Kalarepa - uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Obrazek

Na razie wystarczy niewielka ilość rozsady. W kwietniu posieję następną partię.
radu1982
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 1 mar 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Przemek, ta Twoja rozsada jest przepikowana do doniczek? Pierwszy raz robie rozsade i cos mi sie wydaje ze za malo swiatla maja...
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Pisałem w poście z 8.03.2017 r o dużym zapotrzebowaniu rozsady kapustnych na światło. Wysiewy II/III bez doświetlania stwarzają dużo problemów i dlatego lepiej z wysiewami poczekać do k. III/pocz. IV. Podkiełkowane nasiona wysadzałem do multiplatu a następnie przepikowałem do spinanych pierścieni.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

A gdzie je planujesz wysadzać? Powiem szczerze, że też myślałem nad kalarepą ale nie wiem czy nie za szybko.
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Moja kalarepka już w nieogrzewanym tunelu (ale dość dużym - 4,5/15m, nieźle trzyma temperaturę). Mam w całym moim malutkim domku 2 okna, a co za tym idzie 2 niewielkie parapety. W tej chwili panosza się tam już papryki (część wykiełkowała, reszta wychodzi) i pomidory (kończą wychodzenie z ziemi), więc kalarepka musiała im ustąpić. Siana 14 lutego. Okryta dodatkowo białą włókniną. Reszta tunelu przykryta na razie czarną agrotkaniną.
Część sadzonek w gruncie, część jeszcze na multiplacie. Niech sobie daje radę, jak potrafi.
Czosnek niedźwiedzi już wyszedł z ziemi, szczypiorek też, a nawet rzodkiewka siana do gruntu w tunelu wystartowała, wiec i kalarepa da radę.
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Mandolina95 pisze:Ja kalarepy nigdy jeszcze nie posmakowałam, ale skoro jest słodka to na pewno przypadnie mi do gustu :)
Jak lubisz podjadać głąbiki kapuściane, to na pewno zagustujesz w kalarepie, bo jest podobna, tylko dużo lepsza :)
Moja mama zawsze siała kalarepę, więc to mój smak z dzieciństwa. Uwielbiam! Teraz nauczyłam się dodawać młode listki do zup jarzynowych. Na wiosnę, gdy nie ma jeszcze tylu warzyw, bardzo urozmaica smak zupy.
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Zastanawiam się nad siewem drugiej tury kalarepy bezpośrednio do gruntu. Popatrzę sobie jeszcze na prognozę długoterminową, ale chyba już czas na nią.
Druga połowa marca to mój stały termin na siew rozsady wszystkich późnych kapustnych, do inspektu lub foliaka. Pod koniec maja idą wtedy do gruntu, koniec września zbiór. Zdążam wtedy uciec z rozsadą kapustnych z foliaka przed upałami, a to ważne, bo kapuchy nie lubią tropików.
Jeszcze wam powiem, jak robię z rozsadą kapuchy ( i udaje mi się bardzo co roku). Multiplaty kładę na piecu kaflowym, (bo mieszkam na wsi i palę w piecu starymi gałęziami z sadu) :)
Po 2-3 dniach w ciepełku wszystkie kiełki są na ogół na wierzchu, przenoszę multiplaty do chłodnego pomieszczenia. Po 4- 6 tyg. do gruntu (tunelu). Zerwo wybiegania, sadzonki zdrowe jak... kalarepy :;230
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

przenoszę multiplaty do chłodnego pomieszczenia. Po 4- 6 tyg. do gruntu (tunelu). Zerwo wybiegania, sad
Co to za pomieszczenie? Jakieś gospodarcze? Ogrzewane jakoś czy w ogóle?
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Zimny korytarz, z nieszczelnymi, przeszklonymi drzwiami. Jasno, w dzień ciepło, bo się nagrzewa od słońca, w nocy, pzy wiekszych mrozach mleko mi przy samych drzwiach zamarza w kance ;) Multiplaty stoją na stoliku, więc nie przemarzają. Teraz, gdy nie ma mrozów, noca ok. 15 stopni tam może być ( nie mierzyłam, ale jak chcesz, zostawie tam dziś termometr na noc), jak wypuszczam kota, to szczękam zębami, stojąc w piżamie i muszę wkładać kurtkę puchówkę ;) To tak dla wyobrażenia, jak tam jest :D
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Jak 15st nocą to tam masz ciepło ale zmierz temperature jak możesz. :wit

Wysiałbym kapustne i później dał na strych bo mam tam podobne warunki jak Ty ale na pewno 15st w nocy nie będzie. Pewnie bliżej 10st.
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

BobejGS pisze:Jak 15st nocą to tam masz ciepło ale zmierz temperature jak możesz. :wit

Wysiałbym kapustne i później dał na strych bo mam tam podobne warunki jak Ty ale na pewno 15st w nocy nie będzie. Pewnie bliżej 10st.
Możesz mieć rację z tymi 10 stopniami, dziś sprawdzę. :)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Nie umiem powiedzieć jaką mam tam temperature gdy na dworze jest minus ale też zaniose termometr i sprawdze wieczorem jak nie zapomnę temperature, to porównam. Kalarepe i inne kapustne wysiałem. Później wstawie fote w moim wątku.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Obrazek

Kalarepka troszeczkę niedożywiona ale jutro trafi do gruntu w tunelu więc będzie miała lepiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”