Fasola -choroby i szkodniki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

Odnośnie fasoli i innych nasion z PNOS-u. Firma jest w likwidacji i z tego co zaobserwowałem, panuje tam duże bezhołowie. W torebkach po fasoli karłowej sprzedają tyczną. Reklamacji przez telefon nikt nie che przyjąć. Mail też nie jest wystarczający - każą pisać oficjalne pisma. W niektórych działach nikt nie odbiera telefonów. Pracownicy już na początku asekurują się stwierdzeniem, że oni są tylko szeregowymi pracownikami i nic nie mogą.

Maili, zdaje się, nikt nie czyta - odpowiedzi na zasadzie kopiuj - wklej - wyślij.
Pozdrawiam
Adam
atropina43
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 cze 2015, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Fasola - górne liści i kwiaty pomarszczone

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Witam, bardzo proszę o pomoc odnośnie co takiego zaatakowało moją fasolę?
Na końcach roślin pojawiły się pomarszczone liście i kwiatostany. Czy da się ją uratować? Czy mogę spodziewać się jeszcze jakiś plonów?
Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
atropina43
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 cze 2015, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasola - górne liści i kwiaty pomarszczone

Post »

Przepraszam jeszcze nie jestem dobra w dodawaniu zdjec, dlatego załączam jeszcze 2 kolejne Obrazek Obrazek
Scarlet2014
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 maja 2015, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fasola szparagowa - uzkodzenia

Post »

witam serdecznie, posiałam fasolkę szparag. (Scuba) pięknie wzeszła, ale coś zaczęło się z nią dziać. Niestety informacje z internetu są ograniczone i nie znalazłam odpowiedzi, więc proszę o podpowiedź, czy moją fasolkę coś dopadło?
jak ją uratować, pomóc co zrobić?
a może to zwykłe porażenie słoneczne? ostatnio sporo słońca u nas było ;:3 i dopiero dziś popadał deszcz, proszę o pomoc. w załączeniu zdjęcia.

Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: fasola szparagowa

Post »

Wietrznie było ostatnio?
Scarlet2014
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 31 maja 2015, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fasola szparagowa

Post »

niestety u nas jest taka pogoda, że świeci słonko ale też powiewa, a że burze też były to i ostro przed burzą powiało
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: fasola szparagowa

Post »

Mode liście są OK więc te stare pewnie zostały uszkodzone mechanicznie przez wiatr i wodę.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Fasola-szkodnik

Post »

Dostanę złotego szpadla za wykopanie takiego zabytkowego wątku :oops: :roll: ale w nasionach siewnych fasoli z orzełkiem i aniołkiem mam plagę strąkowca grochowego, przebierałem już nasiona dwa razy, za każdym razem co raz więcej zjedzonych nasion, na razie nasiona wyniosłem na ganek gdzie jest chłodno, aby spowolnić rozwój, pytanie czy można by wrzucić je do zamrażarki, żeby wymrozić resztę jaj i larw, które ewentualnie mogą być w nasionach?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Fasola-szkodnik

Post »

Kamil, jak sięgam pamięcią, w domu rodzinnym zawsze fasola, grochy były przechowywane na zewnątrz, nigdy w pomieszczeniu, w domu. Właśnie ze względu na szkodniki. Fasola na tykach przy stodoie opartych o ścianę pod zadaszeniem. Groch w wiązkach w stodole. A mrozy siarczyste były . Strąki łuskało się na bieżąco, wg potrzeb. Wniosek nasuwa się sam.
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Fasola -choroby i szkodniki

Post »

To spróbuję na próbę wrzucić kilka do zamrażarki na noc, a jutro jak wrócę z pracy to wyjmę i w sobotę spróbuję namoczyć i skiełkować :) Dziękuję.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola -choroby i szkodniki

Post »

Tak jak Gienia pisze.Też tak pamiętam,że fasola ususzona i pozostawiona na strychu lub szopce dostała tęgiego mrozu i w maju się ją siało. Więc lepiej wrzuć do zamrażarki,zanim robaki ją wśrutują.Trudno,jak się nie uda to za trefne rady, będziesz mógł złotym szpadlem pogonić babki z forum ;:306 ;:306
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”