Cebula dymka, wiosenna i ozima.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Kama jak się dzieli to chyba szalotka .Ja szalotkę pojedyncze cebulki delikatnie wyrywam już do jedzenia,resztę gniazda zostawiam, by dalej rosły .Wyrywam delikatnie by całego gniazda nie wyrwać .
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Możliwe. Jak co roku mam pomieszane opisy na grządkach. Tu się dziabnie, tam przesunie a że mam uprawy współrzędne to tak potem bywa. Dymki miałam bardzo dużo a szalotki niewiele. Dzięki anulab. Przeszukam inne zagonki :)
Pozdrawiam Jola
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Moja dymka umarła, chyba dopadła ją zgnilizna ;:174 Wszystko zgniło i musiałam wyrwać.
Pozdrawiam
Dorota
EssentEssent
50p
50p
Posty: 56
Od: 29 gru 2014, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Może mi ktos na szybko powiedzieć czemu mi z 70 dymek ( wszystkie jakie miałem) dymek padlo? Co sprawiło że tak pognily?
Pozdrawiam Krystian, zielony w te klocki.
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Z pół kilograma dymki wyrosło mi tyle cebulek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Zaczął się luty, odymiacie już dymkę? :wink:
Moja już się suszy na grzejniku. Udało mi się dostać odmianę, która w zeszłym roku bardzo nam smakowała, białą Snowball. Urosła bardzo wcześnie, jak zaczęły się pierwsze pomidory to już została przez nas cała zjedzona :wink:
Mam też moje dymki z własnego siewu z zeszłego roku. Wyszła bardzo nierówna, ale chyba przy prawdziwej produkcji też tak wychodzi, tylko w woreczkach kupujemy już kalibrowaną. Największe urosły niektóre z Stuttgarter Riesen, pewnie miejscami posiałam ją za rzadko. Takie duże już ponoć nie nadają się jako dymka, ale przetrwały zimę i zużyłam je na szczypior.
Obrazek

Natomiast z resztą chyba za bardzo przyłożyłam się do zaleceń siania cebuli na dymkę gęsto i w jałowe podłoże ;:306 w efekcie zebrałam grastkę normalnych dymek i takie mikrusy:

Obrazek Obrazek

Szkoda mi je wyrzucić, skoro dotrwały do teraz, chyba potraktuję je jak duże nasiona i posieję w rządek :wink: Aha, wszystkie bardzo dobrze poradziły sobie w przechowywaniu, mimo że trzymałam je w cieple, w szafce w kuchni. Wyrzuciłam dosłownie kilka wyschniętych cebulek. Jakby ktoś planował pozyskać własną dymkę, to mogę polecić te odmiany: Wolska, Grenada, Finezja i wspomniana wcześniej Stuttgarter.

Eksperyment był ciekawy, ale więcej go raczej nie powtórzę :wink: Wysianie rozsady wydaje mi się łatwiejsze, można też uzyskać ciekawsze odmiany, bo można wybrać ze wszystkich, nie tylko nadających się na przechowywanie.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Od 2 tygodni wisi w kotłowni nad rurą do komina.
Mam 2 odmiany: Wolską i czerwoną ale zapomniałam nazwy.
Pozdrawiam, Marta.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Aguss85 pisze: Natomiast z resztą chyba za bardzo przyłożyłam się do zaleceń siania cebuli na dymkę gęsto i w jałowe podłoże ;:306 w efekcie zebrałam grastkę normalnych dymek i takie mikrusy:
Nie ma za małej dymki, są za duże :D
Sadź normalnie i oczekuj dużej cebuli.
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Zgodnie z tematem chciałbym podjąć się wespół ze zainteresowanymi cebulożercami mniej lub bardziej zwięzłej próby podsumowania odmian cebuli. Chodzi mi o rozdział nazewnictwa handlowego od naukowego.

Chcąc zaplanować własny siew (ja osobiście cebule sieje! ..z bardzo dobrym skutkiem) według swoich potrzeb kulinarnych i spożywczych zacząłem się nieco gubić w ofercie i nazewnictwie.

Oto moje wyszczególnienia odmian i wątpliwości:

cebula zwyczajna:
- cebula żółta
- cebula biała (jest w ogóle coś takiego w systematyce?)
- cebula czerwona
- cebula cukrowa? (gdzie ją zakwalifikować?)
cebula siedmiolatka/czosnek dęty
cebula szalotka/czosnek aksaloński
cebula czosnkowa (podobno określana mianem 'białej' ale przecież cebula biała nie smakuje jak czosnek i nie ma takiego kształtu więc co jest co?)

Cebula dymka; no więc właśnie... i tutaj kolejna zagrycha; ja dymkę rozumiem jako każdą cebulę w stadium nierozwiniętym, czyli po prostu młodą cebulkę (bez względu na to czy jest żółta, czerwona czy zielona :D ) . W sklepach oferuje się popularną (i smaczną mniam mniam :D ) dymkę SNOWBALL. Jednak dymką jakiej cebuli jest odmiana Snowball? Zwyczajnej (żółtej?), białej czy jeszcze innej..? ;:129 no bo przecież dymka sama w sobie to ani rodzaj ani odmiana, a o Snowball nic nie pisze
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Akurat kupiłam dymkę Snowball i Red Baron na ten rok. Cebula Snowball jest biała a Red Baron czerwona ;:136
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Ario, a czy cebula biała to jest jakaś odmiana ogólna w rodzajach cebul? Żółta to zwyczajna, czerwona to chyba też zwyczajna wg podręcznika, a czy biała jest XX wiecznym owocem czy również ma taki sam "staż" jak zwyczajna popularna żółta cebula? Jeszcze pozostaje kwestia cebuli czosnkowej i cukrowej. Dziękuje za odpowiedź :-)
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

Systematykę cebuli znajdziesz w necie, Wikipedia ładnie to tłumaczy.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Cebula dymka, wiosenna i ozima.

Post »

czlowiek87 pisze:Ario, a czy cebula biała to jest jakaś odmiana ogólna w rodzajach cebul? Żółta to zwyczajna, czerwona to chyba też zwyczajna wg podręcznika, a czy biała jest XX wiecznym owocem czy również ma taki sam "staż" jak zwyczajna popularna żółta cebula? Jeszcze pozostaje kwestia cebuli czosnkowej i cukrowej. Dziękuje za odpowiedź :-)

A jak jeszcze poczytasz wątki, które podała Ci Karo, to będziesz już wiedział wszystko.
Ten temat dotyczy cebuli dymki i tego się tutaj trzymajmy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”