Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Moja bulwa batata wypuszcza pędy, będę je odrywać i ukorzeniać, żeby zrobić sadzonki.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Obrazek


A to mój zimowany batat. Miałam jeszcze jeden, ale przelałam go i padł-żadnych młodych bulw nie było.
Wiosną wysadzę do ogrodu, może wegetacja bardziej ruszy bo na razie jest mizerny. Bulwa zwykła, sklepowa.
Udanych plonów.
Magda
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Do tych batatów to trzeba mieć świętą cierpliwość. W początkach stycznia kupiłem bulwę, moczyłem (często zmieniając wodę) trzy doby, posadziłem. Dopiero teraz ( po 7 tygodniach !!) oczka ruszyły. Przez ten czas z kartofla miałbym już półmetrowy krzak. Teraz pytanko-czy ten batat spożywczy ma jakieś warte zachodu kwiaty? Na bulwach mi nie zależy, nie przepadam za nimi. Połówki marchwi posypane kminkiem i upieczone są dużo smaczniejsze moim skromnym zdaniem. ;:108
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Chyba rzeczywiście niepotrzebnie się z nimi męczysz :wink: Bataty spożywcze mają niezbyt ciekawe liście, kwiatów u mnie nie było i nie słyszałam o kwitnieniu. Uprawia się je dla bulw, jeśli się lubi :D Wtedy to czysta przyjemność, żadnych chorób, tylko nawożenie i podlewanie, a plon bardzo duży :heja
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Sądząc po zdjęciach to ten plon jest raczej mizerny. Widziałem zdjęcia batatów z Nowej Gwinei...To jest plon! Bulwa na pół chłopa, a waga 10-12 kg. ;:173
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Teraz już rozumiem twoją frustrację :lol: W Polsce to raczej się nie uda, mnie wystarczy tyle co mam :D
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ja też postanowiłam spróbować swoich sił w uprawie batatów. Zimą parę razy zakupiłam bulwy w celach konsumpcyjnych. Są naprawdę bardzo pyszne i zdrowe :) W środku zimy, bulwy trzymane w ciemnym i suchym miejscu zaczęły puszczać korzonki. Wtedy je odkroiłam i niepotrzebnie wyrzuciłam. Potem kupiłam bulwy już w celach uprawy :) No i jak na złość, po paru dobrych tygodniach moczenia w wodzie - nic, kompletnie nic nie wyrosło, hehe. Potem spróbowałam jeszcze raz i znowu zonk. Chyba tę partię batatów opryskano, chociaż dokładne przepłukanie bulw nic nie dało. Może od razu do gruntu je trzeba było wpakować...
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Miałam tak samo, jedna bulwa, kupiona jesienią, wypuszczała mnóstwo pędów. Kupione później nie obudziły się niestety :( W końcu mam 3 sadzonki ;:173
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ja niestety dziś wyrzuciłam swoje bulwy, posadzone jakiś czas temu.
Nie miały ani jednego korzonka czy nadziei na jakąś sadzonkę. Za to cała bulwa była podziurkowana i wyłaziły z nie białe robale...brrr!
Pozdrawiam, Marta.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

MartisM ! Batat nie jest rośliną wodną! Moczyłem 3 doby aby usunąć konserwant zapobiegający rośnięciu. Potem do doniczki z ziemią. Tak do połowy. I kupę świętej cierpliwości. Teraz mam już dwie sadzonki w ziemi, trzy w słoiczku z wodą (ukorzenianie) a na bulwie ruszyły trzy kolejne oczka. Bulwa niewielka i podłużna. Z dużej bulwy nie uzyskałem nic! Jak dotąd cały proces trwał 2,5 miesiąca. Strasznie powolna roślina. ;:223
Aria...Rzeczywiście wygląd niezbyt ciekawy...Ale skoro już dochowałem się sadzonek to nie będę wyrzucał.
Iochroma...Roślinki trzeba oderwać od bulwy i ukorzenić w wodzie. Puszczają korzonki lepiej niż wierzba. Batat to nie kartofel. Tworzy bulwy w węzłach liściowych, więc musi pełzać po ziemi.
Kasia222
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 sty 2016, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Też mam ochotę na bataty w tym roku. 1 próba nic nie przyniosła. Teraz pół bulwy siedzi w wodzie od 3 tygodni (tak ok 1 cm) i puściła koronki, ale nie puszcza pędów. Czy ktoś też tak miał? Nie wiem co z nim robić? Czy czekać aż puści roślinki czy może wsadzić do doniczki lepiej??
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Trudno mi coś poradzić, u mnie było odwrotnie, bulwa mateczna nie miała korzonków tylko wypuszczała sadzonki z oczek.
Kasia222
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 sty 2016, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Właśnie się spodziewałam roslinek a nie korzonkow:-o dlatego jestem zdziwiona.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”