Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

"comandos21"

Zawsze tyle poczekasz na pędy bo to zawsze tyle trwa. Ziemia musi być mokra tylko na początku sezonu, żeby sadzonki się przyjęły, potem już wystarczy lekko wilgotna ziemia. Pod koniec sezonu zwłaszcza nie można podlewać za dużo, bo mogą zgnić bulwy. Teraz to wcale nie trzeba podlewać bo i tak jest za mokro na zewnątrz.

Z pomarańczowymi ciężka sprawa, trochę im za zimno u nas ale jakieś bulwy będą na pewno. Zależy jeszcze jaka odmiana, bo jest kilka. I pytanie, czy je przechowasz do wiosny.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Podeszłam do tego na luzie, eksperymentalnie.
Tak to wygląda póki co a co się z tym stanie to zobaczymy
Obrazek
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Już zaczyna chorować, ale powodzenia - może sie uda przechować. Na razie na twoim miejscu bym trzymał na zewnątrz, dopóki jest ciepło.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Gdzie to chorowanie widzisz? :shock:
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Biały nalot na liściach. Ale to może być kwestia niewyraźnego zdjęcia.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Zgodnie z przewidywaniami, około wiadra bulw z każdej rośliny, tak mniej więcej wyglądały po wykopaniu:

Obrazek

Sezon uznaję za udany.
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Brawo, robi wrażenie! Aż nie do wiary że to w Polsce wyhodowane :)
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Muszę stwierdzić, że pomarańczowe urosły trochę słabiej. Tzn w większości bulwy były podobnej wielkośći, ale tylko 3-4 sztuki. Fioletowe są znacznie wydajniejsze. Całe wiadro bulw z jednej rośliny to nie jest nic nadzwyczajnego, pomarańczowe takiego plonu nie dają i to chyba nie z powodu klimatu, tylko po prostu ta odmiana tak ma.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Piękne zbiory ;:oj Po czym poznać, że już czas? Widzę, że na zdjęciu liście już pożółkłe. Czy to po przymrozkach? U mnie liście jeszcze zielone, więc czekam.
Pozdrawiam,
Iwona
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

W naszym klimacie czas wtedy, gdy mróz zniszczy liście. Jeżeli masz gdzieś w tunelu albo szklarni, to gdy nie da się już utrzymać temperatury +13-15 przynajmniej w dzień to czas już wykopywać bo i tak już wtedy nie rosną, tylko siedzą takie same

Tam gdzie nie ma zimy, po prostu odsadza się na okrągło nowe z młodych pędów, a stare się wykopuje gdy są już wystarczająco duże.
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Pierwszy raz zajmuję batatami. Kupiłem cztery bulwy w Tesco, z tego jedna na jednym z końców miała już widoczne oczka/kiełki. Po wsadzeniu do takich podłużnych, balkonowych skrzynek z ziemią (ziemia do połowy bulwy) najszybciej ruszyła oczywiście ta z kiełkami. Z niej już mam w doniczkach dwie roślinki z listkami o wysokości aktualnie ok 30 cm. A na bulwie co najmniej 10 kiełków już z pojawiającymi się listkami. Dwie kolejne bulwy wypuszczają pojedyncze kiełki a czwarta jeszcze nic nie wypuszcza. Przed sadzeniem wszystkie moczyłem (15 minut) i myłem w letniej wodzie z dodatkiem sody (tej co się kupuje w sklepie spożywczym). Wszystkie bulwy sadzone w połowie stycznia.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Z jednej bulwy będziesz miał tyle sadzonek pędowych, że pożałujesz, że pozostałych trzech bulw nie zjadłeś :wink: Rzuć okiem na 16-tą stronę tego wątku - wiosna 2021r.

Z 4 bulw "całe pole" obsadzisz :wink:

W zeszłym roku namoczyłam 2 bulwy, a potem nie wiedziałam, gdzie mam to wszystko upchnąć. Wyszło ponad 20 sadzonek, a jak bym chciała, to wyszło by 2 x razy tyle - z łatwością :;230
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ilość sadzonek z jednej bulwy jest prawie nieograniczona, bo zamiast obrywać z bulwy małe pędy, można poczekać aż pędy urosną długie, a potem je ciąć pomiędzy rozgałęzieniami. W miejscu każdego rozgałęzienia wyrosną korzenie i to jest gotowa sadzonka. Także nawet z jednej bulwy można pozyskać sadzonek ile się chce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”