Cebula dymka, wiosenna i ozima.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Aria: Wikipedia niestety nie tłumaczy tego o co pytam. Jeżeli ktoś odsyła mnie do takich źródeł, a nie sprawdził ich wcześniej to znaczy, że nie wie, że we Wikipedii nie ma słowa na temat, który tutaj zadałem :-) Nie ma tam pół grama słowa o to o co pytam.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

człowiek87, czy zgodnie z sugestią admina Karo oraz moją, przeczytałeś podane tematy odnośnie cebuli?
Na pierwszej stronie tego wątku jest post wyjaśniający co to jest cebula dymka http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 37#p725737
Aria również dobrze odesłała Cię do Wikipedii, bo tam jest podana systematyka cebuli.
Jeśli nie możesz pojąć systematyki, która mówi o pochodzeniu cebuli i jej przypisaniu do konkretnego gatunku,
to niby co mamy Ci wyjaśnić?
Jeszcze raz proszę o zapoznanie się z cebulowymi tematami i zadanie pytania w konkretnym temacie.

Regulamin forum
CZĘŚĆ II. OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKA
f) skorzystania z wyszukiwarki dostępnej na forum, w celu sprawdzenia czy nie istnieje już rozwiązanie jego problemu. Jeśli tak jest, użytkownik powstrzyma się od umieszczania na forum wiadomości;

Z wyszukiwarki można korzystać w różny sposób: ogólnej dla całego forum; można wejść w konkretny dział i wtedy korzystać z wyszukiwarki; można również przeszukać konkretny wątek. Jeśli te opcje nie działają, można w googlach wpisać zadany szukany temat + forum ogrodnicze. Kto szuka ten znajdzie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Dzięki za pomoc. Myślę, że spamu byłoby mniej gdyby działy były lepiej usystematyzowane i lepiej, zwięźlej tytułowane. Dużo nagany dostałem. Pewnie nie ja pierwszy i nie ostatni. Forum jest po to by rozmawiać, a nie tworzyć pięknie ułożone kompendium wiedzy jak we Wikipedii (to jednak nie moje forum więc szanuje i rozumiem). Gdybym otrzymał krótką odpowiedź to pewnie mniej spamu by powstało.
baj the wej: we wikipedii nie ma słowa o cebulach białych, czosnkowych itd, a podane tematy przeczytam na pewno chociaż na razie nie widzę by ich tytuły miały mnie zaprowadzić do odpowiedzi. Chyba jednak trzeba szukać w książkach bo na drodze rozmowy nie zawsze można uzyskać odpowiedź. Pozdrawiam
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Aguss85, im mniejsza dymka tym lepsza. Do sprzedaży dzielą dymkę wg wielkości na poszczególne klasy, najdroższa jest najmniejsza, bo w kilogramie jest najwięcej sztuk. Tylko trzeba uważać, żeby jej za bardzo nie przesuszyć.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Kupiłem dymkę odmiany białej wczesnej Snowball. Jutro będę na działce i zastanawiam się czy pewnej części nie sadzić już teraz. Przed nami ocieplenie, a ziemia na działce jest lekka, więc zaraz doschnie. Przyznam, że tą odmianę kupiłem głównie z myślą o wczesnym plonie, później zasadzę jakąś dymkę odmiany tradycyjnej na długie przechowywanie. Zatem dwa pytania. Czy można już sadzić dymke wczesną Snowball oraz kiedy zasadzić tradycyjną odmianę np. Wolska, żeby nadawała się na długie zimowe przechowywanie. Tutaj oczywiście pierwsza myśl nie śpieszyć się, żeby zebrać taką akuratnią możliwie późno. Czyli sadzić taką dymkę w kwietniu maju?
szylwester
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Pogoda zachęca do sadzenia cebuli. Mam cebulę dymkę żółtą Stuttgarter Riesen i szalotkę, jak myślicie można w sobotę już sadzić czy jeszcze poczekać ??
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Prognozy pokazują 2-3 dni ciepłe (tmax >10 C). Potem ma być chłodno i deszczowo. Pytanie czy to przeszkadza dymce. Sam jestem ciekaw. Sadzić czy czekać? Odmianę mam białą Snowball.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Ja cię nie namawiam i zrób jak sam uważasz, ale ja już swoje dymki Snowball posadziłam (jak i w zeszłym roku, też w lutym). Kupiłam bardzo wcześnie i prawie miesiąc się "odymiały" na grzejniku.
Mogę Ci tylko napisać, ze ta cebulka jest pyszna, wczesna, słodka i tak łagodna, że nawet moje dwuletnie dziecko jadło ją surową. Z paczki posadzonej rok temu zakwitła tylko jedna.
Pierwsze cebulki zbierałam w maju/czerwcu, rośnie na taką typową młodą cebulę :wink:

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Ja w tym roku kupiłam 0,5kg dymki, ale głownie nastawiam się na cebule z rozsady. Posadzę pewnie pod koniec marca.
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

W ubiegłym roku posiałam z nasion cebulę Stuttgarten Riesen. Rosła w cieniu i zbyt gęsto, nie urosła dużo i jesienią nie chciało mi się jej zbierać. I tak przezimowała sobie na grządce, zebrałam dziś. Cebulki wielkości od orzeszka laskowego do dużego włoskiego. Szczypioru jeszcze nie puszcza. Czy jak teraz podsuszę to mogę ją posadzić i liczyć na to że urośnie, czy już tylko w kwiat pójdzie? Bo jak to drugie to wolę ją w kuchni zutylizować :)
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Moja cebula dymka obecnie ma wielki szczypior ale sama cebula jest malutka i taka miękkawa-suszonka.Czy mogę już szczypior przygiąć do ziemi czy jeszcze za szybko?Ma ona powypuszczane 4-5 rozgałęzień szczypioru i wysokości 15 cm.Zauważyłem nawet że kilkanaście wybija wkwiatostan tylko że go obłamałem.Sadzona była w marcu.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Nic nie ruszaj, przecież cebula dopiero zaczęła rosnąć, odchwaszczaj podlewaj i daj jej rosnąć ;:3
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Co się dzieje z moją cebulą, czy to śmietka czy coś innego .
Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”