Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Miałam białą odmianę i już jej nie chcę, w potrawach nie wygląda ładnie i ma mniej składników odżywczych, nie przypadła mi do gustu ;:185
Bo to nie jest zamiennik pomarańczowej odmiany :wink: Co nie znaczy, że nie są ok, tylko do czego innego się nadają.
One się różnią wielkością, kształtem i kolorem miąższu, kształtem i kolorem liści. Kiedyś kupiłam batata ważącego ponad kilogram a był najmniejszy w skrzynce ;:138
Mają masę odmian, ale do nas i tak sprowadzane są tylko dwie podobne: Beauregard albo Garnet (oprócz fioletowych i bardzo rzadko białych), różnią się tylko kolorem skórki, Garnet bardziej wpada w czerwień, miąższ taki sam. Wielkość nie wynika z innej odmiany, tylko z tego jak długo rosły i w jakich warunkach. Liście są zmienne i mogą się różnić nawet w obrębie tej samej odmiany. Wszystko, co jest z pomarańczowym miąższem to jedna z tych 2 odmian, niczym się nie różnią, zwłaszcza w zakresie wymagań co do uprawy.

Jeżeli szukasz najzdrowszych to najwięcej składników odżywczych i tak mają fioletowe, a nie pomarańczowe.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ktoś123456, skąd wiesz jakie odmiany do nas sprowadzają? Widziałam bataty z Hiszpanii, Peru, USA i tylko 2 odmiany tam uprawiają? Gdzie to sprawdziłeś?
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

To proste, nie ma innych o takich kolorach. Peru, Hiszpania, USA, Egipt, nie ma to znaczenia skąd. Ta roślina nie ma żadnych wymagań oprócz upałów, wszędzie rośnie tak samo. Czasem też sklepy podają nazwę odmiany

Nie licz na to, że wśród pomarańczowych znajdziesz na tyle różne odmiany, żeby miały inne wymagania. Sukces zależy od ilości słońca i jakości sadzonek, a nie od odmiany. Bulwy tym większe, im dłużej rosną, a rosną tym szybciej im jest cieplej.

Tylko białe wyróżniają się szybszym wzrostem przy mniejszym upale, a najbardziej wymagające są erato white (jasnofioletowa skórka i biały miąższ


Chyba, że trafisz na takie z Kanady:
https://european-seed.com/2018/12/a-new ... he-market/ ale te z tropików albo usa mają takie same wymagania
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ktos123456, jak to nie ma innej pomarańczowej odmiany? Wszyscy w Peru, Hiszpanii i USA uprawiają jedną :lol: przecież to nieprawda.
Właśnie, że odmiany różnią się wymaganiami co do gleby i klimatu, bo bataty są uprawiane na kilku kontynentach i w różnych strefach klimatycznych.
Poczytaj sobie ile odmian uprawiają na Ukrainie https://agro-ukraine.com/ru/trade/m-613 ... 30-sortov/
Naliczyłam koło 15 odmian pomarańczowych i tyle samo albo więcej odmian jest w innych krajach.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

No raczej nie wydaje mi się, żeby jakoś specjalnie się różniły wymaganiami. W Kanadzie faktycznie wyhodowano w jednym laboratorium odmianę pomarańczową, która jest odpowiednia do uprawy, gdy lato jest krótkie i ta by rosła świetnie u nas. Dokładnie o tym piszą w artykule, który wkleiłem. Szkoda, że w praktyce nabycie sadzonek albo bulw będzie niemożliwe
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Odmiany różnią się wymaganiami, bo inny klimat jest w Hiszpanii a inny w Azji, nawet same USA to kilka stref klimatycznych, podobnie Chiny. Różna jest ilość opadów i rodzaj gleby. Kilkadziesiąt odmian uprawianych w podobnych warunkach, z mojego linku, wydało różny plon, czyli jednym warunki przypasowały a innym nie.
Na pewno w naszym klimacie trzeba uprawiać odmiany szybko rosnące i chyba o mniejszych bulwach. Skoro na Ukrainie się udają to u nas też powinny, chociaż mamy słabsze gleby.
Ja muszę popracować nad pulchnością gleby, bo mam ciężką glinę, ale mam już pomysł jak to zrobić ;:224
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ilość opadów nie ma znaczenia - tam gdzie jest mało, trzeba podlewać i tyle. Różnica stref klimatycznych sprowadza się tylko do różnych długości okresu wegetacji, tam gdzie lato jest cały czas, uprawa jest ciągła - nikt nie zawraca sobie głowy pozyskiwaniem sadzonek z bulw - wystarczy umieścić w ziemi kawałek starej rośliny, puści korzenie i rośnie dalej. A tam, gdzie można liczyć na co najmniej 3 miesiące upałów, uprawia się sezonowo, np w Hiszpanii

