Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Brawo, robi wrażenie! Aż nie do wiary że to w Polsce wyhodowane :)
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Muszę stwierdzić, że pomarańczowe urosły trochę słabiej. Tzn w większości bulwy były podobnej wielkośći, ale tylko 3-4 sztuki. Fioletowe są znacznie wydajniejsze. Całe wiadro bulw z jednej rośliny to nie jest nic nadzwyczajnego, pomarańczowe takiego plonu nie dają i to chyba nie z powodu klimatu, tylko po prostu ta odmiana tak ma.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 331
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Piękne zbiory ;:oj Po czym poznać, że już czas? Widzę, że na zdjęciu liście już pożółkłe. Czy to po przymrozkach? U mnie liście jeszcze zielone, więc czekam.
Pozdrawiam,
Iwona
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

W naszym klimacie czas wtedy, gdy mróz zniszczy liście. Jeżeli masz gdzieś w tunelu albo szklarni, to gdy nie da się już utrzymać temperatury +13-15 przynajmniej w dzień to czas już wykopywać bo i tak już wtedy nie rosną, tylko siedzą takie same

Tam gdzie nie ma zimy, po prostu odsadza się na okrągło nowe z młodych pędów, a stare się wykopuje gdy są już wystarczająco duże.
Irek_2
200p
200p
Posty: 236
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Pierwszy raz zajmuję batatami. Kupiłem cztery bulwy w Tesco, z tego jedna na jednym z końców miała już widoczne oczka/kiełki. Po wsadzeniu do takich podłużnych, balkonowych skrzynek z ziemią (ziemia do połowy bulwy) najszybciej ruszyła oczywiście ta z kiełkami. Z niej już mam w doniczkach dwie roślinki z listkami o wysokości aktualnie ok 30 cm. A na bulwie co najmniej 10 kiełków już z pojawiającymi się listkami. Dwie kolejne bulwy wypuszczają pojedyncze kiełki a czwarta jeszcze nic nie wypuszcza. Przed sadzeniem wszystkie moczyłem (15 minut) i myłem w letniej wodzie z dodatkiem sody (tej co się kupuje w sklepie spożywczym). Wszystkie bulwy sadzone w połowie stycznia.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1181
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Z jednej bulwy będziesz miał tyle sadzonek pędowych, że pożałujesz, że pozostałych trzech bulw nie zjadłeś :wink: Rzuć okiem na 16-tą stronę tego wątku - wiosna 2021r.

Z 4 bulw "całe pole" obsadzisz :wink:

W zeszłym roku namoczyłam 2 bulwy, a potem nie wiedziałam, gdzie mam to wszystko upchnąć. Wyszło ponad 20 sadzonek, a jak bym chciała, to wyszło by 2 x razy tyle - z łatwością :;230
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ilość sadzonek z jednej bulwy jest prawie nieograniczona, bo zamiast obrywać z bulwy małe pędy, można poczekać aż pędy urosną długie, a potem je ciąć pomiędzy rozgałęzieniami. W miejscu każdego rozgałęzienia wyrosną korzenie i to jest gotowa sadzonka. Także nawet z jednej bulwy można pozyskać sadzonek ile się chce.
Irek_2
200p
200p
Posty: 236
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Bulwy nie są jakoś tak bardzo drogie (oczywiście pojedyncze), a jak za bardzo wybiegną pierwsze pędy, to następne będą na zastępstwo. Nadmiar mnie nie niepokoi, bo w pracy mam chętnych na nadwyżki. Już jedna tych "uśpionych" ładnie też zaczęła wypuszczać pędy.
Pozdrawiam Irek
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

U mnie pędy już wybiegły i to jak:
Obrazek
Irek_2
200p
200p
Posty: 236
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Zainspirowany wcześniejszym wpisem przyciąłem dwie sztuki nad trzecim listkiem. Skróciłem w ten sposób moje sadzonki o ok. 2/3. Nie chcę pozyskać nowych sadzonek, ale zapobiec nadmiernemu wydłużaniu się głównego pędu. Może wypuści boczne ?
Pozdrawiam Irek
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Wypuści boczne, będą młode pędy. Te liscie, które teraz wyrosły to i tak raczej już na straty. Ja tez raczej będę musiał poprzycinać na kilka centymetrów i usunać stare liście, a potem wypuści nowe młode pędy z rozgałęzień. Trochę to wszystko mam za wcześnie.
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ja zasadziłam jakiś miesiąc temu batata i ani drgnie. Dzisiaj go wyciągnęłam (nie puścił korzonków), wsadziłam do słoika z wodą i liczę, że może w ten sposób puści. Chciałam porobić z nim kompozycje kwiatowe, ale nie wiem czy coś z tego będzie. Jeśli się nie uda, to pozostanie mi kupno gotowych sadzonek.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Te ze sklepu słabo rosną i może było za zimno. Postaw na oknie w pełnym słońcu albo pojemnik z ziemią na kaloryferze. Najlepsza temperatura około 30 stopni, na oknie na słońcu jest nawet cieplej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”