Kalarepa - uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Jaki piękny pokot! :) właśnie wysiewam kalarepę na zbiór jesienny, tą samą odmianę, Kordial. Miejsce dla niej będzie po ziemniakach, mam nadzieję że nie zjadły wszystkiego i jakaś urośnie.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Tsk, zbiór fajny. Przyznam szczerze, że u mnie się nie uprawiało tak kalarepy. Pierwszy raz spróbowałem w tym roku kalarepy w kostke z bułką, coś ala kalafior. Powiem że nawet ciekawie smakuje.

Jakby się udało szybko nasiona zdobyć, to może też bym wysiał na poletku po czosnku. ;:173
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

W tym roku znalazłem wpis z polecaną tu dla mnie odmiane Kossak i postanowiłem ją zakupić. Będzie to moja wiodąca odmiana w tym roku. :)

Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Wczoraj wyłożyłem na wacik 21 nasion kalarepy Kordial F1 a dzisiaj nasionka już trafiły do podłoża. Na razie rosną w VEFI 77. Kiełkowanie 100%.
Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Jak najlepiej jest posiać nasionka kalarepki na wczesny zbiór - od razu pojedynczo do doniczek, czy zbiorczo i popikować małe siewki, czy zbiorczo i rozsadzać dopiero jak rozsadka ma już 4-5 tyg. Ja ze względu na oszczędność miejsca stosowałam ostatnią opcję. Ale w tym roku sieję mniej i mogłabym coś zmienić, jeżeli to by przyśpieszyło zbiory. Mam odm. Wener Witte.
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Telimenko, moim zdaniem to, czy wysiejesz zbiorczo i przepikujesz pojedynczo (najwygodniej), czy do osobnych doniczek jest bez znaczenia dla terminu zbioru. Ważna jest odmiana kalarepy (wczesne dojrzewają najszybciej, ale trzeba je wysiać w lutym-marcu). I druga rzecz - jeśli sadzonki zbyt długo rosną w bardzo małych oczkach wielodoniczki, to po przesadzeniu do gruntu będą potrzebowały więcej czasu na dojście do siebie. To może być problem, a nie to jak wysiewasz. Zamiast zbyt ciasnej wielodoniczki lepiej wczesną kalarepę przepikować luźniej do pojemników. Albo do małych doniczek torfowych - ja używałam takich z powodzeniem.
Pozdrawiam, Ilona
Marzenka_73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sie 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Kalarepka wysiana 14.02. Wschody: pierwszy ok. 18, teraz, po eksmisji na nieogrzewany korytarz (20.02). Posiane rzadko, jak widać. Rosną jak głupie. Czy wszystkie kapustne tak mają? Czy im dogodzić i porozsadzać, czy czekać na liście właściwe?

Przepraszam za zdjęcie do góry nogami, ale zapisałam u siebie i jest OK, a jak wgrywam, to się obraca.

Obrazek
Trudne poszukiwania właściwej ścieżki.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Świnka Dziękuję za rady. Masz rację jak kupowałam rozsadki to zdarzały się korzonki b. zbite i jakby w wacie rosły - długo trwało zanim się rozrosły na boki. Od kilku lat tak się wkręciłam we własne rozsadki, że dokupuję rzadko. W wielodoniczkach mi się nie udają żadne siewy- zupełnie z nich zrezygnowałam. Trzeba mieć dużo czasu żeby ich doglądać codziennie. Natomiast w większych donicach/skrzynkach mi całkiem dobrze rozsada rośnie. Kalarepkę w tym roku wysiałam na dwa sposoby: do wiaderka 3l./12 nasionek rozmieściłam po okręgu. I może się uda je tak podciągnąć kilka tyg., a jak się ociepli to w całości przesadzić do ogrodu. I w drugą mniejszą doniczkę posiałam gęsto z zamiarem popikowania małych rozsadek. Zobaczę jaka będzie różnica.
Marzenka_73 Ja przesadzam większe ,jak mają listki właściwe albo dopiero jak zrobi im się za ciasno. Kalarepka tak jak inne kapustne lubią chłodne pomieszczenie ok. 15 st., szczególnie teraz gdy światła mniej. Te co wybiegły na długich nóżkach usuń zawczasu, może te co wzejdą nieco później teraz w chłodniejszym pomieszczeniu nie wybiegną. I postaw ich wyżej krawędzi okna. Niech łapią jak najwięcej promyków słońca.
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Hm, jak tam wasze kalarepy?
Moja rozsada chyba nie będzie zbyt wczesna, bo - skuszona piękną pogodą - przeniosłam ją do foliaczka na balkonie. A gdy słońce świeci i jest 15 stopni, tak jak dziś - wychodzi z niego na zewnątrz.

