Paliki do pomidorów / i ogórków/

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Paliki do pomidorów

Post »

badzia pisze:Lumen, czy ta siatka jest sprzedawana w odcinkach dwumetrowych, czy może w jakiejś ramie? Daj zdjęcie albo rysunek jednej takiej sztuki.
Przy takich dużych oczkach jakoś nie mogę tego sobie wyobrazić. Podany link nie rozjaśnia mojej niewiedzy.
Badziu, może ja odpowiem - tak to wygląda :


Obrazek


Wymiary takiej siatki zbrojeniowej: 1 m x 2 m, nie ma żadnej ramy tylko 'gołe' druty.
Sprzedawana jest na sztuki.
Jest tańsza od paneli ogrodzeniowych owszem, ale bez ocynku już po pierwszym deszczu będzie niestety rdzewieć ...
Pozdrawiam
Jerry
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Paliki do pomidorów

Post »

Jerry, przecudnie dziękuję.
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Paliki do pomidorów

Post »

Tak i ta siatka zbrojeniowa ma cienkie i miękkie druty, które się gną.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Paliki do pomidorów

Post »

Ale 5 mm to chyba mają te druty. Takie by mi wystarczyły. Przy długości 2 m to i nie dziwota,że się gną. Budowlańcom takie wymiary odpowiadają, ja do ogrodu wolałabym krótsze.
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Paliki do pomidorów

Post »

Badziu, druty w tych siatkach są różne - od 2 mm do nawet 12 mm prętów ... tylko rośnie wtedy cena i rozmiary.
Te opisywane wcześniej z Casto to miały coś ok. 3 mm i koszt ok. 9 zł/szt., a takie 4 mm to już wydatek ok. 15 zł/szt.

Można je ciąć nożycami do drutów i dopasować sobie rozmiary wg potrzeb.
Pozdrawiam
Jerry
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

Też kombinowałem między takimi panelami z płotu lub taką siatką. Ostatecznie jednak wygrała siatka leśna, ze względu na większy komfort chowania tego na działce. Nie mam możliwości tego rozbierać i zwozić, więc mam po prostu siatką przybitą do kantówek i to sobie zwijam i zostawiam na zimę na działce. Po drugim roku wygląda ta konstrukcja bardzo dobrze. :)

Zrobiłem nawet w tym sezonie nowy płotek po prostu z wbitych w ziemię rur ocynkowych z przewiniętą siatką i też super się sprawdziły.


Wcześniej nie pisałem, bo wątek tyczył się pomidorów, a Ja te płotki do ogórków zrobiłem. :) Jednak widzę, że doszedł motyw ogórków. :wink:
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

od 4 min jak ktoś nie chce czekać
https://www.youtube.com/watch?v=qF3kfdT7XhQ
Easy Tomato Trellising with the Florida Weave Technique

Ta metoda falowego przeplatania sznurka ciekawie wygląda -

https://www.wikihow.com/Tie-Tomatoes-Us ... rida-Weave
witeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 sty 2019, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paliki do pomidorów

Post »

badzia pisze:Lumen, dlaczego twierdzisz,że palikowanie nie jest idealnym rozwiązaniem? W uprawie gruntowej to nie da się inaczej. Można by jeszcze, podobnie jak w tunelu, poprowadzić na sznurkach, ale przy silnych wiatrach, a i burzach, ta metoda się nie sprawdza. Więc co może być idealnym rozwiązaniem dla 120 wysokich krzaków w gruncie?


W ten sposób prowadzę pomidory trzeci rok. Pierwszy raz był na próbę, żeby właśnie sprawdzić czy się da, sprawdziło się i pomidory o niekończącym wzroście prowadzę na sznurkach. W tym roku rzędy miały około 50m długości. Nic się nie zerwało, nie przewróciło, pomidory nie pokaleczone sznurkiem. Na końcach i pośrodku betonowe słupki ogrodzeniowe, pomiędzy nimi sosnowe paliki stosowane do palikowanie drzewek. Górą puszczony sztywny drut sadowniczy, na końcach przymocowany do kotw sadowniczych.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

To w sumie większy nakład pracy i kosztów niż paliki.
witeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 sty 2019, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

Dla mnie wyraźnie taniej. Koszt słupków 15-20pln/sztuka i wystarczą na wiele lat, paliki drewniane ...... nie pamiętam kilka pln sztuka, kotwy sadownicze około 15pln/szt też są inwestycją na dziesięciolecia, dochodzi drut też na lata, sznurek do snopowiązałek i wężyk sadowniczy do wiązania pętli na łodydze, w wersji na wypasie można podwiązywać samym wężykiem.
Paliki do pomidorów można kupić za 2-3pln szt. Z doświadczenia wiem, że potrzebne mi są długości przynajmniej 2m, więc nie będą to te najtańsze.
Na poprzedni sezon potrzebowałbym około 300 palików, koszty porównywalne, tyle że paliki wytrzymają ze 2 lata i trzeba kupić/zrobić nowe.
Pracochłonność....... mam porównanie, wolę rusztowanie, pomimo że co roku demontuję i stawiam od nowa zmieniając miejsce.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

Z moich własnych skromnych doświadczeń i tego co oglądałem to każda metoda jest lepsza od żadnej :wink: i teraz tylko kwestia co jest bardziej opłacalne - wkład własnej pracy- oraz finansowo.

