Paliki do pomidorów / i ogórków/

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paliki do pomidorow

Post »

Zima to czas przygotowań do nowego sezonu, więc proszę o poradę.

W tym roku zrobiłem błąd i miałem problem. Pomidory porosły jak szalone prawie na 2 metry. Pierwsze tyczki babmusowe były za małe, musiałem wymieniać. Zrobiłem leszczynowe. Burza je połamała. Później jakieś prowizorki na szybko robiłem.

Zastanawiam się co teraz kupić:

1) Pręt zbrojeniowy fi 12 mm 2 m koszt około 6 PLN
2) Drewniane paliki sosnowe z alleg.. 3,5 cm 2 m koszt 2,57 PLN - aukcja: PALIK, PALISADA, PAL OSTZRONY 3,5x200 mm DREWNIANY
3) Tyczki bambusowe 16-18 mm 2,1 m koszt około 2 PLN

Pręt zbrojeniowy na pewno najtrwalszy. Ogród "w polu" nie ogrodzony. Kusić trochę będą. No i ta cena...
Drewno - bardzo ładnie wygląda, tylko sosna to chyba długo nie wytrzyma? Trzeba opalać / impregnować?
Bambusy miałem w tym roku - nie lubię ich, są krzywe, źle się wbija, wyginają się, niektóre po kilku miesiącach przegniwają i się łamią.

Tyczek potrzebuje około 60, więc cena też jest ważna...

Myślicie, że te sosnowe dadzą rady?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Paliki do pomidorow

Post »

W tym roku testowałam tyczki bambusowe.
Miałam takie na 1,8 m i 2,1 m i te drugie są o wiele lepsze bo grubsze. Te na 1,8 m potrafiły się przechylać pod ciężarem pomidorów. Tyczki bambusowe wciskałam w wilgotną i spulchnioną ziemię, nie dałam rady wbijać bo były za wysokie.
Mam też paliki drewniane, jakieś 1,5 m lub trochę więcej, kupione w składzie drewna, koszt to 1,50 lub dwa złote ( nie bardzo pamiętam ale niedrogo ). Palików drewnianych niczym nie impregnowałam, po trzech latach kilka mi pękło dołem na sękach, reszta jest w porządku.
Zatem skoro koszt ma znaczenie, to albo paliki drewniane albo bambusy ale koniecznie jak najgrubsze ( im grubsze tym dłuższe ).

Chyba najlepiej będzie jak przetestujesz i siebie dwie lub trzy opcje, a czas pokaże co dla Ciebie będzie lepsze.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Paliki do pomidorow

Post »

Jeżeli chciałbyś paliki z drutu zbrojeniowego, to w zupełności wystarczą 10 lub 9 mm ;:108 . Ja mam 9 mm i jest OK. Pomalowałam je farbą antyrdzewną, żeby nie rdzewiały no i mam nadzieję, że takie nie będą łakomym kąskiem ;:202 . Co do palików z drewna sosnowego, to pierwsze jakie kupiłam 20 lat temu w tartaku o długości 1,8m mają w tej chwili 1m :;230 . Oczywiście też je wykorzystuję, np do podpierania papryk.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: Paliki do pomidorow

Post »

Moim skromnym zdaniem proponuję drewno z tartaku 3x3 cm heblowane, co na pewno zwiększy żywotność palika. Można jeszcze dla spokoju zrobić im impregnację.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Paliki do pomidorow

Post »

tyczki bambusowe odradzam, miałam takie 180 i 210 cm, przy dużych pomidorach i tak musiałam wszystko stabilizować sznurkami - wyglądało jak wielka pajęczyna, u mnie bardzo wieje i w tym roku będą druty zbrojeniowe, inwestycja na lata. Co do tyczek jeszcze jeden minus - sznurki podtrzymujące pomidory zjeżdżają z nich - są za gładkie - jedynie na "oczkach" się zatrzymują - to dość wkurzające....a i jeszcze jedno, przy San Marzano (były ogromne) tyczki złamały mi się tuz przy ziemi - ale u mnie naprawdę wieje...
pozdrawiam
Iwona
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paliki do pomidorow

Post »

karr-km pisze:Moim skromnym zdaniem proponuję drewno z tartaku 3x3 cm heblowane, co na pewno zwiększy żywotność palika. Można jeszcze dla spokoju zrobić im impregnację.
Na koniec sezonu oczywiście zebrane, oczyszczone, zaimpregnowane i pozostawione w suchym i przewiewnym miejscu. Mogą Służyć z powodzeniem przez długie lata.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Paliki do pomidorow

Post »

leniawka pisze:... w tym roku będą druty zbrojeniowe, inwestycja na lata.
O jakiej średnicy najlepiej kupować? Czym je zabezpieczać przed korozją?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Paliki do pomidorow

Post »

Napisałam to na tej samej stronie, trzy posty wyżej. Proszę czytać:
Jeżeli chciałbyś paliki z drutu zbrojeniowego, to w zupełności wystarczą 10 lub 9 mm . Ja mam 9 mm i jest OK. Pomalowałam je farbą antyrdzewną, żeby nie rdzewiały no i mam nadzieję, że takie nie będą łakomym kąskiem
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Paliki do pomidorow

Post »

Dzięki Jolu, Twój post czytałam wczoraj. Byłam ciekawa co sądzi Iwona, ale trochę źle sformułowałam pytania. :oops:
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paliki do pomidorow

Post »

Dziesiątka jest idealna.
Dziewiątki nie miałem, pewnie też będzie super.
Ósemki już bym nie polecał, choć i tak będzie zdecydowanie lepsza od bambusów.
Jedyny problem, to złomiarze ;:134
Gdyby nie to, to takie paliki, starczałyby na całe życie ;:333
I malować, jednak trzeba. Olejna, raz na kilka lat.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Paliki do pomidorow

Post »

Bożenko, ja podejdę do tematu tak: w zależności co mi sąsiad odpali po kończącej się budowie dokupię pewnie 10-tki, tak sugerowali już inni forumowicze, ja w tym roku pierwszy raz zaszaleję z drutem zbrojeniowym :lol: , nie mam doświadczenia, więc słucham się mądrzejszych, na pewno też, tak jak pisze Jola, zabezpieczę je przed rdzą.
pozdrawiam
Iwona
karr-km
200p
200p
Posty: 377
Od: 3 paź 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: TBG

Re: Paliki do pomidorow

Post »

Piszecie o drutach zbrojeniowych, ale nikt nie napisał czy są żebrowane czy nie. Z moich wiadomości wiem że 9 bedzie gładka, a 10 żebrowana. Także 10 bedzie dużo więcej kosztowała bo więcej waży (średnicę drutu żebrowanego mieży się we wgłębieniach, stąd wyższa waga a co za tym idzie cena. Ale na żebrowanej sznurki, tasiemki będą się lepiej trzymać.
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paliki do pomidorow

Post »

Hehe,
nie wiedziałem, że na 9, nie ma żebrowania.
Jeśli to prawda, to tylko 10.
To jest bardzo, bardzo pomocne przy podwiązywaniu.
Ja mam kawałek jakiejś 8, dlatego ją odradzałem.
Z całą pewnością, jest żebrowana.
Ale ile ona ma lat ? To chyba najstarsi górale nie pamiętają :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”