Brokuły- uprawa, odmiany

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jimmy1991
50p
50p
Posty: 60
Od: 17 sty 2017, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Myślicie, że sadzenie brokuła po fasolce szparagowej to dobry pomysł? Nie mam już miejsca na ogródku a właśnie likwiduję już grządki po fasolce. Czy brokuł nie będzie przez to wymagał jakiegoś szczególnego nawożenia?
Jakub.
amadi93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 wrz 2017, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowe plamki na liściach brokułów

Post »

Hej od jakiegoś czasu na brokułach pojawiły się brązowe plamki, dużo liści już zerwałem, bo były całkowicie brązowe. Czy to coś groźnego? Jak widzicie na liściach sa też wżery od gąsienic Bielinka rzepnika, którego systematycznie zbieram, więc on nie stanowi problemu. Co sądzicie w ogóle o mojej uprawie brokułów, nawozilem je obornikiem. Czy zdążą wypuścić róże według was? Zdjęcia robione dzis. Dziękuje za przeczytanie.

https://photos.app.goo.gl/9x1CQHb1CLa6T86W2
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Ja uprawiałem rok temu ale mi zaczął kwitnąć i juz był nie do zjedzenia, nie wiedziałem kiedy dokładnie mam go zebrać.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Cześć :wit
Zachęcony waszymi postami i zdjęciami ( ;:167 ) postanowiłem że w tym roku spróbuję uprawy tego warzywa :heja .
Po pierwsze kiedy najlepiej je posiać?Czy mogę użyć świeżego obornika bydlęcego :?: Czy jest jakiś uniwersalny środek na bielinka,mączlika i śmietki kapuścianej :?: Jeśli tak to proszę o przykład ;:108
Pozdrawiam :uszy
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Na mączlika chyba nic nie działa, przynajmniej w amatorskiej uprawie. Można stosować tablice lepowe, ale ja nie próbowałam to nie mogę polecać.
Na bielinka najłatwiej dostępny jest Zeon Karate 050SC. Śmietka nigdy mi nie atakowała brokułów czy jarmużu na zbiór jesienny, chociaż jej ostatnia fala jest chyba w sierpniu. Przy kapuście stosuję wysokie obsypywanie szyjki korzeniowej, tu na forum polecane też są krążki zakładane na łodygę. Trzeba poszukać tematu w wątku kapuścianym, jest pokazane ze zdjęciami jak to wygląda.
Polecam tę stronę http://ochronaroslin.agro.pl/index.php? ... Category=2 , można dopasować sobie ŚORy do chorób i szkodników.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
Agnieszka1234
200p
200p
Posty: 276
Od: 29 sty 2016, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lódzkie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Witam,

jak oglądam Wasze zdjęcia, to jestem dobrej myśli, że może i mi się uda.

Mam brokuły - nasiona odmiana wczesna Sebastian, czy mogę robić rozsadę wiosenną, kiedy wysiać do gruntu?

Z góry dziękuję za rady.

Pozdrawiam serdecznie

Agnieszka1234
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Ja w tym roku będę miała kilka ciekawostek brokułowych. Będzie wieloletni Nine star, zimowy White star i fioletowy letni (nie wiem jak po polsku się dokładnie nazywa, tu Paarse Zomerbroccoli). Wszystkie z tych są brokułami gałązkowymi/szparagowymi (sprouting broccoli). Zwykły zielony też będzie.
Iza
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Witam
Pozwoliłem sobie odświeżyć wątek brokułowy :D
Nigdy wcześniej nie uprawiałem tego warzywa ale moja 4 letnia córka się nim zajada więc nie mam wyboru - muszę spróbować :shock:
Po przeczytaniu wątku zastanawiam się kiedy będzie dobry moment na sianie brokuła na zbiór późną wiosną ? koniec lutego - początek marca
i zrobić rozsadę w domu czy też posiać pod koniec marca pod folią ?
Ile trwa produkcja rozsady w warunkach domowych?
Pozdrawiam Krzysiek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Brokuł wiosenny wysiewałam w drugiej poł. marca. Jak wychyli łepki w domu, w niezbyt ciepłym pomieszczeniu (u mnie parapet północny- weranda) 16 - 18 st. to wystawiam do szklarni, zabezpieczam w razie przymrozków. W pokoju na południowym oknie jest za ciepło, a na północnym siewki się wyciągają z braku światła. Od wysiania 5-6 tyg. rozsada jest gotowa do wysadzenia na miejsce stałe. Ja miałam odmianę Sebastian, główki niezbyt duże, ale szybko i obficie odrastały różyczki boczne.
wera1996
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 9 cze 2017, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

IN_be pisze:Ja w tym roku będę miała kilka ciekawostek brokułowych. Będzie wieloletni Nine star, zimowy White star i fioletowy letni (nie wiem jak po polsku się dokładnie nazywa, tu Paarse Zomerbroccoli). Wszystkie z tych są brokułami gałązkowymi/szparagowymi (sprouting broccoli). Zwykły zielony też będzie.
A ten wieloletni to skąd nasionka?? :D :D
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Telimenka pisze:Brokuł wiosenny wysiewałam w drugiej poł. marca. Jak wychyli łepki w domu, w niezbyt ciepłym pomieszczeniu (u mnie parapet północny- weranda) 16 - 18 st. to wystawiam do szklarni, zabezpieczam w razie przymrozków. W pokoju na południowym oknie jest za ciepło, a na północnym siewki się wyciągają z braku światła. Od wysiania 5-6 tyg. rozsada jest gotowa do wysadzenia na miejsce stałe. Ja miałam odmianę Sebastian, główki niezbyt duże, ale szybko i obficie odrastały różyczki boczne.
Mam rozumieć, że nie pikujesz? Czy od razu siejesz do większych pojemników?
Czyli do gruntu pod koniec kwietnia. Kiedy można spodziewać się pierwszych owoców? Koniec czerwca czy wcześniej?
Pozdrawiam Krzysiek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

solaris37 W poprzednich latach siałam rzadko do skrzynki i nie pikowałam. Bezpośrednio przed sadzeniem do ogrodu rozsadę rozdzielałam. W tym roku brokuł wysieję pojedynczo do doniczek, tak samo jak kalafior i kapustę. W poprzednich latach brokuł zaczynałam zbierać pod koniec czerwca. Ale u mnie zawsze zimna wiosna i wszystkie wiosenne plony przeważnie o 2 tyg. później niż w cieplejszych rejonach Polski.
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

A jak jest z tymi robalami na brokułach? Jedni piszą, że mają inni, że nie. Trzeba czymś pryskać?
Pozdrawiam Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”