Przykładowo ktoś taki jak ja, z malutkim ogródkiem - przy 20-25 krzaczkach pomidorów i ok 25-30 papryk będzie miał inne potrzeby niż ci, którzy mają całe pola czy duże szklarnie do dyspozycji.

Zrobiłem sobie teraz przykładowo całkiem składaną na płasko klatkę ze zbrojeniowej siatki(będzie okazja to wstawię fotkę), klatka ma po wbiciu w ziemię niecały metr wysokości - fajnie jak to do karłowego pomidora, ale jak już bym chciał posadzić taki nieco większy pomidor to muszę użyć 2 mat zbrojeniowych(1x2m) i poucinać na długość- koszt ok 5-6 zł za jedną - czyli wychodzi ok 12 zł za wersję xxl + ok 30min roboty z wyginaniem i cięciem drutów.


Dodatkowo, przy wiotko łodygowym to i tak trzeba dać jakąś tyczkę:
Pręty lub kątowniki nie są tanie( w skaldzie liczą jeszcze za pocięcie)
Jak ktoś ma duże uprawy to koszta są ....... a w klatki tym bardziej się nie będzie bawił, tez bym robił podobnie jak na wstawionych wyżej filmikach.

Ale- powiedzmy do typowej niedzielnej amatorki to sobie można wybrzydzać i mieć swoje gusta :wink:

Dla mnie liczy się przede wszystkim funkcjonalność vs wkład finansowy i czasowy.
Taka klatka z chudego drutu pożyje może 5-7 sezonów jeśli na zimę będzie chowana (??)
Pręty zbrojeniowe, lub kątowniki wytrzymają z 15- 20 lat ( jak ich ktoś ich nie ukradnie i to naszym pięknym kraju warto wziąć poważnie pod uwagę. ) - dodatkowo uzupełniamy żelazo w glebie :) ale jak nie mamy dostępu do żelastwa za free to trzeba się przygotować na wydatek z dwoma zerami za całe to żelastwo.

Poniżej jest wiele pomysłów -w tym wiele prawie nic nie kosztuje- oprócz własnej pracy na świeżym powietrzu.

Klatkę na pomidora można zrobić prawie za darmo- koszt tylko sznurka- np takiego co wyżej polecaliście- grosze.
3-4 kije wbite w ziemię i obwiązane sznurkiem i klatka gotowa.... opcji jest multum. Zamierzam w tym roku pokombinować z różnymi opcjami, jakby mrozu nie było to bym już z piłką po polach łaził :) jesienią przegapiłem moment a w lutym to już rośliny soki zaczynają puszczać i drewno mokre będzie

http://homestead-and-survival.com/18-di ... ur-garden/
https://morningchores.com/tomato-trellis-cage/
witeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 sty 2019, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

No tak nie całkiem się zgodzę, że każda metoda lepsza od żadnej. :-) W poprzednim sezonie "odkryłem", że w przypadku samokończących, najlepsza jest właśnie żadna metoda, znaczy posadzić i "róbta co chceta", tylko zabezpieczyć przed chwastami i leżeniem owoców bezpośrednio na ziemi -ściółkowanie, agrotkanina...
Prowadzenie przy sznurkach ma wg mnie przewagę przy pomidorach silnie rosnących, osiągających wysokość 1,5m albo więcej. W przypadku niewielkiej liczby krzaków takie rusztowanie da się skołować tanio, często z tego co zalega, albo co się znajdzie na złomie. Pierwsza moja konstrukcja była ze starych rur hydraulicznych długości 2,5-3m i kantówki 5x5cm z rozbiórki. Drut też był z recyklingu. Przy rządkach długości 10-20m pewnie można zrezygnować w kotw, byleby końcowe słupy były solidne i głęboko zakopane.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

Ja polecam pomysły z tego działu viewtopic.php?f=42&t=86955 Koszty niewielkie a konstrukcje na lata. Tutaj jednak trzeba podlewać, bo na deszcz nie ma co liczyć. Paliki nie są potrzebne.
Wysokie odmiany spokojnie można prowadzić przy sznurkach również na zewnątrz. Sprawdzone. Doskonale sprawdzają się plastikowe zapinki. Sznurki dobrze powinny być napięte.
Pozdrawiam
Dariusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”