ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Marzenka_73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sie 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

massur pisze:Ja w Rzeszowie czekałem równo tydzień na wyniki. Ceny widzę wszędzie takie same. Ziemia z tunelu z poliwęglanu więc była sucha.
Trzeba było roku, żeby dotarło co napisałeś. To była ziemia spod zdjętego na zimę tunelu i jeszcze nie założonego. Dlatego byłam zaskoczona suchością. Cała jesień i zimę odkryte.
Trudne poszukiwania właściwej ścieżki.
kemyz
50p
50p
Posty: 69
Od: 25 lis 2021, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Heloł,

We wrześniu nabyłem działeczkę, mocno zaniedbana niestety - gleba poszła do analizy.
Czy mógłbym prosić o wskazówki co do właściwego nawożenia/przygotowania na wiosnę :-)
Dzisiaj otrzymałem wyniki badania gleby- niektóre zaskakujące np.wapń ......
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

W zależności jakie będą rośliny, to wiosną powinno zastosować siarczan potasu z saletrą potasową. Na początek zasilić tymi nawozami po 25 g/ 1m2.
kemyz
50p
50p
Posty: 69
Od: 25 lis 2021, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Dziękuje bardzo, a czy nie trzeba teraz wapnować???
pH jest wprawdzie powyżej 7- nie wskazuje to na zakwaszenie, ale na trawnikach sporo mchu.....
A ta wysoka ilośc wapnia??? Gleba wyglada na dość "ciężką" , gliniastą- może to dlatego.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Absolutnie nie można podać wapnia, bo już go jest przeszło dwa razy za dużo i także pH za wysokie. Już te obecne wyniki będą powodować utrudnione pobieranie innych pierwiastków jak: potas, magnez, fosfor, czy nawet żelazo, nie mówiąć o mikroelementach. Mech może być przyczyną braku napowietrzenia gleby.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1180
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Teraz ja potrzebuję fachowej konsultacji. Mam badania i zalecenia. Niestety, łącznie dla 2 kawałków ziemi. Zalecenia pod sad jabłoniowy. Ziemia kl. IVb.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Siedzę i liczę i jakieś ogromne ilości tych nawozów mi wychodzą.
Takiej Polifoski 6 o zawartości NPK(S) 6-20-30-(7) wychodzi mi jakieś 2 tony na ha!
Czy ja nie pokręciłam rzędu wielkości? Help!
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1180
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Errata obliczeń w przeliczeniu na 1 ha:

Kawałek po pastwisku, warstwa orna 0-20cm

Zawartość mg/100g gleby:
pH: 5,3 - kwaśny
P2O2: 2,9 - niski
K2O: <1,9 - niski
Mg: 3,8 - niski
Stosunek K:Mg: 0,4 - bardzo niski

Zalecenia pod jabłonie:
CaO: 2t
P2O2: 300kg
K2O: 300kg
MgO: 120kg

Wychodzi mi, że najlepiej dopasowanym nawozem byłby Florovit Agro fosforowo-potasowy o zawartości P2O5 10%, K2O 10% i MgO 3,5%. Musiałabym wysiać tego 3t w przeliczeniu na 1 ha :shock:
Czy ja dobrze liczę???
Dodam, że nie mogę znaleźć, ile pozostałych składników ma ten Florovit, bo jest silnie odkwaszający.

...albo może lepiej zasadzić borówkę amerykańską... tylko z czego ja cydr zrobię? :?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Wykonałaś analizę polową, dla mnie bardziej łatwiejsza do odczytania jest analiza ogrodnicza. W praktyce nie jest aż tak ważne dokładnie dozowanie nawozu, a to, żeby w ogóle były przybliżone proporcje w zależności od gatunku uprawianej rośliny. Ja bym dał nawożenie obornikiem i uzupełnił resztę nawozami mineralnymi. Ale nie wspomniałaś o oborniku, to powinnaś najpierw wprowadzić dolomit 2 tony na 1 ha wymieszać z glebą i potem około 1 tony na 1 hektar nawozu wieloskładnikowego np. hydrokoplex, albo tańszy polifoska. W zasadzie dostałaś dobre zalecenia dla gleby w której prawie niczego nie ma.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1180
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Dzięki za opinię. Nie mam dostępu do obornika, ale może coś od sąsiada uproszę...
Tam ma być sad jabłoniowy, mała winnica i warzywnik - w sumie ok. 0,3 ha.

