Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Basia_z_Rynku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 8 maja 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rynek

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Drapichrust pisze:W moich stronach w tym roku marchew nie chce wschodzić, to samo pietruszka. Słyszałem to od wielu osób z okolicy, w zaprzyjaźnionym sklepie ogrodniczym ludzie cały czas dokupują nasiona i próbują dosiewać. W sobotę podjąłem ostatnią próbę dosiania marchwi i pietruszki, te siane ponad miesiąc temu przepadły i nie wzeszła ani jedna roślina, to samo pasternak! Siane dwa lub trzy tygodnie temu pokiełkowały ale nie wyszły jeszcze z ziemi. Mam ziemię nadrzeczną, mady z tendencją do zasklepiania i ostatni wysiew przysypałem cienką warstwą piasku, mam nadzieję, że to pomoże :roll:
Sugerowałabym sprawdzenie pH gleby i ewentualne odkwaszenie.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

U mnie to samo.pH 6,5-7.Marchew wyłazi nierówno a pietruszka wcale.CO NIE TAK?POMORSKIE.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5863
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

:wit Myślę ze to też zależy od nasion. Pakują stare....i dlatego są słabe wschody. Od dwóch lat kupuję profesjonalne nsiona marchwi i wschody mam 100 %. Tak samo z cebulą
Asia
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Miałem z Vilmorin na taśmie. Niby bardzo dobra ale....
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

To mnie pocieszyliście, myślałam że na mnie jakaś klątwa marchewkowa padła, też prawie nic nie powschodziło. Znalazłam jakąś jedną samosiejkę na ścieżce i starannie ją omijam :roll: Znalazłam też marchewki w zupełnie niespodziewanym miejscu, tam gdzie je zasiałam w zeszłym roku, ale nie na zimę, tylko normalnie, jako dosiewkę, z nadzieją na zbiór w tym samym roku. Rozumiem opóźnione wschody, czy nawet wcale nie wzejść, ale tyle czasu siedzieć w ziemi i się zastanawiać, być albo nie być?
dziadek22, też zostawiłam marchewki w zeszłym roku, będę robić tak jak Ty.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

dziadek22 pisze: Co roku ostatni rządek marchwi na końcu zagonu zostawiam na przezimowanie. W międzyrzędzie daję suchą trawę o grubości około 5 cm. Na wiosnę marchew wypuszcza pędy nasienne, kwitnie, owocuje.
Własne nasiona używam do siewu ozimego i wiosennego przez kilka kolejnych lat.
Można na wiosnę wsadzić kilka marchwi z tych co przezimowały w piwnicy i tak samo będą z nich wartościowe nasiona. Niektóre nasiona marchewki kupione w sklepie są F1, więc warto zwrócić uwagę i wiedzieć z jakich marchewek chcemy pozyskać nasiona.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Nawet podczas przerywki jest coś na ząb ;)
Amsterdamska.

Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Bardzo ładne marchewki. Ja miałem na jednej grzadce marchewki wysiane na jesień, ktore przezimowały i wiosną ruszyły. Jednak musiałem zmienić rozsadzenie roslin i to poletko zlikwidować. Nie byly takie ładne jak Twoje mimo łagodnej zimy.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Odkąd sieję profesjonalne nasiona to mam praktycznie 100% wschodów. Nasiona są bardzo duże i widać jak gęsto się sieje. Nic nie trzeba przerywać. Marchewka rośnie długa i prosta.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Weź pokaż te Twoje grządki z marchewką, bo mi tu reklamą Vizira zajeżdża trochę. :wink:

U mnie pozbyłem się w tym tygodniu rzodkiewki z marchwi ale dopiero zapewne jutro zobaczę jak faktycznie ma się marchew, bo zleciłem wyrwanie rzodkiewki mamie, gdyż sam jestem do dziś na wyjeździe.

W tym roku nie robiłem jednak kompletnego mixu, a oddzieliłem sobie grządki odmianami. W ten sposób mam zamiar ocenić, która odmiana spisze się w moich warunkach uprawowych najlepiej. Zacznę selekcjonować odmiany, dążąc do dwóch najbardziej się spisujacych. :)
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Marchewka jest z prawej strony 2 rajki (te szerokie szpary to zasługa turkucia podjadka)

Obrazek

Tu jest marchew z wysiewu ok 10 lipca

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Wygląda że masz gęsciej niż Ja z siewu z nieprofesjonalnych nasion. Pewnie to zasługa suchej wiosny i sporo mi nasion nie skiełkowało. ;:173

Obrazek
Obrazek
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

To się tylko tak wydaje ze jest gęsto nać ma ok 20 cm. Ok 10 czerwca będzie już młoda marchew do zupki.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”