Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu cz. 7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
KarolaSzklarnia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 21 maja 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Kochani pomóżcie bardzo proszę.
Wcześniej uprawiałam warzywka amatorsko w skrzyniach na dworzu, od tego roku mam szklarnie foliową i zaczynają się schody. Ok 2-3 tyg temu zasadzilam sadzonki pomidorow, pomidorków koktajlowych, paprykę oraz fasole.
Na zdjęciach przesyłam to co zaczęło się z nimi dziać. Od razu wspomnę, ze podlewam 3 x dziennie plus podlewa się ok 4 w nocy tez. Co może być powodem tego, ze sadzonki tak zmarniały ?
Będę wdzięczna o pomoc
Karolina
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Darek26
200p
200p
Posty: 277
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

4 x dziennie podlewanie. I do tego o 4 nad ranem kiedy jest najzimniej i przedwczoraj było w Polsce max 4 stopnie w nocy. Raz że pomidory są przelane a dwa, nie wolno podlewać na noc przy takich temperaturach w nocy.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8665
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Dodam , że moim zdaniem w nocy pomidory Karoliny mają za zimno , w dzień za ciepło i w dodatku
pewnie zostały zalane . Widać , że walczą z przeciwnościami .
Co do sąsiedztwa pomidorów i ogórków , ja tak uprawiam . Głównym problemem ogórka w tunelu
jest przędziorek , który na szczęście nie wchodzi mi na pomidory . W tym roku zapobiegawczo pryskam
Mite Mine i odpukać , jest dobrze .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Darek, nie masz się czego obawiać. Najgorsza choroba ogórków to mączniak rzekomy , nie atakuje pomidorów a choroby pomidorów nie włażą na ogórki. Może być problem z warunkami, pomidory lubią sucho i co by wiaterek sobie hulał czyli super wietrzenie a ogóreczki chcą mieć stale wilgotno w korzeniach a i parno też może być i jakieś owady do zapylania by się im przydały, chyba, że sadzisz partenokarpiczne.
Pozdrawiam! Gienia.
KarolaSzklarnia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 21 maja 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Bardzo Wam dziękuje za informacje. Mądrych to warto posłuchać :)
Myślicie, ze pomidory i pomidorki koktajlowe są do odratowania ?
Fasola już wydaje mi się, że na straty bo liście już białe i suche. Ale nie chciałabym stracić reszty.
Ps. W zimniejsze nocki podlewanie nocne miałam wyłączone, ale tak jak piszecie pewnie i tak przelane skoro 3 x dziennie podlewanie to za dużo.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8665
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Czy za dużo podlewane trzeba sprawdzić ? Przy okazji wzruszyć ziemię by dopuścić powietrze do korzeni .
Zastanawiam się co ja w takiej sytuacji bym zrobiła ? By pobudzić roślinę do wzrostu pewnie zastosowałabym
nawożenie dolistne startowe z dodatkiem alg lub asahi .
W dzień tunel musi być otwarty .Przy chłodnych nocach dodatkowo okrywać .Przy silnym słońcu delikatnie cieniować .
Darek26
200p
200p
Posty: 277
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Co robicie z takimi wilkami 20-25 cm na których są kwiaty? Obrywac wszystko z całego krzaka czy tylko te male?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5861
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

To wszytko zależy od ciebie, jak chcesz poradzić pomidory.
Ja czasami obrywam, nie żałuje , jak się za gapie i nie zauważę, ze wyrosło za dużo odrostów,
a czasami zostawiam, jak nie mam za gęsto między krzakami.
Asia
KarolaSzklarnia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 21 maja 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Dziękuję - od teraz podlewam 1xdziennie, zamówiłam algi i będę działać zgodnie z Twoją radą.
Serdecznie dziękuję, jestem początkującym „tunelowem” i to naprawdę dla mnie cenne rady!
Pozdrawiam
Karolina
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Codziennie to i tak bardzo często jak dla mnie. Teraz podlewam 1xtygodniowo, ale dużo. Latem gdy są upały trochę częściej.
Pozdrawiam. Sławka
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8665
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Wyściółkowanie ziemi znacznie ogranicza jej wysychanie i potrzebę kolejnego podlewania .
Najlepiej sprawdzać poziom wilgoci w glebie .
KarolaSzklarnia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 21 maja 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Dobrze, będę kontrolować.
Przy okazji zapytam czy algi rozpylić na liście i do gleby czy tylko do korzeni? Nie mogę niestety odszukać tej informacji na ulotce. Zamówiłam algohum.
Ze ściółkowaniem zastanawiałam się, tylko chciałam to zrobić jak już mi wykiełkuje wszystko. Właściwie już wszystko zaczęło kiełkować - buraki, marchew, brokuły, cukinia, ogórki itd
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 7

Post »

Karola, ty to wszystko masz pod folią?
Nie chcę się wymądrzać bo może jeszcze za mało wiem, ale o uprawie marchwi, buraków i fasoli pod folią pierwsze słyszę. No może jakieś uprawy towarowe żeby przyspieszyć zbiory.
Napisz proszę z jakiego regionu jesteś i jaka duża ta folia.
Te wszystkie warzywa mają różne wymagania żywieniowe i temperaturowe, więc nie bardzo widzę jak to ogarniesz.
Pomidory, papryka, ogórki pod folią są OK chociaż ogórki też się różnie zapylają. Reszta spokojnie dałaby sobie radę na zewnątrz.
Jeszcze kwestia podlewania jak będziesz tak często podlewać rośliny nie rozbudują korzeni i przy upałach będą problemy z wodą a przez cały sezon z pobieraniem składników z ziemi.
Dorota
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”