Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Czy ktoś próbował wyhodować sadzonki z nasion? Są dostępne nasiona do kupienia w internecie, w cenie śmiesznie niskiej wręcz.

Z bulw ze sklepu pozyskanie sadzonek to ciężka sprawa, obecnie próbuję przechować przez zimę sadzonki w doniczkach w domu, ale mam wątpliwości, czy to się uda, ledwo żyją, liście usychają, próbuje puszczać nowe, ale słabo to wygląda
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Szczerze to nie widziałam nasion batata nawet w amerykańskich sklepach internetowych. Mają sadzeniaki w ofercie jedynie.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ktoś w ogóle widział nasiona batatów? Ja nawet nie wiedziałem, że kwitną.

[edit]
W internecie wyczytałem, że kwitną - owoce to torebki z ciemnymi, dużymi nasionami, trujące. Jest to tzw. roślina dnia krótkiego, czyli kwitnie wtedy, gdy dzień jest znacznie krótszy, niż noc. Jednocześnie musi być ciepło, więc w uprawach zwykle kwiatów się nie widzi.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 333
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Czy udało się komuś wyhodować bataty?
Ja za późno się za to zabrałam. Urosło mi kilka sadzonek, ale doczekałam się jedynie długich, cienkich przecinków, nie batatów. Przesadziłam je do dużej donicy jesienią i trzymam w szopie przez zimę. Liście uschły, a przecinki siedzą w ziemi. Zobaczę czy coś przeżyje.
Pozdrawiam,
Iwona
Evien
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 15 sty 2018, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębica woj.podkarpackie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Mi się udaje z roku na rok coś tam uchodować ale nie porażają wielkością jak sklepowe. Nie mniej jednak są wielkości nadającej się na frytki bo w tak są konsumowane przez dzieciaki, także nie jest źle. W tym roku tak szybko się rozeszły, że nie zdążyłem schować bulw na rozsadę więc dalej będę się męczył z uzyskaniem sadzonki ze sklepowego, podobnie jak w tamtym roku.

Bataty potrzebują dużo miejsca, ja sadzę je do dużej kastry budowlanej 80 l. Ziemia musi być również luźna aby pozwolić na swobodny rozrost bulw.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

iwonaceae pisze:Czy udało się komuś wyhodować bataty?
Ja za późno się za to zabrałam. Urosło mi kilka sadzonek, ale doczekałam się jedynie długich, cienkich przecinków, nie batatów. Przesadziłam je do dużej donicy jesienią i trzymam w szopie przez zimę. Liście uschły, a przecinki siedzą w ziemi. Zobaczę czy coś przeżyje.
Mi się udaje w zasadzie co roku :) W tym miałam fioletowe. Tutaj troszkę na temat moich zmagań http://balkonowywarzywnik.pl/bataty-wlasnej-donicy/ Właśnie biorę się za robienie sadzonek bo to już ostatni dzwonek.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ja mam jedną roślinkę w doniczce, ledwo żyje, ale jako że jest tam mała bulwa, to żyje. Z jej pędów zrobię sadzonki na wiosnę.

Będę też mieć nasiona 3 odmian: fioletowej białej w środku, pomarańczowej i pomarańczowej w środku oraz fioletowej fioletowej w środku - bulw tej ostatniej nie widziałem u nas w sklepie nigdy. Zobaczymy, czy z nasion uda się zrobić sadzonki.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

;:oj a skąd masz nasiona?
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Dopiero zamówione od przyjaciół z Chin. Czy to są naprawdę nasiona batatów oraz czy uda się wyhodować z nasion to się dopiero okaże. Ale ~1.50 zł za 500 nasion to nie majątek :D
iwonaceae
200p
200p
Posty: 333
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Dobrze wiedzieć, że się Wam udaje!
Czyli bataty rosną u Was w pojemnikach! A ja naiwnie wysadziłam do gruntu i dziwię się, że mi tylko przecinki wyrosły ;:14
Chyba czas sprawdzić te moje przecinki, może uda się je reaktywować. A na wiosnę planuję kupić parę sadzonek. Myślałam o tych fioletowych (fioletowe ziemniaki mi smakują, więc może i bataty będą dobre?).
Pozdrawiam,
Iwona
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Jeżeli masz miejsce, to lepiej moim zdaniem w gruncie, a nie w pojemnikach. Tylko miejsce musi nasłonecznione i osłonięte od wiatru. No i lato musi być ciepłe, zwłaszcza chłodne noce hamują wzrost. Dobrze by było, żeby temperatura w nocy nie spadała poniżej +15 a idealnie, jakby było +20 nocą co najmniej. Bezpośrednie ostre słońce jest jak najbardziej ok w przypadku batatów.

Właśnie z tego powodu sezon 2019 był bardzo kiepski na bataty, a sezon 2018 bardzo dobry. Zobaczymy, jakie będzie lato 2020. Powiem tylko tyle, że w 2018 spokojnie miałem swoje arbuzy duże takie jak w sklepie i bataty z gruntu bez żadnego problemu, a z kolei ostatniego lata 2019 arbuz dopiero pod koniec sierpnia zaczął kwitnąć, a batata dohodowałem się w liczbie 3 sztuk wielkości pięści.

P.S. latem sadzonki można ukorzeniać bezpośrednio w gruncie. Bierzesz kawałek łodygi, wsadzasz w ziemię, podlewasz ... i rośnie.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Moje bataty fioletowe (Molokai) wielkością przypominały, niestety, skorzonerę, a nie te bulwy, z których je wyhodowałam... Ale i tak upiekłam wszystkie i zjedliśmy. :) Chyba słońca im brakowało - u mnie ogródek jest oświetlony w godzinach 10-17. Ech, gdyby tak mieć działkę całkowicie odsłoniętą od rana aż do wieczora... Mimo wszystko, w tym roku znowu je posadzę.
wabik222
50p
50p
Posty: 69
Od: 21 maja 2013, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Cześć, zacząłem zabawę z batatem i od razu mam problem. Możecie mi powiedzieć co siedzi na liściach mojego batata?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”