Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Aria, dzięki za przypomnienie o batatach, jeszcze wcześnie ale będę musiał kogoś na zwiady wysłać. :D
Grzegorz887
100p
100p
Posty: 117
Od: 7 lip 2015, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Skoanna pisze:U mnie bataty puściły liście niekontrolowanie w przechowalni
Mój zgnił :cry:
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

To przykre. Mój nadal produkuje pędy, niestety sadzonki starsze zaatakowały mi przędziorki, i po krótkiej walce dałam za wygraną. Za dużo za chwilę będę miała rozsad w domu, żeby ryzykować zrobienie z nich karmnika dla żarłocznych "pajączków", a na nowe sadzonki jest troszkę późno. Szybko mi się ten sezon batatowy zakończył ;:224
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Część moich sadzonek też padła, niestety :( Wczoraj zrobiłam nowe zielne, może się uchowają. Stare bulwy jeszcze wypuszczają pędy więc coś powinno się przyjąć.
XENOFOBIA25
50p
50p
Posty: 63
Od: 23 lut 2018, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Podziwiam wasz upór i cierpliwosc- ja próbowałam trzy razy uprawy Batatów- raz nawet coś mi tam urosły ale zostało zjedzenie przez wszedobylskie chomiki europejskie (strasznie żałosne bestie ale piękne) i od tej pory tylko marketowe:-D
Tobiasz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 wrz 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Od paru lat uprawiam wiele odmian batatów w Polsce, niektóre o fioletowym miąższu. Co do uprawy to mam kilka własnych spostrzeżeń:

Bataty rozmnażamy przez pędy uzyskane z głównej bulwy . Sadzimy ja w donicy w lekko wilgotnej ziemi i stawiamy w ciepłe miejsce. Najważniejsze jest ciepło a nie częstość i obfitość podlewania. Bataty często gniją z nadmiaru wody.
Uzyskane pędy sadzę na kopcach trochę większych jak w przypadku ziemniaka, pędy sadzimy bardziej poziomo, wystarczy że będzie wystawał tylko wierzchołek lub 1 oczko ponad ziemie. Termin sadzenia do gruntu- po wiosennych przymrozkach- bataty to rośliny ciepłolubne.
Sadzenie na kopcach ma parę zalet, ziemia szybciej się nagrzewa, łatwiej sadzić w pulchnej ziemi i mamy gotowe wytyczone rzędy. Ja sadzę pędy w podobnych odstępach jak ziemniaki nie co 1 m jak w filmiku. Bulwy w kopcach są bardziej kształtne, podłużne, przypominają te ze sklepów. Łatwo wykopać bataty rosnące na pryzmach nawet jeśli będą dość długie.
Problemem może być natomiast długotrwała susza. Z drugiej strony w gruncie roślina zawsze znajdzie sobie choćby odrobinę wody, w przypadku pojemników lub uprawy w tunelu, przy braku podlewania rośliny uschną bądź plon będzie mizerny.
Sadzenie całych bulw lub ich części do gruntu, trochę jak w przypadku ziemniaka to całkowita porażka. Plon będzie żaden lub mizerny. Bataty potrzebują długiego okresu wegetacji około 120 dni. Trzeba wiec zaraz po przymrozkach aby roślina zaczynała wzrost a nie powolne i długotrwałe kiełkowanie z korzenia. Bulwa batata nie obumiera w ziemi lecz się rozrasta. przeważnie bardzo brzydko sie deformując i blokuje wytwarzanie innych bulw. Najlepszy efekt to sadzenie z pędów.

Przechowywanie zbiorów w temperaturze minimum 15 stopni. W zimniej piwnicy lub lodówce wszystko zgnije. Dużo bezpieczniej trzymać batata w domu w temperaturze pokojowej niż w chłodnym miejscu.

Odnośnie spożywania. Najbardziej lubię smażone na głębokim oleju, kroję je na grubą frytkę. Bataty nie wpijają za dużo oleju. szybko sie smażą. W piekarniku trwa to o wiele dłużej. Mam wiele odmian, niektóre są niezbyt smaczne. Jeśli komuś nie smakowały bataty to z pewnością albo źle je przyrządził lub trafił na kiepską odmianę. Super jako deser, danie główne, lub dodatek do potraw gotowanych z wielu warzyw. Bataty można jeść też na surowo lecz nie są tak słodkie jak po obróbce cieplnej.

Udanej uprawy i smacznego :)?
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

A zdradź skąd masz sadzonki tych różnych odmian?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

A te, które można kupić na targu jako ozdobne, do skrzynek np., to jakieś mikre bulwy mają, czy może niesmaczne?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Te ozdobne bataty, mają malutkie najczęściej poskręcane bulwy. Smaku nie znam bo nie jadłam :roll:
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Dwie sadzonki kupne z Wysp wsadzone we wtorek, trzy łodygi uszczknięte i do wody, może coś z tego będzie. Odmiana Evangeline.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Moje marketowe, po dłuugim czasie wypuściły co nieco.
Nie wiem, czy jest szansa na jakikolwiek zbiór ;:224


ObrazekObrazek

Z bulwy po lewej oderwałam 3 kiełki...trzeba dobrze się przyjrzeć :D
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Moje sadzonki padły po ataku przędziorków :( Bulwy mateczne wsadziłam do donic, może coś z tego będzie :roll:
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Może akurat wypuszczą jeszcze nowe przyrosty, próbuj aria!
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”