Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 13  
Autor Wiadomość
takasobie
 Tytuł: Pasternak
PostNapisane: 6 mar 2009, o 11:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W piosence było "Tańcowała ryba z rakiem, a marchewka z pasternakiem"! Pasternak jest jeszcze składnikiem przypraw typu "Vegeta", a ja bym chciała posiać w ogrodzie i moje pytanie brzmi: czy ktos ma doświadczenie? czy to uprawia się jak np. marchew? czy nać jest jadalna (jak u pietruszki), czy niejadalna (jak u marchewki)?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Zbyszek444
 Tytuł: Re: Pasternak
PostNapisane: 6 mar 2009, o 11:32 
100p
100p
takasobie napisał(a):
W piosence było "Tańcowała ryba z rakiem, a marchewka z pasternakiem"! Pasternak jest jeszcze składnikiem przypraw typu "Vegeta", a ja bym chciała posiać w ogrodzie i moje pytanie brzmi: czy ktos ma doświadczenie? czy to uprawia się jak np. marchew? czy nać jest jadalna (jak u pietruszki), czy niejadalna (jak u marchewki)?

Uprawia sie tak jak marchewkę, pietruszkę, a jeżeli chodzi o nać to pewnie jest jadalna, ale nie ma zapachu jak nać pietruszki i jest taka powiedział bym jałowa.
wolę uprawiać pietruszkę. :lol:

gienia1230
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2009, o 13:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Tylko raz posiałam pasternak, miał dorodne korzenie, ale był taki ...... bezpłciowy, słabiutki i smak i zapach. Do sałatek warzywnych może być, jak ktoś nie lubi intensywnego zapachu i smaku pietruszki.

Zbyszek444
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2009, o 13:21 
100p
100p
gienia1230 napisał(a):
Tylko raz posiałam pasternak, miał dorodne korzenie, ale był taki ...... bezpłciowy, słabiutki i smak i zapach. Do sałatek warzywnych może być, jak ktoś nie lubi intensywnego zapachu i smaku pietruszki.

Dlatego w marketach jest o połowę tańszy od pietruszki. :lol:

takasobie
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2009, o 13:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Sorry! Gdzie Ty w markecie widziałeś pasternak? Ja go znam tylko z piosenki! ;:74

Zbyszek444 napisał(a):
gienia1230 napisał(a):

Dlatego w marketach jest o połowę tańszy od pietruszki. :lol:

Zbyszek444
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2009, o 13:40 
100p
100p
takasobie napisał(a):
Sorry! Gdzie Ty w markecie widziałeś pasternak? Ja go znam tylko z piosenki! ;:74

Gdzie widziałem? A no prawie w każdym markecie tak jest. Ponieważ pasternak jest o połowę tańszy od pietruszki to mieszają go z pietruszką i wielu kupuje pasternak jako pietruszkę. Ja zawsze gdy kupuję to wącham, ale nie każdy zna zapach prawdziwej pietruszki?
Dla wielu pasternak =pietruszka i odwrotnie. :lol:

takasobie
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2009, o 14:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja wszystko wącham, zwłaszcza warzywa! I trzeba przyznać, że czasami pietruszka jest mało aromatyczna. Jak wyhoduję - wwącham się i już będę doświadczona organoleptycznie! :)

Zbyszek444
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2009, o 14:16 
100p
100p
takasobie napisał(a):
Ja wszystko wącham

Bez przesady z tym wąchaniem bo jeszcze zostaniesz "wąchaczem" :lol:
w przypadku pietruszki to się sprawdza bo pietruszka pachnie pietruszką, a pasternak nie ma zapachu, a niby dlaczego mam płacić za pasternak tak jak za pietruszkę skoro jest o połowę tańszy??? Pewnie, że to w sumie grosze, ale chodzi o zasadę. Kupuję pietruszkę to mam otrzymać pietruszkę.

Waleria
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2009, o 14:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Chyba dlatego jest tani, bo jest niezawodny w uprawie. Z pietruszką różnie bywa, nie zawsze wzejdzie, a pasternak wschodzi i tworzy dorodne korzenie.

Zbyszek444
 Tytuł:
PostNapisane: 6 mar 2009, o 14:31 
100p
100p
Waleria napisał(a):
Chyba dlatego jest tani, bo jest niezawodny w uprawie. Z pietruszką różnie bywa, nie zawsze wzejdzie, a pasternak wschodzi i tworzy dorodne korzenie.

Ja nie twierdzę, że pasternak jest do niczego, ale wolę pietruszkę.
Fakt, że trudniejsza w uprawie, a gdy ktoś ma nornice to już w ogóle, bo to przysmak nornic.

takasobie
PostNapisane: 23 cze 2010, o 12:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Wznawiam temat, choć już za późno na wysiew!
Pasternak sie udał! Wyrósł zdrowo w zeszłym roku. Miał piękne dorodne korzenie. Bardzo aromatyczne i trwałe w przechowywaniu. Doskonały dodatek do rosołu i innych potraw. Korzenie przezimowały w gruncie bez straty na smaku, zapachu i konsystencji. 3 sztuki zostawiłam na nasiona.
Tak też polecam gorąco.
Nie wiem jak z nacią, bo nie próbowałam jeść. Może ktos inny ma doświadczenia :-)

dominikams
PostNapisane: 23 cze 2010, o 15:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Ja uwielbiam pasternak. Szczerze mówiąc, to nigdzie go nie widziałam (chyba, że mieszają go z pietruszką i trzeba grzebać :lol: :lol: ). Pasternak ma taki dołek w miejscu, gdzie wyrasta nać, u pietruszki jest to uwypuklenie.

Nie wiem, jak możecie twierdzić, że on jest bez aromatu - ma bardzo silny aromat, tyle że... jest to raczej zapach marchewki. W smaku też jest słodkawy.

U mnie specjalistą od przyrządzania pasternaku jest mąż 8-) Kroi go na podłużne kawałki, podgotowuje (dość krótko), potem na blachę wysmarowaną olejem (chyba pasternaka też smaruje) i zapieka, jak ziemniaki.

Ja do zupy go nie dodaję, bo mi szkoda (marchew jest tańsza :wink: ). A naci nie jadłam, bo czytałam, że może uczulać (nawet jeśli się ją zgniecie w ręku).

andrew54
PostNapisane: 23 cze 2010, o 16:06 
500p
500p

1 szt.
dominikams napisał(a):

A naci nie jadłam, bo czytałam, że może uczulać (nawet jeśli się ją zgniecie w ręku).

To prawda, kilka lat temu wraz ze znajomymi uczestniczyłem zbiorach pasternaku u teścia który upawia warzywa w większej ilości z przeznaczeniem na handel.
Od naci z pasternaka zrobiły nam się brzydkie plamy na rękach które bardzo długo się utrzymywały się na skórze.
Od tej pory staram się unikać kontaktu naci tej rośliny ze skórą. :wit

Tomek-Warszawa
PostNapisane: 2 kwi 2011, o 19:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kupiłem nasiona pasternaku ;:138 ;:138 . Czyli w czasie wzrostu nie można dotykać liści bo się dostaje uczulenia?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 181 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 13  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: arek9025, Darek26, Emro, maricn, pol2424, Robert40, salcia, Telimenka i 95 gości