Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48  
Autor Wiadomość
gienia1230
 Tytuł: Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 10:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Właśnie o tę chemię chodzi, cebula posadzona gęsto bo najpierw jest uszczykiwany szczypior a wyrywana co druga na bieżąco jak tylko podrosną cebulki. Ta przykryta to jest cebula zimowa i czosnek, a szkody w ub roku były bardzo duże, praktycznie co druga główka czosnku miała "lokatora". Masakra.

ostatnia szansa
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 10:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Sadzę cebulę z dymki i nie uszczykuję szczypioru - rośnie ładnie i zdrowo. Na szczypior mam osobno posadzoną siedmiolatkę i drobny szczypiorek.
Mam takie doświadczenia, że uszczykiwanie szczypioru bardzo niszczy cebulę uprawianą na część podziemną.
Zdarzała mi się wygniwać gdy przyszły deszcze, a ona była "otwarta" przez urwanie szczypioru. Ponadto szczypior karmi część podziemną.

Siedmiolatka rozrasta się wkoło i też nie uszczykuję tylko odrywam z buku kupki lub nawet odcinam łopatą połowę kupki i zjadam w całości zielone + białe. Pozostała kupka lepiej się rozrasta bo te cebulki w środku dużej kupki mają kłopot z dzieleniem się z powodu ciasnoty.
Co 4 lata przesadzam siedmiolatkę w nowe miejsce bo zaczyna gorzej rosnąć z powodu głodu.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

gienia1230
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 10:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
O właśnie , przypomniałaś mi o siedmiolatce, kiedyś ją miałam, dawno . Była i znikła po którejś zimie, szczypiorek też przepadł. Trzeba koniecznie ją posiać. Jakoś na tym piaseczku nie wytrzyma długo, w domu rodzinnym była glina i tam rósł przepiękny szczypiorek.

ostatnia szansa
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 12:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Gieniu!
Moją siedmiolatkę teściowa posadziła koło nowo budowanego domu ok 55 lat temu. Nie zbierała nasion tylko rozsadzała i ja tez mam od kilkunastu lat od niej posadzoną. Biorąc pod uwagę, ze w panieńskim domu teściowej też tylko rozsadzano jak pamiętała od dziecka, to moja odmiana może mieć nawet ponad 100 lat :) .
Nie wiem jakie są nowoczesne odmiany ale ja swoją cebulą obdarzyłam wiele osób i są bardziej zadowolone niż z tych "nowoczesnych".
Warto szukać starych odmian :D .

kaarol
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 12:03 
100p
100p

1 szt.
Jeżeli atakuje też czosnek, to raczej nie jest śmietka, a inny szkodnik. Sadzę czosnek prawie 50 lat i nigdy nie miałem robaków w główkach, obojętne, letni czy zimowy. Może to rolnice, wtedy lepiej pryskać ziemie po zbiorach.

Karol

Karczownik
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 12:14 
100p
100p

0 szt.
Śmietka cebulanka atakuje także czosnek, pory, szczypiorek i inne cebulowe. Pierwsze pokolenie zaczyna oblot/atak w czasie kwitnienia bzu lilaka w maju. Wówczas rozpoczyna się zwalczanie.

gienia1230
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 12:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Karol, Są różne sytuacje. Co innego mieć uprawę warzyw na wsi, w polu- wtedy jest super, co innego ogród przy domu, a zupełnie co innego w ogrodach działkowych - to już jest całkiem kiepsko
W domu rodzinnym przy domu był mały ogródek, a którym były tylko zioła np. mięta, lubczyk, szczypiorek, koperek, pietrucha naciowa i tym podobne. A w polu co roku w innym miejscu uprawiało się warzywa i na bieżąco i na zimę. Ja nie miałam pojęcia co to śmietka, co to połyśnica? Pamiętam czasami gąsieniczki na kapuście, w kalafiorach, stonkę na ziemniakach, drutowce czasami w bulwach. Acha, i myszy w ziemniakach przy wykopkach. i To tyle. Natomiast na działkach jest wszystkiego "dobra" pod dostatkiem i chorób i szkodników, chyba cały alfabet za free. Chcesz czy nie chcesz, masz!

kaarol
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 14:54 
100p
100p

1 szt.
Opisujesz prehistoryczna sytuację, nikt nie sieje na wsi warzywa w polu, prawie nikt w ogóle nie sieje. Ja mam warzywnik od 25 lat w tym samym miejscu. Śmietka cebulanka atakuje czosnek - nie spotkałem sie w praktyce ani w literaturze fachowej z taką informacją. Pospolity zaczyna być niszczyk zjadliwy, który deformuje piętki roślin cebulowych. Ziemię doskonale odkaża uprawa aksamitki, rok trzeba poświęcić na ten proces.

