Kiedy siać po oborniku.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Naserian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 kwie 2011, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kiedy siać po oborniku.

Post »

Witam, zaczynam uprawę warzywnika i mam pytanie odnośnie obornika i siewu. Ile czasu musi upłynąć od przekopania ziemi z obornikiem aby móc zasiać warzywa. Czy np można siać w tym samym dniu? Mam do zasiania marchew, pietruszkę, fasolkę szparagową, szpinak, buraki, cukinię i kalarepę. Bardzo proszę o odpowiedź.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

Witaj Naserian

Powiem Ci, co wiem na pewno. Świeży obornik wydziela gaz zwany amoniakiem Na pewno wrażliwe na amoniak są kiełki ogórków- to wiem. A czy i warzyw, które wymieniłeś- nie wiem. Ale to nie wykluczone, poniewaz amoniak jest gazem agresywnym. Wiem równiez na pewno, że ogórki siac mozna dopiero co najmniej po upływie 2 tygodni od dania obornika. Proponuje zatem ,dla pewności, wstrzymać się te 2 tygodnie od siewu na świeżym oborniku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

Marchewka nie lubi świeżego obornika, wysiewa się ją w drugim roku po dodaniu obornika.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

Teoretycznie - tak. Nie tylko marchew z resztą. Pietruszki i buraków tez sie to tyczy. Ale zrozumiałem, że Naserian jest w takiej sytuacji, że był zmuszony obornik dac na wiosnę a jednocześnie chce posiac marchew. Jeżeli posieje ja na świeżym oborniku, na pewno się tą marchwią nie otruje. Poza tym nie wiemy jaką ma glebę. A może taką, że jak nie da obornika to mu niewiele urośnie. Moja odpowiedz wynikała z pragmatyzmu a nie z niewiedzy.
Naserian napisał wyraznie :
Naserian pisze:zaczynam uprawę warzywnika
:wit
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

Moja babcia zasze pod warzywa dawała koński obornik, dziadek orał, bronował i zaczynali siać warzywa. Wszystko rosło ładne i zdrowe. Marchew leżała w piwnicy do następnych zbiorów.
Pewnie lepiej dawać przekompostowany obornik, ale jak się dało świeży to też można wszystko uprawiać. Ważna jest ilość i jakość tego obornika. Nim też można przenawożić, sczególnie od kur i królików. I nigdy nie stosować spod świń, również pod ziemniaki.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

Tez uprawiałem marchew i tez na oborniku dawanym wiosną/ kurzym/. Marchew rosła piękna, nie rozwidlona , nie gniła a przechowywałem ją... na grządce przykrywając ją liśćmi opadłymi na jesień. Na wiosne miałem świeżutką/ jeżeli nie wystaje korzeń ponad ziemie , to nie zmarznie/. Ze świńskim obornikiem- to prawda. Czysty nie nadaje sie , jest zimny.

Pozdrawiam
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

elik_49 pisze:Marchewka nie lubi świeżego obornika, wysiewa się ją w drugim roku po dodaniu obornika.
Nie jest tak że marchew nie lubi świeżego obornika, bo tak do końca nie jest. Marchew, jak i inne warzywa o długich korzeniach palowych powinna rosnąc na ubogiej w pokarm wierzchniej warstwie gleby, by szukając pożywienia swoimi korzeniami w głębszych warstwach ziemi wytworzyć długi i gruby korzeń przeznaczony do spożycia.

Marchwi posianej w ziemi z obornikiem, a więc w bogatej w pokarm wierzchniej warstwie ziemi nie chce się poszukiwać pokarmu w głębi ziemi i dlatego też wytwarza drobne korzonki boczne, co powoduje że jej wygląd nie jest zbyt "estetyczny", a ponadto ( i głównie dlatego że rośnie w ziemi z obornikiem) korzeń przeznaczony do spożycia jest krótki i gruby.

A co do obornika to nie ma co wybrzydzać, każdy jest lepszy niż sianie nawozów sztucznych, każdy taki daje jaki udaje mu się zdobyć , bo jest on dzisiaj towarem deficytowym.
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

Tadeusz i właśnie to mi chodziło że marchew wtedy wytwarza dużo bocznych korzeni.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

Przyczyn tworzenie bocznych korzeni jest więcej. Moim zdaniem ciężka gleba i nadmiar wilgoci znacznie bardziej stymulują do tworzenia bocznych korzeni niż obornik. Poza tym dlaczego nikt nie pisze, żeby nie siać marchwi w pierwszym roku po kompoście. Przecież kompost też nawozi wierzchnią warstwę ziemi i poprawia jej nawodnienie.
Naserian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 kwie 2011, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje. Gleba na działce w niektórych miejscach jest gliniasta ponieważ przekopali ją panowie od kanalizacji i zostawili w niektórych miejscach ziemię wymieszaną z gliną. Dodam że w ogródku nie rosły warzywa od około 5 lat i zastosowanie obornika jest konieczne, niestety kurzego i króliczego bo takowy tylko posiadamy. Jeszcze jedno pytanie. Czy to prawda że marchew podlewamy ubogo wodą? Aby marchew nie wytwarzała bocznych korzeni? Pozdrawiam
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

chodzi o to żeby wilgoć była w spodzie a nie na wierzchu gleby. Jak masz ciężką , gliniastą to rób redliny. Jak podlewasz to dużo, żeby głęboko nasiąkła ziemia i nie za często.
Adam S.
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2347
Od: 18 mar 2009, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

Ja sadzę co roku ziemniaki na oborniku świńskim kompostowanym - co najmniej pól roku (bo taki tylko posiadam - kurzy i króliczy w małych ilościach ) i ziemniaki rosną .
A przy ziemniakach oczywiście sadzę wszystkie warzywa . Własna marchew przechowywana w piwnicy do tej pory jest używana
w kuchni . Oczywiście nie jest taka piękna jak kupiona w sklepie ,ale i nie jest niczym pryskana , można powiedzieć ekologiczna :D
Zauważyłem . że jak rok nie jest zbyt suchy to warzywa udają się i są wyrośnięte , jednak wilgoć ma duży wpływ na ładne jarzyny .
Oczywiście nie taki mokry jak zeszły , bo ziemniaki mi się nie udały ... było ich mało , wtedy gdy kwitły lały nieustannie deszcze i było dużo zgniłych .
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Kiedy siać po oborniku.

Post »

Z tego co ja wiem, nie należy siać jej zaraz po oborniku, bo rozkładając się jeszcze długo w glebie wytwarza azotyny czy azotany i marchewka to pochłania bardziej niż inne rośliny, przez co staje się toksyczna.Wszyscy myślę ,że obornik to można dawać ciągle, ale nie liczą tego właśnie ,że za dużo go w glebie wywołuje skutek właśnie toksycznych warzyw.Szczególnie marchewka jest stosowana do odkażania gleby ze związków ciężkich.
Tłumaczył mi to technik rolnik, więc widział co mówi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”