Cebula dymka, wiosenna i ozima.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Anpio7
500p
500p
Posty: 715
Od: 7 lut 2009, o 23:34
Lokalizacja: 3city / Pomorze
Kontakt:

Cebula dymka, wiosenna i ozima.Cz.1

Post »

Witam ;:2
Rozpoczełam ten temat, bo nie mogę tu znaleść informacji o odmianach, uprawie, pielęgnacji, plonach i innych przydatnych poradach dotyczących cebuli dymki.

Jestem zupełnie niedoświadczona w temacie upraw warzyw, to mój pierwszy poważny sezon :lol: m.in. dymkę posadze w rzedach razem z marchwią, bo zwalczają wzajemnie swoje szkodniki.
Rozpoczełam także produkcje rozsady pomidorów, papryki,selera, kalarepy, sałaty, kwiatów jednorocznych.

Sporo informacji o dymce wyczytałam na tej stronie ...link nieaktualny- jokaer.

Ja już swoją pierwszą cebulę dymkę kupiłam w połowie lutego, są to odmiany ;:61 :
CEBULA DYMKA ALIBABA BIAŁA 0,5kg SREDNIOWCZESNA - Odmiana średniowczesna, plenna. Okres wegetacji: 130-135 dni. Tworzy kuliste cebule o masie 80-100 g. Miąższ biały, soczysty o łagodnym smaku.

CEBULA DYMKA KARMEN CZERWONA 0,5kg SREDNIO WCZESNA - Średnio wczesna odmiana o pięknej karminowo-czerwonej barwie łuski. Tworzy duże kulisto-romboidalne cebule, o twardym, soczystym, fioletowo-białym, łagodnym w smaku miąższu. Równocześnie załamuje szczypior i nie ma tendencji do tworzenia cebul bączastych. Bardzo dobrze przechowuje się do późnej wiosny.
Podsuszam moje dymki na grzejniku, bo wyczytałam gdzieś,że dobrze podszuszona szybko nie zakwita.
Czy zgadzacie się z tym?
Jakie macie doświadczenie i kiedy ( w jakich regionach polski) rozpoczynacie sadzenie, oraz czy współrzędnie z jakimiś innymi warzywami ;:88
Pytanie dotyczy okresu wiosennego, ale jeśli są tu na forum osoby doświatczne w sadzeniu dymki ozimej to także bardzo prosze o wszelkie porady :)

Dziękuje :D
"jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem "
Ogrodniczka na tymczasowym urlopie Anpio7 !!!
Apetycznie u Anpio7
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Gdzie wyczytałaś o podsuszaniu na grzejniku? :shock: Jeśli była mowa o podsuszaniu, to chyba w suchym, przewiewnym miejscu.
Ja zawsze przechowywałam zakupioną wcześniej dymkę w spizarce, dopóki nie mogłam jej wysadzić. Nigdy nie miałam problemów. Cebulę na ogół uprawia się współrzędnie z marchwią, bo nawzajem odstraszają od siebie szkodniki. Co prawda istnieje też inna "szkoła", ale to temat na osobny wątek.
A sadzenie mozna rozpocząć jak tylko ziemia trochę obeschnie. Nie wiem, skąd jesteś. Może u Ciebie już można sadzić?
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Tak ja takze nigdy nie susze dymki tylko trzymam ja przed posadzeniem kilka dni w domu.Najpozniej 20.03 wsadze ja do gruntu.Nie ma na co czekac :) Pozdrawiam serdecznie
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Cebula DYMKA ma nazwę od sposobu przygotowania małej cebuli do posadzenia w ziemi w przyszłym roku. Nazwa DYMKA bierze się od odymiania, suszenia cebuli w pobliżu paleniska, gdzie kiedyś zbierało się w pomieszczeniu dużo dymu.

Cebula DYMKA winna być sprzedawana jako już wysuszona do posadzenia w gruncie, cebulki nie wysuszone lub nie dosuszone posadzone w następnym roku do gruntu wybijają ze szczypioru pąk kwiatowy i taka cebula nie ma żadnej wartości w jej zimowym przechowywaniu i spożywaniu jej, nadaje się tylko do zdobycia nasion cebuli do siewu.

Z własnego doświadczenia wiem że z zakupionej w sklepie cebuli DYMKI i posadzeniu jej do ziemi w około 40- 60 % ze szczypioru wybija pąk kwiatowy, co oznacza że zakupiona cebula DYMKA nie była dostatecznie wysuszona "odymiona" i należy ją przed posadzeniem przechować w pobliżu ciepłego ( nie gorącego) grzejnika, im dłużej w pobliżu niezbyt za ciepłego grzejnika, tym lepiej. Poddanie "odymieniu" w wyższej temperaturze, powoduje że część cebulek wyschnie na wióro.
Awatar użytkownika
Anpio7
500p
500p
Posty: 715
Od: 7 lut 2009, o 23:34
Lokalizacja: 3city / Pomorze
Kontakt:

Post »

Dziękuje za podpowiedzi :)
Fakt,że zdjęcia zasugerowały stosowanie wysokich temperatur, ale zapewniam, że temperatura jest regulowana pod wzglendem zapotrzebowania domowników, a nie samej dymki, więc spokojnie się wygrzewa, a kiedy indziej po prostu wisi ;:211. Z sadzeniem jej jeszcze się trochę wstrzymam, ponieważ, mam działkę na terenie troche podmokłym (pomorskie), więc szkoda mojej pracy, może za tydzień jak będzie więcej ;:3

