Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21719
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Perdi czy inaczej smakują zielone szparagi?
Ależ poletko fajne.... :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Dla mnie osobiście zielone szparagi są smaczniejsze.No i mniej wymagają nakładów pracy, co w moim przypadku jest ważne bo za daleko mam, żeby jeździć i w miarę przyrostu szparag usypywać kopce :D
Jollla500 na pewno Ci wyrosną. Moje poletko też powstało z nasion. Życzę powodzenia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

Perdii, smakowicie wyglądają te szparagi ;:137 ;:63
Muszę wysiać sobie nasionka, tylko to czekanie na zbiór długie bo chciałoby się już.
Gratulacje.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Dziękuję za uznanie moich szaragów. Zapomniałam dodać ,że zielone szparagi są mniej włókniste i zazwyczaj nie ma potrzeby ich obierania ;:138
Awatar użytkownika
jollla500
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10626
Od: 26 cze 2008, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Szparagi

Post »

A ja się do czegoś przyznam :roll: nigdy ich nie jadłam :oops: ale to nie znaczy że nie mam ochotę...mam ale jakoś tak wyszło, nie było okazji :lol:
Jolllinki ;:3Do Jollla500
Miłością moją są ogrody, wschody słońca i jego zachody......
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Nic straconego. Zawsze kiedyś jest czas aby zacząć :D Teraz jest sezon więc warto spróbować :D Ważne też jest, aby ten pierwszy raz przygotował dobry kucharz bo jak będzie źle przyrządzone danie to ich nie polubisz
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Szparagi

Post »

perdii pisze:Nic straconego. Zawsze kiedyś jest czas aby zacząć :D Teraz jest sezon więc warto spróbować :D Ważne też jest, aby ten pierwszy raz przygotował dobry kucharz bo jak będzie źle przyrządzone danie to ich nie polubisz
Kucharz jak kucharz, najważniejsze jest żeby szparagi były świeże (czasem trzymają w wodzie żeby nie zwiędły i końcówki jadą stęchlizną) i niełykowate -to już zależy od producenta, jak ma sie wprawne oko można poznać, powierzchnia ma wyglądać na delikatną bez "zdrewniałych" fragmentów. Jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo - czasem są gorzkie, wydaje mi się,że tak jest jak są źle i za długo przechowywane.
A przyrządzanie jest proste chociaż w przypadku białych trochę pracochłonne, bo trzeba je obrać. Obieramy ostrym nożykiem, ja robię to od góry, zaczynam jakieś 4 cm od czubka (czubki są najsmaczniejsze i najdelikatniejsze) . Najlepiej kupować szparagi krótkie, grubości kciuka (cienkie się źle obiera a grube bywają łykowate). Potem gotujemy w osolonej i lekko ocukrzonej wodzie do odpowiedniej miękkości (trzeba próbować), najlepiej na stojąco, czubkami do góry, w wysokim garnku związane w pęczki. Ugotowwane polewamy masełkiem lub tartą bułką z masełkiem. Smaczne są też na zimno np. z szynką.

Smacznego
Dorota
kontra
200p
200p
Posty: 410
Od: 12 kwie 2009, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Ja poza takimi uwielbiam też sos śmietanowy ze szparagami i zupę. Ale przebojem są szparagi duszone - jaka by nie była ich ilość wszystkie znikną. Szparagi (ja mam zielone, bo zrezygnowaliśmy z białych jakiś czas tamu) obieramy (jeśli trzeba), kroimy na kawałki, posypujemy solą. Po jakimś czasie gdy wypuszczą trochę soku zaczynamy dusić. Dodajemy cytrynę, dużo czosnku i koperek. Zjadamy z pieczywem. Mniam.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Muszę spróbować duszonych , tak smakowicie je opisujesz . Zebrałam teraz ponad dwa kilo z tych 6 rządków.Tak więc w sumie z 6 rządków w tech rzutach co tygodniowych zebrałam tylko około 6 kg. Muszę dać im obornika jesienią.Bo troszkę zaniedbaliśmy szparagi ponieważ myślałam o likwidacji zagonów ze względu na usypywanie kopców. Teraz zmieniłam zdanie. Nie usypuję kopców, mini plantacja zostaje :D
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

6 kg szparagów to sporo, mnie zadowalałaby ta ilość :roll: Ja nie mam szparagów ale będę siać.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Polecam. Ja i moja rodzinka uwielbiamy szparagi. Własne to wiem ,że są bez sztucznych nawozów tylko na oborniku i jak na razie niczym nie pryskałam.
viosca
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 26 mar 2010, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 7a nad Bobrem, pod Nowogrodem

Re: Szparagi

Post »

Jak ja bym chciała mieć takie szparagi ech :-)
Czy teraz jeszcze można siać, jak gdzieś dostanę nasiona? Może lepiej szukać kogoś, kto podzieli się karpą, albo kupić taką karpę? To pewnie przyspieszy zbiór, i nie trzeba będzie czekać trzy lata.
Ale moje główne pytanie, to czy można jeszcze w doniczkę wysiać takiego szparaga, teraz w czerwcu, czy poczekać do wiosny? Może pytanie głupie, ale i ja nie najmądrzejsza a jeszcze do tego ogrodniczo niezaawansowana ;-)
Z pyszności szparagowych jeszcze polecam zupę, wywar z warzyw i zmiksowane szparagi, podawana z lanymi kluskami lub tłuczonymi ziemniakami.
życzę zdrówka
Kaśka
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Szparagi trzeba wysiać na rozsadniku. Jesienią przenieść na miejsce stałe dobrze przygotowane. Szparagi wysiewa się w kwietniu. Jesienią zapewne będą do nabycia karpy. Ja wysiewałam bo chciałam mieć tą przyjemność wyhodowania szparag od nasiona :D Zawsze możesz wysiać i zobaczyć co z tego wyjdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”