Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 75 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
Zabax
 Tytuł: Re: Pomidory - nawożenie
PostNapisane: 7 cze 2010, o 11:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam po raz pierwszy na forum.
Przeczytałam wiele wątków dot. uprawy pomidorów i ogórków. Ale prawdę mówiąć dla mnie jako pączątkującej ogrodniczki nie jest do końca jasne jak, czym i kiedy należy nawozić pomidory.
Wielu z Was wspominało o azocie, magnezie, potasie oraz wapnie. Z tego co przeczytałam to wynika, że w róznych okresach wzrostu pomidorów należy podawać różne składniki i to jeszcze w różnych proporcjach. Nie jest dla mnie jasne po co dajemy wapń, czym nawozic pomidory przed wiązaniem kwiatów, czym w trakcie rośnięcia pomidorków i jak często. Pomidory zaczęłam uprawiać dopiero w zeszłym roku i nic poza gnojówką z pokrzyw nie stosowałam. Efektem tego były pomidorkiz zielonymi końcówkami-teraz dzięki Wam już wiem, że było to spowodoiwane niedoborem potasu. Ale kiedy należy włączyć nawożenie potasem, kiedy dać magnez? Czy dopiero wtedy gdy widać ich niedobory?
Poradźcie proszę co i kiedy sypać pod pomidorki

Zabax

-- 7 cze 2010, o 11:13 --

Witam po raz pierwszy na forum.
Przeczytałam wiele wątków dot. uprawy pomidorów i ogórków. Ale prawdę mówiąć dla mnie jako pączątkującej ogrodniczki nie jest do końca jasne jak, czym i kiedy należy nawozić pomidory.
Wielu z Was wspominało o azocie, magnezie, potasie oraz wapnie. Z tego co przeczytałam to wynika, że w róznych okresach wzrostu pomidorów należy podawać różne składniki i to jeszcze w różnych proporcjach. Nie jest dla mnie jasne po co dajemy wapń, czym nawozic pomidory przed wiązaniem kwiatów, czym w trakcie rośnięcia pomidorków i jak często. Pomidory zaczęłam uprawiać dopiero w zeszłym roku i nic poza gnojówką z pokrzyw nie stosowałam. Efektem tego były pomidorkiz zielonymi końcówkami-teraz dzięki Wam już wiem, że było to spowodoiwane niedoborem potasu. Ale kiedy należy włączyć nawożenie potasem, kiedy dać magnez? Czy dopiero wtedy gdy widać ich niedobory?
Poradźcie proszę co i kiedy sypać pod pomidorki

Zabax

Zobacz profil Wyślij e-mail      

tbet
PostNapisane: 7 cze 2010, o 11:22 
100p
100p
Ile masz tych pomidorów? Jeśli niewiele to może warto się zainteresować nawozem dedykowanym dla pomidorów np. SUBSTRAL. W swym składzie posiada wszystkie niezbędne składniki we właściwych proporcjach. Ja korzystam z tego nawozu od kilku lat i jestem zadowolony.

Suppa
PostNapisane: 7 cze 2010, o 22:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja natomiast bazuję tylko na oborniku i gnojówce + trochę nawozu dolomitowego z mikroelementami, no i 1 lub 2 razy w sezonie podlewam gnojówką z pokrzyw.
W zeszłym sezonie tak nawoziłem i pomidory świetnie rosły, owszem czasami widać jakieś chwilowe niedobory ale ostatecznie plon był bardzo dobry :wink:

Zabax
PostNapisane: 8 cze 2010, o 07:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzięki za odpowiedzi. W zeszłym roku jesienią mąż przekopał ziemię w ogrodzie z obornikiem, w tym roku ze 2 razy podlałam gnojówką z pokrzyw, ale od kiedy uprawiam warzywnik, czyli od 2 lat nie dawałam wapnia. Jak myślicie czy powinnam teraz jeszcze nakarmić swoje pomodorki wapniem? Jeśli tak to w jakiej postaci? Podsypac czy podlać?
A swoją drogą to chyba jednak przejadę się do ogrodniczego i rozejrzę się za nawozem do pomidorów.
Zabax

niedobry
PostNapisane: 8 cze 2010, o 10:20 
200p
200p
...odpowiedzcie prosze chociaż tu...jeśli chcę na przemian pryskac mlekiem i gnojówka z pokrzywy i cebuli to jak to robic żeby miało sens??? a co do nawożenia co ile podlewac gnojówkę pod krzak? starczy co 2 tyg? a mieszac ja z gnojowicą końską? przy opryskach mlekiem jest sens pryskac pokrzywą z cebulą??

gienia1230
PostNapisane: 8 cze 2010, o 11:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Niedobry, pewnie nikt z forumków jeszcze tak nie próbował więc nikt nie odpowiada.
A tak przy okazji, jeśli dałeś obornik, to po co ta końska gnojowica? Żebyś nie przedobrzył.

