Kalarepa - uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
emilyyy1305
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 27 kwie 2021, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grajewo

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Świnka pisze:Zbieracie już swoje wczesne kalarepki?
Moje już chyba miesiąc w gruncie, wyglądają zdrowo, ale nie mogę doczekać się zgrubień. Sałata obok też rośnie bardzo powoli, nawet rzodkiewka. Zdążyłam zebrać szczaw zanim zakwitł, szpinaku już nie.
Niepokoi mnie ta pogoda i jej wpływ na tegoroczną wczesną kalarepę.
No właśnie, u mnie podobnie, kalarepka z rozsady już od majówki w gruncie, ale tak sobie siedzi i siedzi :? Wszystko co w okół wysiane z nasion do gruntu wschodzi i się rozwija, a ona jakby w miejscu. Jako, że jest to moja pierwsza uprawa to wrzuciłam jeszcze parę nasion wprost do gruntu i jutro jeszcze wysieję z 5 sztuk do rozsady. Uda się to uda, jeśli nie to trudno. :|żż
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Wczesna u mnie nadal stoi w miejscu. Wyniosłam rozsadę późnej na działkę - po ostatnich deszczach ślimaki zżarly jej większość liści. Mam same łodygi.
Pozdrawiam, Ilona
JoasiaN
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 5 lis 2020, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Moje kalarepki powoli tworza zgrubienie, ale sa od wysadzenia caly czas pod oslona. Rozsada (bardzo cherlawa) byla wysadzana w kwietniu.
Obrazek
Obrazek
[/img]
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Piękne! Chyba wygrałaś na tym osłanianiu rozsady. Moim daleko jeszcze do takiego etapu rozwoju, chociaż wyglądają zdrowo i bujnie.
Pozdrawiam, Ilona
JoasiaN
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 5 lis 2020, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

No wlasnie zaluje, ze wszystkich wysadzanych roslin nie poprzykrywalam, bo w porownaiu do kapustnych bardzo slabo rosna. A kapustne przykrylam glownie jako ochrona przed zarlocznymi golebiami. Lekcja na przyszly sezon ;)
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Moja kalarepka bierze się za siebie i tworzy zgrubienia

Obrazek
JoasiaN
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 5 lis 2020, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Pelasia, super, teraz ostatnia prosta! ;:138

Pytanko - kiedy sie zbiera kalarepe? Od jakiej wielkosci? A moze lepiej smakuje w okreslonym stadium?
Nigdy nie jadlam i pierwszy raz uprawiam i juz sie nie moge doczekac ;:138
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

U mnie kalarepkobranie w pełni. Najładniejsze są te co wysiałam ostatnie 15 marca , w ogród wysadziłam na pocz. maja- wszystkie mają ładne, smaczne zgrubienia. Z wcześniejszego siewu, część wysadzone w szklarni oraz część 1 kwietnia posadzone do ogrodu, mniej niż połowa zawiązały zgrubienia , a reszta na razie nic -łodyga cienka. Jeszcze zaczekam, ale na przyszłość wiem, że nie warto sadzić tak wcześnie. Wprawdzie przetrwały mroźne moce i chłody (liście mają piękne). Ale jednak zahamowały rozwój (przeszły jarowizację, której się obawiałam) i w tworzeniu zgrubień szału nie ma :) .
JoasiaN Ja zaczynam podbieranie jak są wielkości mandarynki, ostatnie dorastają do wielkości pomarańczy i większe.
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

U mnie też eksperyment z wczesnym sadzeniem nie powiódł się tej wiosny. Są już ładne zgrubienia i duże, zdrowe liście, ale do zbioru daleko, chociaż sadziłam ją chyba w połowie kwietnia. Nie pamiętam dokładnej daty. Przez pewien czas miała kapturki z butelek plastikowych, ale szybko się ich pozbyłam, bo zaczynały ją dusić i przegrzewać. A potem szybko przyszło zimno i mokro, kilka tygodni zimna i mokra.
Obawiam się, że - podobnie jak wcześniej rzodkiewka - wkrótce przestanie rosnąć, zacznie włóknieć i pozostanie już taka nieduża. ;:219
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Hurra! Przedwczoraj zjedliśmy pierwsze kalarepki, jeszcze niewyrośnięte, ale pyszne! Teraz nareszcie ładnie rosną i niczego im nie brakuje. Niestety, wkrótce nadejdzie upał.

Wczoraj znalazłam wreszcie czas na wysadzenie późnej rozsady. Ślimaki zostawiły mi jej dokładnie tyle, ile potrzebowałam, tak więc nie musiałam żebrać u sąsiadów, aby przyjęli nadwyżki.

Zadziwia mnie tylko jedno - wyrosła tak, że zaczęła formować małe zgrubienia. Tak mocno rozwiniętej rozsady jeszcze nie wysadzałam. No ale to mój debiut z późniejszą odmianą.
Pozdrawiam, Ilona
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Obrazek
To moje wzorcowe kalarepki.


Obrazek
Z takich niepozornych też coś można uskrobać. Wyrwałam wszystkie ze szklarni ,bo za bardzo zacieniały pomidory.

Obrazek
W smaku takie paluszki są równie pyszne jak normalne kalarepki. To są obrane łodygi z powyższego zdjęcia.
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

Wczesne kalarepki już prawie zjedzone (została jedna zapóźniona w rozwoju). A tymczasem fioletowe z późnej rozsady zaczynają wiązać ładne zgrubienia. Niestety, mączliki już je wykryły...
Pozdrawiam, Ilona
emilyyy1305
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 27 kwie 2021, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grajewo

Re: Kalarepa - uprawa

Post »

W czerwcu jednym opryskiem pozbyłam się gąsienic. Na początku lipca też pojawił mi się mączlik :roll: Nie chciałam stosować już chemii to spróbowałam wody z pokrzywą. Dwa obfite opryski liści i o dziwo póki co ich nie ma.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”