"tadeusz48" dziekuje za wpis i wytłumaczenie o podsuszaniu dymki, właśnie często czytam Twoje porady i jak najbardziej staram się wdrożyć je do swoich działań ogrodowych, a to forum traktuje jak skarbnice wspaniałych pomysłów i rad popartych doświadczeniami, w wyniku czego liczę,że i moje doświadczenie będzie rosło ;:159

Mam jeszcze pytanie dotyczące sadzenia rządków marchwi i cebuli, jaka była by dobra minimalna odległość, jeśli chce posadzić je koło siebie tzn. rządek marchwi i rządek dymki potem przerwa znowu rządek marchwi i rządek dymki [...] :?:
Proszę podzielcie się swoimi technikami sadzenia dymki, jakie rzędy i z czym oraz jak głęboko ? (myśle tu o buraku, truskawce, itd... czyli współrzędnie)
"jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem "
Ogrodniczka na tymczasowym urlopie Anpio7 !!!
Apetycznie u Anpio7
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja staram się zakupić jak najwcześniej dymkę i podsuszam ją w szafce nad wyciągiem, która jest umieszczona oczywiście nad "paleniskiem", czyli piecykiem gazowym. Zeszłego roku dokupiłam trochę przed samym sadzeniem, nie było już czasu na podsuszanie i sporo z tej nie podsuszanej wybiła w pędy kwiatowe.
Od kilku lat też zaprawiam, bo nie zaprawiana gnije.
Waleria
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

ANPIO napisała:
jaka była by dobra minimalna odległość, jeśli chce posadzić je koło siebie tzn. rządek marchwi i rządek dymki
Odległość rządków z warzywami jest uzależniona od rodzaju uprawy , a szczególnie sposobu plewienia chwastów.

Ja u siebie zrobiłem "znaki" ( do deski, szer 15--20 cm, przybiłem ostro zakończone paliki jedne wystają poza deskę naokoło 20-25 cm z obu stron i te przybiłem co 70 cm, natomiast drugie,tylko z jednej strony deski , pomiędzy tymi już przybitymi.

Wygląda to tak że z jednej strony deski wystają ostro zakończone paliki co 35 cm, a z drugiej strony deski odległość pomiędzy ostro zakończonymi kołkami wynosi 70 cm.

Do deski tej ( obojętnie z której strony- aby na środku długości deski) przybijam 2-3 metrową tyczkę ( przy styku deski i tyczki , trzeba przybić skośne listewki, by się tyczka- służąca do ciągnięcia "znaków" nie obracała w lewo, lub prawo ), za pomocą której ciągnie deskę z znacznikami po glebie, robiąc rowek ,dla wyznaczenia miejsca siania lub sadzenia.

Odległość 35 centymetry między rządkami jest dlatego że mam ręczny płużek do niszczenia chwastów- opielacz ogrodowy: ma szerokość około 25-30 centymetrów i mieści się w rządach przy plewieniu.( w takim rozstawie sadzę i sieję marchew i cebulę)
http://kni.prz.rzeszow.pl/~beatnik/index.php?go=13

Druga strona "znaków" służy mi do wyznaczania rządków przy sadzeniu ziemniaków- rozstaw 70 cm, czy siania ogórków - rozstaw 105, czy 140 cm., tak wykonane "znaki" służą mi do wyznaczania rządków różnych sianych,czy sadzonych warzyw.
Awatar użytkownika
Anpio7
500p
500p
Posty: 715
Od: 7 lut 2009, o 23:34
Lokalizacja: 3city / Pomorze
Kontakt:

Post »

Witam ponownie.

Dokonałam wreszcie cudu :lol: mianowicie wczoraj posadziłam po 2 rządki dymki białej i czerwonej ;:138 , a między nimi posieje marchewkę, ale jeszcze nie wiem kiedy :roll:



Co można jeszcze posadzić koło cebuli np. w marcu lub kwietniu, bo zostało mi ich trochę, oraz mam jeszcze żółtą która się jeszcze dosusza, bo niedawno kupiłam.

Zachęcam do wymiany doświadczeń ;:114 :D
"jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem "
Ogrodniczka na tymczasowym urlopie Anpio7 !!!
Apetycznie u Anpio7
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

między nimi posieje marchewkę, ale jeszcze nie wiem kiedy Rolling Eyes
a na co czekasz?, ja sieje marchew i sadzę cebulę równocześnie, rządek po rządku, marchew też się wcześnie sieje.
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Obok cebuli mozna takze posiac pietruszke,koper,buraczki i ogorki(w maju)
Cebula niebardzo toleruje sasiedztwo roslin straczkowych.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

tadeusz48 fajnie się czyta Twoje porady - tak jakbym czytała to co mówi moja mama (zatwardziała działkowiczka od co najmniej 30 lat). Ja już podsuszam moją dymkę w pobliżu kaloryfera ponad 2 tygodnie - bo kiedy ją kupiłam była akurat u nas moja mama i tak mi zaleciła, żeby nie wybijała w pędy :)
Awatar użytkownika
arti
50p
50p
Posty: 58
Od: 22 lut 2008, o 15:25
Lokalizacja: Szczyrk/ Ciecina

Post »

może mi ktoś powiedzieć czy cebula dymka uprawiana w tunelu foliowym nie wybije w pędy kwiatowe? Zależy mi na tym aby uprawiając ja w tunelu bo po za nim nie mam miejsca.
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Wybije i w gruncie i w tunelu. Ale jak widać, że już rośnie pęd kwiatostanowy, należy go obciąć i po sprawie. :)
Pozdrawiam,
Mateusz!
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”