Kalafior, odmiany, wymagania,wysiew ,pielęgnacja itd

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
koril1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 8 lut 2009, o 11:22
Lokalizacja: Maastricht

Post »

Mieszkam w Holandii, kupiłam z ciekawości, leżał sobie na półce. U nas na Ogrókach też go uprawiają, zawsze ma wczesne różyczki- dość duże. w tym roku go nie zmroziło, a było do - 10 w nocy, ale nakryty byl wtedy włókniną :)
Kocham konie i moj ogrodek
Awatar użytkownika
Anpio7
500p
500p
Posty: 715
Od: 7 lut 2009, o 23:34
Lokalizacja: 3city / Pomorze
Kontakt:

Post »

Witam ;:25

Mam kupioną rozsadę kalafiora i chce ją posadzić, niestety nic o nim nie wiem ;:24

W jakich odstępoach posadzić :?: :?: :?:
Czy może być ściółkowany czarną agrowłókniną :?: :?: :?:
Czy urośnie w półcieniu :?: :?: :?:
Kiedy będzie dobry do zbierania jak go teraz posadze :?: :?: :?:
Czy są jakieś eklogiczne środki do oprysków i czy w ogóle musze go czymś pryskać lub podlewać (oczywiście po za wodą :lol: :lol: :?: :?:

Pytania te rowniez dotycza , kapusty i brukselki ;:88
Prosze o porady :P
"jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem "
Ogrodniczka na tymczasowym urlopie Anpio7 !!!
Apetycznie u Anpio7
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Kapusta i kalafior teraz sadzone to na późny zbiór najpewniej? To sadzi się np. 70x70. Minimum to 50x50, jeśli ktoś ma mało miejsca na przykład. Brukselka może być trochę gęściej.
Na kiedy będą to zależy od odmiany. Najprawdopodobniej kalafior po 80-90 dniach, a kapusta późna urośnie na październik (chyba, że znasz odmiany, to można przewidzieć dokładniej).
Na włókninie może rosnąć, dlaczego nie. W półcieniu? To są typowo polowe rośliny, lubią światło i dobrze uprawioną glebę. Zależy jaki ten półcień, bo jak bardzo pod drzewem, czy coś takiego, to kapusta będzie miała luźną główkę. Najbardziej dla tych roślin liczy się ziemia, a najmniej wymagająca co do warunków będzie tutaj brukselka.

Co do oprysków to nie musisz ich robić jeśli tych roślin masz niewiele, ale trzeba często patrzeć, czy coś nie zaatakowało, żeby od razu zareagować. Kalafior lubią różne robaczki, chociaż może się udać, że się o nim nie dowiedzą :) .
Może podzieli się doświadczeniami ktoś, kto chroni kapustę i kalafior ekologicznie?
fiorella 100
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 21 cze 2009, o 16:14
Lokalizacja: TYMBARK

Post »

Mam kilka sztuk kalafiora, a tylko jeden ma dużą różyczkę. Co trzeba robić aby rózyczka była wielka :?:
Agapa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1597
Od: 29 maja 2009, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

A ja myślę, ze trzeba spokojnie poczekać inne też urosna. Posadziłam kalafiory w zeszłym roku i oto moje spostrzeżenia: Kalafior lubi światło i wode, ziemia też powinna być dobra. A jak trochę podrosna to na górze nad różą związać liście gumką recepturką np, to kalafior bedzie bielutki. Aha i kalafiorki lubią robaczki czarne malutkie oraz niestetybardzo mocno ślimaki ;:99
Pozdrawiam i powodzenia w uprawie życzę
Aga
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Po róży można poznać, czy jeszcze urośnie - jest twarda i zbita. Gdy zaczyna się rozluźniać to trzeba ją ściąć mimo, że jest mała, ona już nie urośnie.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

jak róża się rozlużni to kalafior jest do wyrzucenie , te czarne robaczki to zółcinek , on siada na czyms zółtym .
koril1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 8 lut 2009, o 11:22
Lokalizacja: Maastricht

Post »

Co to jest?! niektóre kalafiory nie mają środków, nie zauważyłam od kiedy, bo zewnętrzne liście są zdrowe i duże :? :? :?
Kocham konie i moj ogrodek
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

to są tyakie którym robaki wygryzły serca
koril1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 8 lut 2009, o 11:22
Lokalizacja: Maastricht

Post »

A jak moża temu zapobiec?! jak opryski to najchętniej pracuję z ekologicznymi! :)
Kocham konie i moj ogrodek
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

zagazowac rozsade w tunelu lub szklarni sa takie świece co się podpala a one rozoszą srodek jak jest mała rozsada
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

W ogrodniczym ich brak - podobnie jak wielu środków w sezonie. One dostępne są tylko w hurtowniach dla plantatorów i to w hurtowych ilościach ;) A o kalafiorze zimującym jako zwykły ogrodnik z zamiłowania nie wiedziałam więc grzecznie zapytałam ;)
Awatar użytkownika
Anpio7
500p
500p
Posty: 715
Od: 7 lut 2009, o 23:34
Lokalizacja: 3city / Pomorze
Kontakt:

Re: Kalafior

Post »

Musze się Wam pochwalić : oto moje cudo jedno z wielu !!!!


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/237 ... 22fb1.html


Jakiś czas temu prosiłam o porade, a teraz mogę cieszyć pierwszym w życiu kalafiorem z własnej ekologicznej uprawy ;:1

W przyszłym roku też będzie !!!
"jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem "
Ogrodniczka na tymczasowym urlopie Anpio7 !!!
Apetycznie u Anpio7
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”