Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
JustyNA 11
50p
50p
Posty: 71
Od: 22 mar 2010, o 00:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Marchew

Post »

Kattin pisze:Czy istnieje odmiana marchwi, która nie zielenieje, nie pęka, nie rozdwaja się i długo aż do wiosny się przechowuje?
Wszystkie te problemy to nie wina jakiejś odmiany więc łatwo można im zapobiec właściwą pielęgnacją. Zielenienie marchwi - wystarczy podczas pielenia obsypać marchewki ziemią aby słońce nie padało na rosnące korzenie ( piętki). Po długotrwałej suszy ,gdy korzenie marchwi są już wyrośnięte i nagle będą spore opady deszczu to korzenie z nadmiaru wilgoci pękają. Problem pojawia się późnym latem/ na jesieni. Systematyczne podlewanie powinno wyeliminować ten problem. Rozdwajanie się korzeni- dobrze spulchniona grządka, brak kamieni i przerywanie zbyt gęstych wschodów i problem powinien zniknąć. Do przechowywania na zimę wybierać odmiany późne, siać dopiero w maju/ z pocz. czerwca. Dobrym sposobem na przechowywanie korzeni marchwi i nie tylko jest piasek. Życzę sukcesów w uprawie :)
Flacoro to też moja ulubiona zimowa odmiana.
ZielonaŻabko ja cały czas tak robię ale z przewagą marchewki :oops: tu na forum wyczytałam pomysł z cebulą, więc późna będzie miała jej towarzystwo. Rzodkiewkę podlewam w fazie pierwszych liści gdy jest sucho i pojawiają się pchełki a,że one( pchełki) nie lubią wilgotnej ziemi to roślinki są podlewane rano i wieczorem niezbyt obficie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

ZielonaZabka. Przecież marchew się podlewa, bo przed deszczem się nie chroni. Tylko nieumiejętne podlewanie, częste, czyni,że korzenie nie muszę szukać wody i marchew będzie krótsza. Także potem głębsze spulchnianie powoduję wydłużenie korzeni. Rzodkiewkę w marchwi należy traktować jako chwast lub odwrotnie.
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Marchew

Post »

JustyNA 11, ekopom, dzięki :) Pierwszy raz w życiu siałam marchewkę i się wydało, jaki ze mnie ogrodnik-teoretyk :P
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Marchew

Post »

Witam ,ja co roku wrzucam po kilka ziarenek rzodkiewki do marchwi ,żeby było łatwiej widać posiane rzadki ,bo rzodkiewka szybko wschodzi i można bezpiecznie pielić .Marchew i tak przerywam ,więc jak trochę jej ubędzie przy wyrywaniu rzodkiewki to nie jet to tragedia.
nella28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 kwie 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Ten sposób jest bardzo dobry, zawsze tak robię, że rzodkiewkę sieję między marchew. Po ziarenku na końcach i po środku rajki.
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Marchew

Post »

Czy wzeszła Wam juz marchewka ? Wysiałam do dużej skrzynki 23.03 i jeszcze nic nie wzeszło. Czy to możliwe żeby tak długo to trwało ? Mam odmiany wczesne: Amsterdam i Paris.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew

Post »

W gruncie widziałem że wychodzi. Natomiast w pojemnikach już jest ładniutka, aż kilka przesadziłem do docelowych pojemników. Terminów wysiewu nie pamiętam. Jakoś tuż przed świętami.

Nie zdążyłem się nimi zająć po miesięcznej nieobecności, dlatego niektóre po dwie i więcej sztuk w pojemniku.

Obrazek
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Marchew

Post »

Błażej, jeszcze się nie spotkałam z marchewką z rozsady :) Robisz tak żeby mieć wcześniej czy są jakieś inne powody ?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew

Post »

Robie tak, bo to nie zwykła marchewka, a marchewka gigant i nasiona pochodzą od rekordzisty świata Petera Glazebrooka, w wielkości/ciężarze tego warzywa. Docelowo też będą w pojemnikach. Chce przebić 1kg wagi jak najmniejszym wysiłkiem i kosztem, stąd tyle sadzonek, które będe wysadzał w różne miejsca, by przetestować, gdzie najlepiej rośnie. :D
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Marchew

Post »

Ale czy ona się od tego przesadzania nie zdeformuje? Czy to może nie ma dla Ciebie znaczenia, a chodzi tylko o jak największą wagę?

Moja Amsterdam 2 wzeszła już dwa tygodnie temu, ale ciągle ma tylko liścienie ;:174
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew

Post »

Przesadzam tak, by nie naruszyć korzenia. Jednak faktycznie to okaże się dopiero podczas zbioru. Hodowcy gigantów z całego świata, przesadzają swoje marchewki kilkukrotnie. :wink: Ja się dopiero uczę więc jestem na błędy skazany. :D Rekordowe sztuki są docelowo w ponad 200l beczkach uprawiane. :D
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Marchew

Post »

Błażej, to już nie mam pytań ;:oj
To musi być coś więcej niż pasja ;:138
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew

Post »

To już przekracza zwykłą uprawe marchwi. :wink: Zresztą sama zobacz. :D

http://www.giantveg.co.uk/index.php/en/ ... est-carrot
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”