Karol

gienia1230
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 15:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
https://poradnikogrodniczy.pl/smietka-cebulanka.php
Dokładnie o to mi chodzi. I to co opisuję to nie prehistoria, to dzieje się nadal. Często jeżdżę do brata na wieś i widzę, i u brata i u jego sąsiadów. Nie uwierzysz ale są jeszcze takie wiejskie a nie miastowe wsie. :wit

kulka79
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 15:19 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
Karol o jakiej prehistorii piszesz? Mam mnóstwo znajomych na wsi i wszyscy uprawiają warzywa na polach właśnie.

kaarol
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 15:48 
100p
100p

1 szt.
Ja mieszkam na wsi, nie tylko mam znajomych. Nikt od lat nie sieje warzyw w polu, teraz jest mało gospodarstw, siane są zboża, kukurydza na kiszonki i trawy. 2/3 gospodarstw nie ma nawet warzywnika przy domu, nie opłaca się, warzywa są tanie, na 55 gospodarstw, w 5 są kury, świnek nie ma wcale, w całej gminie jest ich około 100. Za to w gminie jest prawie 10 000 sztuk bydła, ponad 3 razy więcej niż ludzi. Wszystko produkcja przemysłowa, inaczej nie da sie funkcjonować.

Karol

BobejGS
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 19:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Niestety i u mnie ludzie już rzadko kiedy warzywa uprawiają. Jeśli już to kilkanaście krzaków pomidorów.

Zostało mi jeszcze sporo dymki do wysadzenia i właśnie planuje ją wysadzić w polu. Zgadałem się z kuzynem, że on udostępni kawałek pola, będzie organizował wodę, a ja się zajmował(wysadzał, pielił.itd)

A że cebula u mnie na działce nie chce zbytnio zdrowo rosnąć, a pryskać to nie mam czasu, to na działce dymki tylko troszkę, a reszta będzie w polu właśnie. :)

kaarol
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 19:59 
100p
100p

1 szt.
Uprawę warzyw w polu zniszczyły opryski roślin uprawnych, szczególnie chwasto i owadobójcze. Trudno ominąć małą działkę czy całkiem uciszyć wiatr.

Karol

cyma2704
PostNapisane: 20 kwi 2020, o 22:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
U mnie dymka najczęściej sadzona wśród innych warzyw. W tym roku w młodych truskawkach. Raczej zostanie zjedzona, zanim urośnie z niej duża cebula. :wink:

Obrazek

iwusiak1
PostNapisane: 11 maja 2020, o 08:10 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Posadziłam dużo dymki o widzę ze chyba zaczyna się atak śmierci bo szczypior staje się mocno podkręcany. W nasiennym kupiłam tylko karate bo osobno na świetle wycofali dawne opryski które były skuteczne. Czy karate wystarczy czy mam szukać jeszcze innych ulepszaczy?

Karczownik
PostNapisane: 11 maja 2020, o 08:13 
100p
100p

0 szt.
Na śmietkę polecam popiół z liściastych w międzyrzędzia, marchew po sąsiedzku,a na pokręconą , już zaatakowaną - Mospilan.

Rysiu_86
PostNapisane: 13 cze 2020, o 13:33 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
U mnie cebula zaczęła się skręcać co mogło ja zaatakować i czym to pryskać. Bez względu na lokalizację w ogrodzie czy to między marchwią czy między truskawkami cebula się skręca. Jestem początkujący w świecie warzyw więc pierwszy raz z czymś takim się spotykam.
Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 810 ]  Idź do strony nr...        1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: arek9025, BobejGS, FikuMiku, maciej39, matkud i 58 gości