąskiego rowka robi się szeroki rowek np motyczką, całą powierzchnią ostrza, i tam wsiewa się nasiona na szerokość 10-15 cm. Potem normalnie zasypuje ziemią, przerywa, itd. Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłam, zamiast jednego rządka, mamy jakby 3-4 obok siebie, potem przerwa i kolejny szeroki rządek. Pokazywali to w tv i pisali w Gardeners World. Jestem ciekawa jak to się sprawdzi.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

To jednak redliny przewyższają techniką. Także jest nawet potrójny rząd marchwi, nie przerywa się, bo sieje się pojedynczo każde nasionko (taki siewnik) i dodatkowa zaleta, że korzenie mają dużo powietrza, a przez to tworzą długi korzeń.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

No tak, ale w warunkach działkowych ciężko jest uformować redliny.
Mówię o uprawie amatorskiej, nie profesjonalnej. Ja uprawiam dużą marchew pastewną Jaune de Doubs ona rośnie wielka, zdrowa i świetnie się przechowuje na grządce bez wykopywania do wiosny. Szukam tylko sposobu jak mieć jej więcej z tej samej powierzchni :D
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Marchew

Post »

Przecież są redełka ręczne na trzonku które świetnie się sprawdzają przy robieniu redlin.Sam sprawdziłem.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Marchew

Post »

To spróbuję, tej na zimę jeszcze nie wysiałam.
Jaune de Doubs jaka jest w smaku? Czy to ze jest pastewna nie wpływa jakos negatywnie na smak?
Udanych plonów.
Magda
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Ma smak marchewki tylko nie jest tak słodka jak pomarańczowa. To stara odmiana francuska, teraz jest pastewna bo rośnie wielka i połyśnica jej nie atakuje. Ja miałam już zrezygnować z uprawy marchwi, bo nie chciałam pryskać chemią, i spróbowałam tej odmiany. Teraz mam marchewkę, bo robale siedzą u sąsiadów :heja i niczym nie pryskam. A że pastewna... no cóż, jakoś mi to nie przeszkadza :D
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Marchew

Post »

Ta odmiana, którą podajesz, chyba nie jest dostępna w Polsce. Ciekawe, czy inne "pastewne" też są dobre?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Jest dostępna, widzę ją w sklepie int, trzeba poszukać ona nie jest licencjonowana. Innych odmian nie miałam ale myślę, że warto spróbować :D
Znalazłam nasiona marchwi Lobbericher, jest napisane, że nadaje się do jedzenia dla ludzi ;:108
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Marchew

Post »

Faktycznie jest, wpisywałam de zamiast du. Reklamowałaś ją tu już w 2012 :)
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
janus_z
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 lut 2008, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

ja jak widzę taka ilość, to na sama mysl o pieleniu "boli mnie kręgoslup" :), ale u Ciebie już widać wyrwane chwasty na środku- pracowite masz te kobiety :)
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Ja mam dokładnie odwrotnie, moja marchew posiana 2 kwietnia ledwo da się zauważyć, ale ziemię mam bardzo gliniastą :wit
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Mam podobnie jak Dorota, marchew oglądać można z nosem przy ziemi, natomiast chwasty widać z daleka :oops: Nie wyrabiam z pieleniem, a sezon dopiero się zaczyna.
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Ja też mam ziemię gliniastą na działce ale marchew ładnie rośnie. :) Oczywiście chwasty jeszcze lepiej. ;:14 Z tego powodu nie zrobiłem jej wczoraj zdjęcia, a zacząłem pielić. :lol:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”