Brokuły- uprawa, odmiany

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

A u mnie większość została wycięta przez mrówki i śmietkę :(
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

--julian-- Jakie mrówki są brokułożerne ? Ja mam czarne mrówki co roku w ilości hurtowej i niczego co rośnie nie tykają. Kapustnych na razie ,żaden szkodnik mi nie zaatakował, ani śmietka ani żadne gąsienice (może boją się mrówek ;:306 ). Zastanawiałam się nad założeniem siatek ochronnych, ale się obyło. Susza doskwiera, jednak wstrzymałam się z podlewaniem. Rano ma padać. Zrobiłam dzisiaj zdjęcie -słońce prażyło i jest kiepskiej jakości, ale widać że liście zdrowe.
Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Brokuł po ugotowaniu...pyszniutki :) . To już ostatnie różyczki z plonu głównego, za parę dni będą boczne - widać dużo przyrostów i szybko przybierają na masie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Piękne już macie brokuły. Mój Sebastian ma nieduże różyczki, a do licznych naturalnych kataklizmów, które udało mu się przeżyć podczas wzrostu (ślimaki i inne), doszła wczorajsza burza z nawalnym deszczem oraz mączliki.
Pozdrawiam, Ilona
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Bardzo lubię odmianę Marathon F1 ale w tym roku wypróbowałem, jak dla mnie nową odmianę Monotop F1 i jestem pod wrażeniem.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

:wit Przemku czy to ta sama odmiana co Montop ?
W opisach w/w ma , że nie wytwarza bocznych róż a
u Ciebie ma duże odrosty . ;:333
Ładne macie brokuły , ja też zbieram , nawet bez mączlika , może jeszcze
bez mączlika . ;:222
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Błąd literowy w nazewnictwie. Oczywiście chodzi o odmianę Montop F1. Faktycznie w opisach podają, że nie wytwarza róż bocznych ale u mnie róże boczne tworzą się już w momencie wzrostu róży głównej. Nasiona (małe opakowanie) kupowałem w Sonis.Lt Być może pomylili odmiany bo u mnie rosną obok siebie i Marathon i Montop i obie te odmiany mają boczne różyczki. ;:oj
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Pogoda sprzyja brokułom. Odrosty szaleją :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Tak, u mnie też :?: odrosty dojrzewały bardzo szybko, dopóki ich nie usunęłam. Brokuły w tym roku miałam wielkie i krzaczaste, z dużą ilością różyczek. Niestety, główne nie były wiele większe od bocznych.

Niezwykle smaczne, nawet łodygi po obraniu smakowały jak kalarepa, ale już nie mam. Inwazja mączlików z kapusty sąsiadki przesądziła o ich likwidacji. Wprawdzie nabyłam nietoksyczny środek na bazie silikonu do oprysków, ale nie użyłam. Zostanie wykorzystany na brukselkę, rzepę, brukiew i późne kalarepy.
Pozdrawiam, Ilona
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Można jeszcze siać brokuły na jesienny zbiór? Z moich wiosennych raczej nic nie będzie. Niby rosną, ale jednak łodyga cienka, liści mało, więc za dużo z nich nie będzie, jeśli jakaś różyczka wyrośnie kiedykolwiek :roll:
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Wczoraj namoczyłam nasionka, a dzisiaj posieję na rozsadę. Z przeznaczeniem na zbiór w październiku. U mnie jesienna uprawa brokułów i kalafiora jest o wiele bardziej bezproblemowa. Tylko trzeba osłonić siewki przed szkodnikami . W ub. roku ładnie wzeszły, lecz dwa dni z oczu i zastałam obżarte szkielety :( . Więc na razie rozsadki będą w domu na parapecie. Odmiana z tej samej paczuszki co na wiosnę siałam -Limba.
Awatar użytkownika
jimmy1991
50p
50p
Posty: 61
Od: 17 sty 2017, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Witajcie. Czy ktoś ma pomysł co dolega moim brokułom, że nie wiążą poprawnie róż? Często podlewam, dostały nawozu ekologicznego a mimo to róże są strasznie mizerne i nie są zwięzłe.

Obrazek
Jakub.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

jimmy1991 Może nie trafiłeś z terminem sadzenia (za długi dzień był jak dorastały). Druga opcja to może jednak za słabo odżywiony. Wówczas różyczki wykształci ale małe i trzeba rwać a się nie oglądać, bo większe nie urosną lecz się rozpierzchną i zakwitną. W tym roku wiosenny mi się udał. Ale jesienny chyba za późno posiałam (miesiąc temu). Taki ziąb nastał i słabo rośnie, że zaczynam tracić nadzieję. A Twoje kiedy wysadziłeś?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”