Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

iwonaceae pisze:Zanstanawiam się, czy to nie zależy od jakości bulwy? Być może niektóre są bardziej, a inne mniej zaprawione przeciwko kiełkowaniu. Ja wstawiłam do jednego pojemnika na oknie 3 różne bataty. 2 z nich puściły tylko korzenie, a jeden z nich tylko liście. Dodam jeszcze, że to były 3 różne gatunki batatów. Co więcej ten jeden, który puścił liście (ale nie korzenie) kupiłam w innym sklepie niż 2 pozostałe.
Z korzeni żaden pożytek... może wsadzić do ziemi i liczyć że będzie jakiś przyrost w końcu. Ja miałem z Lidla i z Biedronki, umyte dokładnie a i tak liści nie chcą puszczać, tylko korzenie. Nie mam pojęcia jak i czym zaprawiają, ale faktem jest że np ziemniaki z Lidla czy jakiegokolwiek supermarketu też nigdy nie kiełkują. Z batatami może być podobnie.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Muszę się pochwalić, że mi się udało.
Wyrwałam z bulwy wyrastający pęd i zrobiłam z tego sadzonkę. Wszystkie puściły korzonki i rosną :heja
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Foxowa, gratulacje :)
Ja przed połową czerwca dostałam sadzonki batatów dwóch odmian, w postaci kawałków łodyg z odłamanymi liśćmi bocznymi. Tylko stożki wzrostu były zachowane. Wstawiłam je do wody, po tygodniu miały już mnóstwo korzeni, a teraz rosną sobie w donicach. Oby tylko zdążyły zawiązać bulwy, bo trochę późno sadzone. Ale może lato będzie dla nich łaskawe. Znaczy, afrykańskie...
Pędy batatów rosną jak chwast, byleby miały trochę wody, to nic im nie da rady :) Ale coś je podżera nocą, bo część liści ma pełno drobnych dziurek. Nie widzę gąsienic ani żadnych jaj, śladów po ślimakach też nie ma. Nie wiem, co sobie zrobiło w nich nocna stołówkę.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Wyrwałam z bulwy wyrastający pęd i zrobiłam z tego sadzonkę. Wszystkie puściły korzonki i rosną
Zrobiłem to samo, ale że rosną to za dużo powiedziane (minął prawie miesiąc). Siedzą takie same, jak siedziały, w takim tempie lato sie skończy i niewiele urosną. W taki sposób, to lata nie wystarczy, musiałoby być lato do listopada, żeby zebrac jakiś plon.Trzeba chyba ukorzenić w wodzie w lutym, potem do doniczki i wsadzić już duże do ziemi w maju, wtedy może jest szansa.

Chyba zrobię tak, że wykopię te sadzonki na jesieni (do jesieni raczej niewiele podrosną, zostało raptem 2 miesiące lata, a przez miesiąc nie podrosły nic), przezimuję w doniczkach i w przyszłym roku znów wysadzę do ziemi.

A tak w ogóle, w tym roku lato jest niesprzyjające takim roślinom, u mnie praktycznie co noc temperatura spada do 8 -10 stopni, więc przewiduję że szanse marne, że cokolwiek sie uda.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Też pomyslałam sobie, że w razie czego, to część tych późno sadzonych przechowam przez zimę i zrobię z nich wiosną sadzonki. Donic ponad 100-litrowych do domu nie wniosę, ale coś tam przesadzić się da :)
Natomiast liczę jednak na plon z tych sadzonych w maju. Donice stoją w najbardziej nasłonecznionej części ogródka i mocno się nagrzewają. Pomidory w tym miejscu byłyby oklapnięte niezależnie od tego, ile wody bym pod nie lała, a bataty nic - wcale nie więdną od upału. Dużo jednak zależy od temperatur w lipcu i w sierpniu. Na razie nocami jest ok. 18*, a o 7 rano - 20-23*. Może im wystarczy.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

W moich rejonach nocami jest około 10. Sadzonki z początku czerwca, cóż niewiele podrosły. Jeśli będą tak zimne noce, to nie liczę na wiele.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ja też całkiem nie liczę, że coś wyhoduję, ale sadzę, najwyżej jakąś sadzonkę przezimuję.
Moje się rozwijają, zamierzają puścić liście, ale to jeszcze długa droga.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 333
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

U mnie podobnie. Jakieś listki, jakieś korzonki, ale jeszcze długa droga. Może gdzieś w tunelu uda mi się choć jedną sadzonkę wcisnąć na próbę. W przyszłym roku muszę wcześniej zacząć.
Pozdrawiam,
Iwona
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Czy ktoś próbował wyhodować sadzonki z nasion? Są dostępne nasiona do kupienia w internecie, w cenie śmiesznie niskiej wręcz.

Z bulw ze sklepu pozyskanie sadzonek to ciężka sprawa, obecnie próbuję przechować przez zimę sadzonki w doniczkach w domu, ale mam wątpliwości, czy to się uda, ledwo żyją, liście usychają, próbuje puszczać nowe, ale słabo to wygląda
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Szczerze to nie widziałam nasion batata nawet w amerykańskich sklepach internetowych. Mają sadzeniaki w ofercie jedynie.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ktoś w ogóle widział nasiona batatów? Ja nawet nie wiedziałem, że kwitną.

[edit]
W internecie wyczytałem, że kwitną - owoce to torebki z ciemnymi, dużymi nasionami, trujące. Jest to tzw. roślina dnia krótkiego, czyli kwitnie wtedy, gdy dzień jest znacznie krótszy, niż noc. Jednocześnie musi być ciepło, więc w uprawach zwykle kwiatów się nie widzi.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 333
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Czy udało się komuś wyhodować bataty?
Ja za późno się za to zabrałam. Urosło mi kilka sadzonek, ale doczekałam się jedynie długich, cienkich przecinków, nie batatów. Przesadziłam je do dużej donicy jesienią i trzymam w szopie przez zimę. Liście uschły, a przecinki siedzą w ziemi. Zobaczę czy coś przeżyje.
Pozdrawiam,
Iwona
Evien
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 15 sty 2018, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębica woj.podkarpackie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Mi się udaje z roku na rok coś tam uchodować ale nie porażają wielkością jak sklepowe. Nie mniej jednak są wielkości nadającej się na frytki bo w tak są konsumowane przez dzieciaki, także nie jest źle. W tym roku tak szybko się rozeszły, że nie zdążyłem schować bulw na rozsadę więc dalej będę się męczył z uzyskaniem sadzonki ze sklepowego, podobnie jak w tamtym roku.

Bataty potrzebują dużo miejsca, ja sadzę je do dużej kastry budowlanej 80 l. Ziemia musi być również luźna aby pozwolić na swobodny rozrost bulw.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”