Czyli dobrze policzyłam :) ...niestety. Oj, będzie drogo :(
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Lepiej poczekać z rok z posadzeniem drzew, niż po posadzeniu korygować i poprawiać żyzność gleby. Można najpierw posiać przedplon, jak łubin, czy jakąś inną roślinę motylkową, a jeśli ma się mało kasy, to nawet gorczyca będzie dobra. Także trzeba zwrócić uwagę na zlikwidowanie chwastów.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1180
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Ekopom, dzięki :)

W zeszłym roku poszły 2 razy mieszanki nawozów zielonych + wiosną 50 kg Azofoski na start na 0,3 ha. Sądząc po wzroście roślin, to trochę mnie zaskoczyły taki braki składników, bo na oko nie było tego widać. Jesienią miało pójść wapno, ale nie dowieźli. Straszny problem był z wapnem wolno działającym. W marcu, 1-2 tyg. przed siewem planuję 1t kredy na 0,3 ha, a potem bobik z peluszką. W czerwcu uzupełnienie NPK - jakieś 300 kg Polifoski6, a potem rzodkiew oleistą i coś jeszcze. Jesienią ponownie kontrola zasobności i sadzenie drzew, albo korekta składników. Posadzić mogę też wiosną 2023 w ostateczności. Jeszcze musimy zdążyć z budową budynku gospodarczego i ogrodzić teren, żeby sarny z zającami znów sobie stołówki nie urządziły :;230

Będzie dobrze, bo zielony nawóz będzie w sumie 2 sezony. :)

Jestem uzależniona od życzliwości sąsiada z pracami polowymi, bo jeszcze nie mam tam domu, ani sprzętu. Mam nadzieję, że wyjdzie to, co sobie zaplanowałam, bo drzewka zaszczepione na zamówienie już rosną w szkółce. :)
andrzej1967
50p
50p
Posty: 65
Od: 23 cze 2020, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

wyniki badan gleby pod warzywa

Post »

Hej!

Pierwszy raz zrobiłem badanie gleby w ośrodku chemiczno-rolniczym i chciałem się nimi podzielić i poprosić o Wasze opinie - co powinienem robić (im naturalniej tym lepiej) żeby wszystko pięknie rosło :)

Oto wyniki:

pH w H2O - 7,59
Azot azotanowy N-NO3 - 8
Azot amonowy N-NH4 - 14
Fosfor P - 83
Potas K - 129
Wapń Ca - 1818
Magnez Mg - 161
Chlorki Cl - < 20 n
Zasolenie w gKCI/l - 0,15

Wydaje mi się, że przede wszystkim musze sypnąć wapnem kredowym jak najszybciej, żeby na wiosne obniżyć pH, prawda?

Ale inne rzeczy? Planowałem wszystkie warzywa podlewać raz w tygodniu 1:10 gnojówką z pokrzywy i na początku sezonu dać trochę kurzego obornika przekompostowanego. Czy to wystarczy?

Bardzo proszę o porady i pomysły :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: wyniki badan gleby pod warzywa

Post »

Wapń podnosi pH, a więc jeśli go dasz, to jeszcze bardziej będzie odczyn zasadowy, a jest go wystarczająco, w normie. Bardzo niekorzystna jest proporcja potasu do magnezu. Przydałaby się do zasilenia saletra potasowa i minimalnie, chociaż nie koniecznie dać fosforu. Do obniżenia pH można zastosować nawozy siarczanowe jak: siarczan amonu, potasu zamiast saletry potasowej, ale trzeba wykonać wcześniej i wpłynie na smak płodów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”