Fasola -choroby i szkodniki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

Fasolę uszkadzają śmietki. To poważny problem przy wczesnym siewie.
Tu jest opis szkodnika i walki z nim.
Najlepszy środek chemiczny to chyba Nomolt 150 SC.
Tomek
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

Chyba wreszcie doszłam co boli moją fasolę ;:223
Przez siewem wsypywałam do dołków trochę polifoski lub azofoski. Myślę, że nawóz dotykając nasiona palił je , zauważyłam to kiedy niechcąco sypnęłam kwiatom na liście. Wtedy przyszło opamiętanie. W sezonie 2010 nie dałam nawozu i miałam wreszcie piękną fasolę.
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Fasola-szkodnik

Post »

Chciałabym się podłączyć do pytania bo szkoda mi zakładać nowego tematu a poprzedni o fasoli został zamknięty...
Mojej fasoli tycznej coś się stało - nie wiem czy to słońce,mrówki czy inne ślimaki i robaki... czym to leczyć? Czy zostawić,żeby odbiły nowe liście?

Obrazek

Obrazek
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

mam problem z fasolą. Wyrasta z ziemi, puszczają listki. Jednak te pierwsze 2 co się pokazują -siewki czy inaczej to się tam nazywa, są robaczywe jakby.. mają w środku jakby brązowe plamy. Czym to prysnąć..? zobaczę za kilka dni.. co z liśćmi właściwymi.. dziś nie było źle. Był jeden i ładny nawet.. tylko czemu tamto takie jakby robaczywe a może to jakaś choroba grzybowa? czy da sie tego chemią nie traktować? wolalabym z chemii, to dać nawozu... pod warzywa ogólnie.. tylko tyle by jakoś lepsza ziemia była.. i by urosło wszystko.
Moje drugie spostrzeżenie.. dotyczy mrówek.. mam ich masę na dzialeczce. jak je usunąć nauralnie.
Pozdrawiam, Ania
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

Ja też mam ten problem, pisałam na tym wątku ale nikt nie odpisał :

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=36326

wiecie co to może być?
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

To pewnie śmietka kiełkówka. Atakuje kiełkujące nasiona w glebie i niektóre nie wschodzą, inne wschodzą uszkodzone i mogą zamierać. Należy przed siewem zaprawiać nasiona w 'Nomolt'.
Śmietka atakuje silnie, gdy w glebie jest dużo nierozłożonych resztek organicznych (kompost) i w poprzednich latach na tym miejscu rosła fasola.
Tomek
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

to co teraz?? czym pryskać?
Pozdrawiam, Ania
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

Uszkodzonej fasoli nie uratujesz. Możesz zaprawiać nasiona przed kolejnym siewem.
Co do mrówek, tutaj rozgorzała dyskusja o ich zwalczaniu :)
Tomek
11krzych

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

zelwi pisze:To pewnie śmietka kiełkówka. Atakuje kiełkujące nasiona w glebie i niektóre nie wschodzą, inne wschodzą uszkodzone i mogą zamierać. Należy przed siewem zaprawiać nasiona w 'Nomolt'.
Śmietka atakuje silnie, gdy w glebie jest dużo nierozłożonych resztek organicznych (kompost) i w poprzednich latach na tym miejscu rosła fasola.
A gdyby wykiełkować fasolkę gdzie indziej a potem wsadzać rozsadę, to pomoże na tą śmietkę? Czy zaatakuje też dorosłe rośliny ?
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

Witajcie ;:7
Ja też mam problem z fasolką ,identyczny jak Sandra. I to co roku. Siałam 2 paczki fasolki , gęsto, czasem kilka nasion do dołków. Wyrastało kilka fasolek. Reszta jakaś rachityczna. Wydawało mi się ,że to mrówy zjadają młode liścienie, więc w tym roku, przed siewem zasypałam gniazda i ścieżki środkiem na mrówki, a jednoroczne drzewka owocowe środkiem na mszyce. Wydaje mi się ,że to trochę pomogło, bo wzeszło więcej fasolek niż w ubiegłym roku. Drugą partię podkiełkowuję i zobaczę co z tego wyjdzie.
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

Ja też mam ponownie problem z fasolą, sieję 3 raz, wyszło tylko kilka, te z pierwszego siewu chyba uszkodzone przez tą śmietkę ... a już myślałam, że rozgryzłam fasolę...
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

11krzych pisze:
zelwi pisze:To pewnie śmietka kiełkówka. Atakuje kiełkujące nasiona w glebie i niektóre nie wschodzą, inne wschodzą uszkodzone i mogą zamierać. Należy przed siewem zaprawiać nasiona w 'Nomolt'.
Śmietka atakuje silnie, gdy w glebie jest dużo nierozłożonych resztek organicznych (kompost) i w poprzednich latach na tym miejscu rosła fasola.
A gdyby wykiełkować fasolkę gdzie indziej a potem wsadzać rozsadę, to pomoże na tą śmietkę? Czy zaatakuje też dorosłe rośliny ?
To ciekawy pomysł - wysiać w multidoniczkach i po wypuszczeniu jednego liścia wsadzić do gruntu. Podłoże musi być wolne od śmietki, więc jakiś torf z piaskiem, albo ziemia z ogródka odkażona w piekarniku.

Śmietka atakuje najsilniej wiosną, fasola z siewu w czerwcu i lipcu jest zazwyczaj nieporażona.
U mnie mimo zaprawiania też zdarzały się puste miejsca w rzędzie, choć ogólnie jest o niebo lepiej niż bez zaprawiania.
Do słoiczka wsypujemy tylko tyle nasion ile wysiejemy, dajemy dosłownie kilka kropel środka 'Nomolt', zamykamy słoik i przez ok. 1 minutę obracamy i lekko wstrząsamy słoiczkiem aby środek dobrze oblepił nasiona. Potem wysypujemy zawartość na jakieś płaskie naczynie i w rękawiczkach siejemy fasolę.
Tomek
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

mi wzeszły.. ale tylko 5 ładnych zielonych nieporażonych, a reszta wygląda jakby coś wysysało ją, albo brakowało jej jakiegoś składnika, jest żółta. dziś spryskała mi sąsiadka ppreparatem "karate" zobaczymy... co dalej
Pozdrawiam, Ania
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”