Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
lukasz1989
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 23 sie 2014, o 07:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

Jak w temacie, jakie warzywa uprawiacie jako przedplon, plon główny a co na sam koniec. Co myślicie o uprawie wczesnej kapusty i kalafiora a następnie ogórka na zbiór w lipcu? A po tym fasolki szparagowa? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: cykle uprawowe w uprawie pod oslonami

Post »

Łukasz , dobrze myślisz, żeby jak najbardziej wykorzystać tunel foliowy. Ale w takim tempie to musisz się liczyć z mniejszym plonem z danej rośliny, ale plon ogólny może być większy. Dla ogórka przedplonem może być sałata, inne warzywo jest dla niego nieco fitotoksyczne. Fasolkę szparagową lepiej uprawiać na wolnym powietrzu, nadwyżkę zaprawić, bo szkoda tunelu foliowego. Nie piszesz nic o uprawie pomidorów pod osłoną, gdyż na polu jednak trzeba je chronić chemicznie, a tak w tunelu miałbyś całkiem zdrowe i smaczne pomidorki.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

Chodzi ci o uprawy amatorskie na własne potrzeby?
U mnie w szklarni sezon zaczyna się od sałaty, rzodkiewki, szpinaku, roszponki, koperku i innej zieleniny. Stopniowo miejsce zieleniny zajmują pomidory i papryki, do tego kilka ogórków. Późną jesienią po pomidorach znowu pojawia się zielenina, tym razem to, co zabrane z działki, by przedłużyć sezon wegetacyjny i samosiejki sałaty czy koperku.
Fasolkę szparagową latem zdecydowanie lepiej uprawiać w gruncie. Jeśli masz sporo miejsca, a mało pomysłów, to arbuzy, melony, bakłażany lubią ciepło, więc szklarnie czy folie są dla nich ok.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

Ja mam podobnie. 3 różne uprawy w sezonie a na zimę wstawiam grzyby. Znaczy pieńki zaszczepione grzybnią. Pod podwójną okrywą z folij belkowej plonują do lutego. Mam płomienica, twardziak, boczniak i ucho bzowe. Na swoje potrzeby wystarcza.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

Na start nowalijki jak najbardziej,a następnie u mnie uprawa główna czyli pomidory.Odradzam sadzenie kilku rodzajów warzyw w jednym tunelu.Pomidor,ogórek i papryka to trzy różniące się od siebie warzywa pod względem temperatury,wilgotności etc.podczas uprawy.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

Co do tego mieszania upraw pod osłonami, to w warunkach profesjonalnej uprawy wiadomo, że nie łączy się ogórków, pomidorów czy papryki, bo wszystkie parametry uprawy są stale kontrolowane i programowane. Natomiast w warunkach przydomowego ogródka najczęściej trzeba połączyć wszystko razem na niewielkiej przestrzeni. Do wyboru mamy albo wszystko razem, albo brak np. papryki, bo towarzystwo pomidorów jej nie służy. W moim przypadku oddzielenie pomidorów i papryki rządkiem bazylii wystarczyło, by i jedno i drugie rosło dobrze i owocowało plennie.
ogrodowo
Zapraszam :-)
lukasz1989
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 23 sie 2014, o 07:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

zzawsze uprawiałem przed ogórkiem w dwu tunelach sałatę i rzodkiewkę, zostawiałem też mały kawałek na koperek i botwinkę oraz natkę pietruszki. Jednak opłacalność tych warzyw sięgnęła u mnie w rejonie już dna (niestety coraz więcej osób się tym zajmuje i aby się pozbyć towaru lecą ceną nawet poniżej hurtowej w Łodzi)

Zauważyłem, że wczesną wiosną brakuje u nas kapusty i kalafiora, dlatego mój post, bo uprawiając fasolkę na wczesny zbiór w tunelu mam ją od połowy maja do początku czerwca (czyli trochę za późno na ogórka krótkiego, na którego mam zbyt)tak samo z wczesną truskawką z tuneli.
Zresztą zawsze mnie interesowało czy taka uprawa wręcz prawie całoroczna jest możliwa.
Moja uprawa to dodatkowe zajęcie poza polem w którym uprawiam ogórka gruntowego i pomidora oraz w przyszłym roku inne warzywa (około 1 ha upraw) mam teraz 4 tunele foliowe 30x7
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

Mam nieduży tunel, w którym głównie uprawiam pomidory, trochę ogórków i papryki. Do tego mam rządek truskawek i mam zamiar je wywalić, bo owszem, są wcześniej niż te w gruncie, ale utrudniają pielenie, a nawet sadzenie pomidorów, w pobliżu truskawek. W tym roku posadziłam kilka główek wczesnej kapusty i nie dość, że wcale nie była wcześniej niż w ogrodzie, to była bardziej wybiegnięta i jadły ją ślimaki. Postanowiłam, że poza rzodkiewką, sałatą i koperkiem nie sadzę innych warzyw w tunelu, jako przedplon.
pozdrawiam Ewa
lukasz1989
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 23 sie 2014, o 07:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

Właśnie najbardziej interesuje mnie przedplon w postaci wczesnej kapusty, z tym że za rozsadę bym się wziął gdzieś tak w połowie stycznia, żeby tak na początek marca sadzić i wtedy by się może ją udało zebrać do połowy maja i zdążyć z ogórkami. nna pewno w gruncie wysadzę na próbę kapustę ok 3-4 tyś główek, bo do tunelu może z 700 wejdzie. mmoże ktoś ma jakąś wiedze w tym zakresie?jjak zadbać o to warzywo w wczesnej uprawie?

Piszemy poprawną polszczyzną- mod.jokaer.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

Kapustę w tunelu, to raczej zaliczyć można do warzyw o niskiej opłacalności. Sadząc w polu pod włókninę tracimy zaledwie tydzień do zbioru. A gdy jeszcze trafi się w nadwyżkę na rynku, to wniosek sam się nasuwa, że można jeszcze stracić. Mi się udaje zawsze trafić z pierwszymi pomidorami wczesnymi akurat, gdy cena wzrasta, a przynajmniej nie obniża się. Może jeszcze trzeba wziąć pod uwagę region.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

zzobacz tu
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2876

Zdania zaczynamy wielką literą- mod.jokaer.
lukasz1989
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 23 sie 2014, o 07:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

Tydzień później spod włókniny niż z tunelu? Trochę nie chce mi się wierzyć bo rozsadę do gruntu w pole tak koło końca marca można by sadzić, ale fakt to też zależy od przebiegu pogody. Kapustę do gruntu zamierzam sadzić jak dopisze pogoda tak w początku kwietnia. Może ktoś z własnego doświadczenia napisze o wczesnej kapuście? W tym roku poleciałem z rzodkiewką na maksa bo nie było komu jej sprzedać nawet po 25 gr za pęczek nie było chętnych mimo, że towar był I klasy. W uprawie na większą skalę trzeba być nie tylko dobrym ogrodnikiem, ale jeszcze lepszym ekonomistą i strategiem :)
A może by próbować z zieleniną typu koper, natka, szczypior?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Cykl uprawy warzyw pod osłonami

Post »

Rozważ taką wielkość uprawy, żeby sprzedać na swoim stoisku, to już po jakimś czasie, gdy będziesz miał towar wysokiej wartości, to klienci sami Cię znajdą i nie będzie kłopotów ze zbytem. Wtedy odejdą narzuty pośredników, będziesz miał mniej pracy i ten sam zysk.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”