ida74
PostNapisane: 8 cze 2010, o 11:51 
---

1 szt.
...bo w liście pójdzie i busz się zrobi :!:

niedobry
PostNapisane: 8 cze 2010, o 16:01 
200p
200p
...no właśnie obornik na jesień zaorałem...zwapnowane jest wiosną na roztopach i zbronowane...teraz w miejscu gdzie powstał tunel przekopałem solidnie i zagrabiłem...następnie pomidorki w ziemię...no właśnie co do buszu liści myślę, że jak się regularnie ogławia to może pójdie we wzrost a potem w owoce hm?? a gnojówką podlewać pokrzywową na przemian z końską żeby moja uboga jeszcze w próchnice gleba wykarmiła i dostarczyła rozmaitych składników odżywczych, których pewnie zabraknie pomidorkom, które mają dosyć płytkie korzenie i sam przyorany obornik może nie starczyc hm?? a sztucznych nie chcę nawozów...to jak mam robić hm?? a kiedy od posadzenia mogę zrobić pierwszy oprysk pokrzywówko-cebulówką a kiedy mleczny....bo pod korzenie wodę pierwszą dostaną za tydzień od posadzenia dopiero a nawóz za dw tyg.

gienia1230
PostNapisane: 8 cze 2010, o 16:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Pierwszy oprysk, zaraz po posadzeniu to miedzian (zapobiegawczo p-ko chorobom grzybowym i bakteryjnym). W ciągu jednego sezonu ziemi nie wzbogacisz, żebyś na głowie stawał. Za dwa-trzy lata dopiero zauważysz różnicę. Gnojówki pokrzywowej nie stosuję, bo pokrzyw nigdzie w pobliżu nie ma, mlekiem też nie opryskuję, bo pomidory mam w gruncie a nie w tunelu. Taki mleczny oprysk to działa może dobę i tyle.
Jeżeli obornik przyorałeś jesienią to masz dobrze przygotowaną ziemię pod pomidory, nie dawaj już gnojowicy. Po co Ci masa liści a pomidory- drobiazg?

niedobry
PostNapisane: 8 cze 2010, o 17:09 
200p
200p
no z tą ziemia właśnie wiem....ale z czasem będzie lepsza...a nawet placka nie podrzucać?? mlekiem zacznę pryskać codziennie jak zobaczę na polach zarazę..nim do mnie dojedzie...a pokrzywą podleje czasem i popryskam zamiast chemia bo jechałem po pokrzywy 45 km specjalnie bo pamiętałem, że tam były...u mnie też nie ma pokrzyw niestety nigdzie albo nie dolazłem w to miejsce jeszcze heheh

suzana
PostNapisane: 8 cze 2010, o 22:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Niedobry, trochę póżno zaczynać opryski mlekiem jak zobaczysz na polach zarazę, myślę,że będzie już "po ptokach" :lol:

suzana
PostNapisane: 8 cze 2010, o 22:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Podejrzewam ,że robię jakiś błąd w uzupełnianiu magnezu pod pomidory (raczej w tamtym roku nie uzupełniałam bo nie wiedziałam) bo na gronie rośnie 3 pomidorki a reszta nie powiększa swoich gabarytów.Czy to oznacza braki magnezu czy czegoś innego :?:

kozula
PostNapisane: 8 cze 2010, o 22:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Suzano zrób zdjęcie całego krzaka ,bo owoce nie rosną z różnych powodów .

Pozdrawiam kozula .

Suppa
PostNapisane: 9 cze 2010, o 21:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
niedobry - po prostu obserwuj pomidory, jeśli wierzchołki są ciemnozielone i rosną to nic im nie trzeba :wink:. Ja pod swoje dałem obornik dopiero przy sadzeniu więc teraz dokarmiam gnojówką, dostały już dwie dawki i ładnie ruszyły. Z czasem jak wykształcą system korzeniowy zaczną korzystać z obornika.

Hekate
PostNapisane: 10 cze 2010, o 10:02 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
a jak rozróżnić po liściach czego pomidorkom brakuje? czym sie który brak objawia?

Suppa
PostNapisane: 10 cze 2010, o 12:38 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =niedobory

suzana
PostNapisane: 13 cze 2010, o 10:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
kozula napisał(a):
Suzano zrób zdjęcie całego krzaka ,bo owoce nie rosną z różnych powodów .

Pozdrawiam kozula .

Dopiero wczoraj miałam aparat w domu.Wklejam więc fotki pomidorków i ogórków z prośbą o jakąś pomoc bo te przypadłości przytrafiają mi się co roku a mianowicie nie powiększają się wszystkie owoce w gronie, np . rośnie 3, reszta nie rośnie.
A na ogórkach dużo zaschło mi małych ogóreczków, zebrałam po 1 szt. a teraz dopiero wiążą się na wysokości 1m. Nie wiem co dać czy jakiejś saletry amonowej dolistnie ( już raz dawałam dolistnie ), saletrę wapniową też 1x dawałam-doglebowo.

Osiem zdjęć niedostępnych (za zgodą autorki postu wycięłam). Nalewka

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 75 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości