Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Myślałem, że w drugim roku już będzie taki pełny zbiór. :roll: A ile miejsca Tobie zajmuje te 25karp?
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

jedną podwyższoną rabatę czyli ok. 2,5 x 120 m
W pierwszym roku jak powycinasz wszystkie odrosty to roślina może nie przeżyć, więc lepiej dać jej rosnąć. Szparagi mogą rosnąć na tym samym miejscu nawet 25 lat :) Nie poddawaj się, posadź, wiesz jak czas szybko leci?? :uszy
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Kusi mnie kusi.. :) Zobaczę ile dodatkowego miejsca wydębie i zdecyduje wtedy.

To masz te szparagi w podwyższonej grzdce? Nie standardowej redlinie?
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Szparagi

Post »

Jeśli chcecie to mogę przetłumaczyć info o uprawie szparagów (z podziałem co w którym roku i jak robić) z książki Wim'a Lybaert'a (to taki belgijski guru od przydomowych ogródków warzywnych).
Iza
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Chętnie przeczytam. :wit
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Szparagi

Post »

Uprawa szparaga

Rok 0 (jesień)
Przygotuj jesienią grządkę dla szparagów. Wykop rów, w kierunku północ-poludnie, szeroki na 90 cm i głęboki na 70 cm. Wykopaną ziemię usypuj po obu stronach rowu. Rozluźnij ziemię na dnie rowu widłami co najmniej na głębokość 10 cm i wymieszaj sporo kompostu i obornika z wykopaną ziemią. Przyjmij, że będziesz potrzebować przynajmniej pół taczki mieszanki na metr kwadratowy. Na cięższej ziemi wymieszaj podłoże popieczarkowego. Szparagi rosną najlepiej na podłożu neutralnym do lekko wapiennego. Na podstawie analizy swojego podłoża możesz domieszać trochę wapnia: pH od 6,8 do 7 (na piaszczystej glebie) albo 6,5 do 6,8 ( na glebie gliniastej) jest idealne. Wypełnij rów wykopaną ziemią, kompostem i obornikiem do głębokości 25 cm. Zamów szparagi.

Rok 1 (kwiecień)
Rozsyp na początku marca garść organicznego nawozu na metr kwadratowy. Odbierz na koniec marca lub początku kwietnia swoje karpy szparagów. Zasadz je tak szybko jak to możliwe na głębokości 25 cm i 25-30 cm od siebie. Zrób małe podwyższenie i ułóż szparaga na nim, rozkładając ładnie korzenie wzdłuż w wykopanym rowie ( nie wiem jak to ładnie przetłumaczyć - korzenie rozkładamy bardziej w kierunku na długość a nie w poprzek rowu). Przykryj 5-7 cm ziemi i podczas lata stopniowo uzupełniaj ziemią aż do poziomu terenu. Nie zapominaj regularnie podlewać w okresach suszy. Pozwól szparagom rosnąć, ale nie zapominaj o regularnym pieleniu chwastów. Podwiąz szparagi jeśli trzeba, bo bardzo szybko będą miały ponad 1,5 metra. Zetnij łodygi w listopadzie, kiedy całkowicie obumrą, do wysokości 10 cm i wyrzuć je na kompost. Rozrzuc jesienią wiaderko kompostu na metr kwadratowy grządki.

Rok 2
Wiosną rozsyp garść organicznego nawozu na metr kwadratowy i pozwól roślinom rosnąć jak w pierwszym roku. Jesienią rozsyp wiaderko kompostu na metr kwadratowy i delikatnie wymieszaj. W przypadku niektórych nowych ras można w tym roku już zacząć zbiory.

Rok 3
Nadchodzi pierwszy zbiór! Pod koniec marca usyp kopiec, z którego będą wyrastać twoje szparagi - to będą wybielone łodygi rośliny. Zbierz ziemię z obu stron swojej grządki na 15 cm głębokości i usyp ją nad roślinami. Usyp kopiec wysokości 35-40 cm (liczony od podstawy kopca), szeroki na dole na przynajmniej pół metra a na górze na 35 cm. Wyrównaj górę kopca. Pod koniec kwietnia pojawią się pierwsze "pęknięcia" - zbiory mogą się rozpocząć. Pierwszego roku ogranicz swoje zbiory do 30 dni (lub do 15 maja), i pozwól potem szparagom swobodnie rosnąć. Jesienią spłaszcz/rozsyp kopiec i rozsyp wiaderko kompostu na metr kwadratowy.

Rok 4-10
Usyp każdego przedwiośnia kopiec. Od teraz otrzymujesz 50 dyniowe zbiory, trwające aż do sw. Jana (24 czerwca). Każdej jesieni ścinających łodygi i wysypuj wiaderko kompostu na metr kwadratowy, wiosną rozsypuj garść nawozu organicznego na metr kwadratowy. Po 10-12 latach ciągłych zbiorów twoje rośliny są już "wyczerpane". Zasadz nowe w innym miejscu w ogrodzie.

Fragment przetłumaczony z książki Mijn Moestuin, autor Wim Lybaert

Potem zobaczę jeszcze czy coś ciekawego pisze o szparagach.
Iza
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Dziękuje. :wit
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Szparagi

Post »

Rozsada szparaga po pikowaniu, nie wiem, czy to lubi, ale udało się rozdzielić roślinki bez uszkadzania grubych korzonków.

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Pierwsze w tym roku, oczywiście przerosły bo ich nie zauważyłam i musiałam duuużo wyrzucić, ale dzisiaj kolejny zbiór/zbiorek ;)

Obrazek

Oczywiście że warto posadzić, moje rosną na zwykłej grządce, żadnych kopców/redlin nie robię, za leniwa jestem :wink:
shagyaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 maja 2018, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

Witajcie, to mój pierwszy post na forum. Od października mieszkam w nowym miejscu, gdzie mam kawałek działki, w niedzielę za domem znaleźliśmy roślinę ze zdjęcia, szparagi jak nic. Tylko mam wątpliwości czy to jest jadale, nie stanie się nic, nie ma ryzyka, że pomylę się i zjemy trującą roślinę? Szukam w Internecie ewentualnych możliwości pomyłek i nic nie znajduję.

https://images82.fotosik.pl/1073/4636c1 ... 065med.jpg
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Szparagi

Post »

Jedz śmiało :)
Iza
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szparagi

Post »

Do szparagów uprawianych z nasion w tym roku dosadziłam karpy odmiany Grolim .
Byłam co prawda zadowolona z tych uprawianych z nasion , ale skoro te mają być
lepsze , dlatego postanowiłam spróbować .
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Szparagi

Post »

Na czym ma polegać ich lepszość?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”