Wygląda znakomicie, ale rośnie znacznie wolniej niż w ciepłym domku. :?:
Pozdrawiam, Ilona
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

W pon. wszystkie kalarepki poszły do szklarni. Część rozsadki wysadziłam , część w doniczkach, żeby w razie mrozów uchronić. Malutkie są w fazie liścieni, ale miejsca na parapecie musiały ustąpić pomidorom.
Obrazek
odm. Wener Witte; wysiane do doniczki-21luty; posadzone do ziemi w szklarni-1marzec.
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Szklarnia ratuje sprawę, gdy parapety potrzebne :D jeśli masz tam odpowiednią temperaturę, to będzie dobrze.

Ja też nie mogłam się oprzeć pikowaniu w fazie liścieni z ledwie widocznym listkiem i wynoszeniu z domu. Ale teraz wracają u nas niskie a nawet ujemne temperatury. Folia na balkonie to jednak za mało. Oczywiście, że nie zmarzną, ale będą zbyt powoli rosły, albo wcale. Wróciły na najzimniejszy parapet, przy samej szybie - a ten ciepły, bardzo słoneczny zostaje dla ciepłolubnych.

Kalarepa odmiany Delikates Biała, sieję ją od lat.
Pozdrawiam, Ilona
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Świnka Szklarnia jest bez dogrzewania i zaryzykowałam. Rozsadka bardzo gęsto wzeszła, więc i tak musiałabym ją teraz popikować. Czasami inaczej planuję, a potem wybieram inną opcję bo się okazuje że coś rośnie nie tak jak chciałam. W sumie mogłam ją przerzedzić uszczypując część siewek w doniczce. Jednak zawsze mi się zrobi żal. Tak samo część pomidorów posiałam jako próbę kiełkowania, zwlekałam żeby wyrzucić a w końcu i tak wszystkie popikowałam i zaś parapety do przemeblowania ;:7 .
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Przyznaję, że mam tak samo. I nieraz muszę się nieźle nakombinować, żeby się ze wszystkim pomieścić :D tak, że życie mocno weryfikuje moje plany. Nauczyłam się już, żeby nie wysiewać zbyt dużo kalarepy naraz, bo potem mam zbyt duże spiętrzenie plonu - wszystkie dojrzewają do zbioru w podobnym terminie. A przechowywane w lodówce tracą smak, niestety. Najlepiej mieć rozsady w zróżnicowanym wieku, żeby potem zbierać kalarepku dłużej.

Wyczytałam kiedyś, że optymalna temperatura dla rozsady tego warzywa to 12-15 stopni. Myślę, że we nieogrzewanej szklarni podczas słonecznej pogody właśnie taka jest? A przynajmniej przez większość czasu. Nie wiem, nie mam szklarni. Jeśli jest niższa, to jedyną ceną będzie wolniejszy wzrost siewek. Wtedy Twoje, Telimenko, marzenie o jak najwcześniejszej kalarepce może się ziścić nieco później niż przy zapewnieniu jej optymalnej temperatury. Tylko tyle, nic więcej. :)

Przy okazji - mężnie powstrzymuję się od wczesnego wysiewu pomidorów, mam za to sporą paprykę! ;:306
Pozdrawiam, Ilona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”