Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Foxowa pisze:Przecież to spora ilość a bazowanie na sklepowych ziemniakach trochę kosztuje.
Bez przesady, z jednej bulwy można pozyskać około 40 -50 sadzonek, zwłaszcza że długie pędy można ciąć na części i z każdej części jest nowa sadzonka. Ale tutaj głównie ze swoich zeszłorocznych, wcześniej nawet pokazywałem jak to wygląda.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Czyli w sumie nie jest tak źle. Nie wiedziałam że tak dużo, nigdy jakoś się w takie większe uprawy nie zagłebiałam,tyle co w doniczce coś dla frajdy puścić.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Wcześniej w tym wątku wrzucałem zdjęcia, na których widać jak wygląda pozyskiwanie sadzonek. Można pozwolić im bardziej wyrosnąć, a długie pędy poprzecinać. Bulwa wypuści kilkanaście pędów, a każdy długi pęd można podzielić na kilka części, ukorzenić w ziemi albo w wodzie i z tego powstaje nowa sadzonka.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Więc, podsumowując.

11 maja 2021:
Obrazek

24 lipca 2021:
Obrazek

Spore postępy :D
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Testowe wykopki, bulwy są już takie:

Obrazek

Jak na 1/3 sezonu nie jest źle. Dużo lepiej, niż rok temu o tej porze.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Pierwszy raz mam kwitnącego batata:

Obrazek
Pozdrawiam,
Iwona
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

U mnie w zeszłym roku kwitły na początku sierpnia. W tym roku wcześniej, już od 2 tygodni.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

To ja Wam pokażę co mi się skiełkowało
Obrazek

Chyba nie jest źle. Na razie mi nie zgniła część ziemniaczana i bardzo mnie to cieszy, bo niestety często się to działo. Jeszcze trochę i oderwę te pędy i zasadzę.
Przejrzałam wątek i napaliłam się na hodowlę w gruncie. Nigdy tego nie próbowałam, ale to jest ładna i ciekawa roślina, można by ją było nawet wpleść między grządki kwiatowe,zawsze inny ciekawy liśc.
Akurat się zdarzyła okazja bo mi bataty skiełkowały, to czemu nie.
Muszę tylko się doedukować żeby godnie sadzonkę przechować i pójdzie w grunt. Juz kiedyś bawiłam się w bataty ale w malutkiej doniczce, teraz mnie kolega tak zainspirował swoim polem, że też chcę takie coś w gruncie mieć ;)
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ale teraz chcesz sadzić w gruncie? To nie ma sensu, chyba że mieszkasz w tropikach. Lato już się skończyło. Taką sadzonkę to musisz mieć w kwietniu, teraz to już musztarda po obiedzie.

Niewiele urośnie, bo nie będzie już upałów, nie mówiąc o tym, że o bulwach możesz zapomnieć. Ja teraz tylko trzymam kciuki, żeby udało się przetrzymać do października, to bulwy dojdą do większych rozmiarów. Sadzenie teraz nie ma już sensu.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

No tak sądzę, że nie wyrobią, ale zawsze pobawić się można w doniczce i może przezimować?
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Może przezimować, ale będzie chorować i trudno będzie go przetrzymać. Możesz posadzić w skrzynkach i na razie trzymać na zewnątrz, a na zimę zabrać do domu, może 1/3 przetrwa więc radzę dużo sadzonek zrobić jeśli chcesz tak się bawić.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Hmmm, to już sama nie wiem co chcę zrobić, bo mi się ten batat trafił z przypadku. Jak chcę wyhodować to zazwyczaj nigdy się nie udaje, ziemniaki milczą jak zaklęte.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Cóż, najlepiej kupić bulwy w listopadzie, z różnych sklepów. W styczniu włożyć do ziemi zasypując 2/3 i utrzymywać ziemię wilgotną. W okolicach kwietnia niektóre zaczną wypuszczać pędy. Trzeba cierpliwości, bo to tyle musi potrwać. Albo położyć w kuchni w ciepłym miejscu i na wiosnę też zaczną kiełkować. Ważne, żeby kupić w odpowiednim czasie, bo inaczej nie trafisz z terminem jak teraz.

Mi się przezimować sadzonki udało, to możliwe chociaż trudne. Zaleta to pewny plon z nich, bo po zimie już miały małe bulwy, które rosły całe lato. Na wiosnę już wtedy są sporo do przodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”