Do tej pory nie byly znane odmiany, które wymagają mniej niż 90-100 dni lata, ta odmiana z Kanady jest pierwsza i o tym też piszą w artykule, który wkleiłem. Piszą też, jaką odmianę uprawiali do tej pory i mieli podobny problem jak u nas - w październiku już spadek temperatury i mało czasu. Jeśli potrzebujesz 100 dni lata, to u nas udaje się praktycznie na styk, bo naprawdę upalnej pogody jest zwykle max 2.5 miesiąca, a dodatkowo chłodniejsze noce latem też hamują wzrost. Więc trzeba dłużej, najlepiej od kwietnia do października, a jeszcze lepiej do listopada. Czyli zaczynasz w domu, a jak kończysz to już wtedy gdy jest pierwszy mróz.

Mozesz próbować szukać wśród pomarańczowych, ale wątpię że będą duże różnice. Ja na poważnie zajmę się białymi w tym roku bo widzę, że rosną lepiej w naszym klimacie, a pomarańczowe to taka trochę zabawa bez gwarancji dobrych rezultatów. Wszystkie spowadzane z ciepłych krajów, a tylko takie u nas są, będą wymagać długiego lata.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Będzie ciekawie porównać wyniki. Pisz szczegółowo co i jak robisz, na pewno sporo osób skorzysta, bo na razie jakoś cicho w wątku :roll:

Moje bataty na razie się moczą w słoiku, ciekawe czy i kiedy pojawią się pierwsze kiełki :D
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ja mam jednego zawodnika, który rośnie jak szalony w doniczce na oknie, ale to była sadzonka pozyskana jesienią, bezpośrednio ze starej rośliny a nie z bulwy. Odmiana pomarańczowa, ma liście prawie jak dłoń i około 40 cm wysokości już. Na wiosnę zamieram go pociąć i z tego zrobić sadzonki i jego samego też posadzić w ogrodzie. Będzie pewnie mieć ponad metr, a z tego wyjdzie ze 20 sadzonek.

3 bulwy (też pomarańczowe), kupne, moczą się w słoikach, ale tylko dlatego umieściłem je w wodzie, że miały już spore kiełki. Wygląda na to, że pędy rosną, ale korzeni w wodzie ani śladu.

Natomiast moje własne zeszłoroczne bulwy - białe, pomarańczowe i fioletowe leżą na razie w chłodnej piwnicy. Część wyschła lub się zepsuła, większość jest w niezłej kondycji, na kilku białych widzę chyba zaczątki kiełków, ale nie chcę ich kiełkować tak wcześnie, bo do wiosny daleko, poczekam jeszcze do połowy lutego i wtedy przeniosę w ciepłe miejsce - sadzonki pozyskane zbyt wcześnie i zbyt długo trzymane w mieszkaniu to duże straty, przez te kilka miesięcy zwykle przetrwa jedna na 5. Najlepiej mieć silne sadzonki w połowie kwietnia, a w maju do ogrodu.

Jeśli ktoś by chciał przechować sadzonkę ze starej rośliny przez zimę, to jest to możliwe, ale w moim przypadku z 20 zostały 4, w tym 2 rosną dobrze i zdrowo, a jedna chyba nie doczeka wiosny.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ja zrobiłam jesienią chyba 6 sadzonek ale nie przeżyły, przędziorki je obsiadły :|
Zdecydowanie wolę robić sadzonki z bulw :uszy
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Szkodników nie było. Ale nie rosły, chorowały i w końcu uschły
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Mi w ostatnim sezonie nie udało się wystartować na czas z batatami. Czytałam gdzieś, że łatwiej jest podpędzić te świeże, sprzedawane jesienią. I tak też zrobiałm tym razem, więc teraz mam już 3 duże sadzonki i kilka mniejszych, jeszcze nie odciętych z bulwy. Niestety z białego batata nic nie będzie. Najlepiej mi puścił taki z różową skórką (biały w środku). Oto zdjęcie z grudnia:
Obrazek
Pomarańczowy widzę, że właśnie puszcza, więc może z niego też coś będzie.
Pozdrawiam,
Iwona
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Masz duże szanse, ale ciężko będzie przechować sadzonki tak długo, zrób dużo bo część nie przetrwa. Co do białych - w zeszłym roku jak go wstawiałem do wody w kwietniu, to już miał małe kiełki, po tym jak leżał zapomniany kilka miesięcy, pędy do ukorzenienia były dopiero w połowie czerwca - albo tak powoli kiełkuje, albo był zakonserwowany. Jeżeli nie gnije, to zalecam cierpliwość. W tym roku mam swoje białe bulwy, zobaczę jak będzie i kiedy wykiełkują, będę teraz wstawiać do wody i do skrzynki z ziemią
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”