Cylindry do pomidorów

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
meteser
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2014, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Dziękuję za porady :) A czy cylindry zrobione z 5-cio litrowych butelek po wodzie będą dobrymi cylindrami? ;:65 Pozdrawiam, Marta
Moje pomidory to: Stupice, Indygo Rose, Carbon, Box Car Willie, Coustralee, Chocolate Stripes, Brandywine Red, Green Zebra, Opal Essence, Pokusa, Violet Jasper
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Moje są mniej więcej podobnych rozmiarów do takich butelek 5L.
Jak pamiętam to wysokość mają ok. 30 cm i średnicę ok. 25 cm.
Tyle, że nie są przeźroczyste a jasno żółte - mniej się nagrzewają ale później
gdy liści na krzakach jest więcej to nie ma już takiego znaczenia.
Pozdrawiam
Jerry
dobromira
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 3 cze 2011, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pomidory w pojemnikach ( cylindrach)

Post »

Witam Wszystkich :) i proszę o radę
ziemię w tunelu mam już zużytą ,nie wymieniana w całości chyba z 10 lat tylko z wierzchu nasypywana co roku świeża.
W tym roku kupiłam 30 cylindrów 20x20 i chcę w nich posadzić pomidorki ,i pytanie
czy te cylindry muszę trochę wkopać do ziemi na grządkach w tunelu
czy tę ziemię w tunelu (teraz zrobiło się klepisko bo ziemia jest gliniasta ,wiem że muszę skopać
,ale czy też ją muszę zasilać jakimś nawozem ,czy na razie nie potrzeba.

Do pojemników oczywiście kupię ziemię do warzyw,może ktoś z Was znajdzie chwilkę i mi odpowie.
dziękuję :D
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

W tym roku pierwszy raz będę miała pomidory w cylindrach. Szczerze powiedziawszy wcześniej nie wiedziałam, że tak się robi. Ja swoje zrobię z doniczek - mam ich cały worek po różnych sadzonkach. Zgłębiając trochę temat wyczytałam też, że niektórzy w cylindry wysadzają też ogórki, czy nawet selery. Zastanawiam się nad ogórkami :roll:
adpy13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2021, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

pomidory w cylindrach

Post »

Witam, :wit
jestem nowym członkiem forum, aczkolwiek czytam je już od roku :) Do tej pory nigdy niczego nie uprawiałem, ale w tym roku chciałbym spróbować postawić niewielki namiot foliowy lub jakąś małą szklarnię.
Chciałbym pogłębić swoją wiedzę na temat uprawy warzyw w cylindrach bez dna.
Przeczytałem kilka wątków, w których pojawiło się kilka odpowiedzi dotyczącej takiej uprawy, ale nigdzie ten temat nie został wyczerpany. Chciałem poprosić, czy ktoś mógłby się podzielić wiedzą na temat takiej uprawy.
Chciałbym się dowiedzieć co możemy sadzić (jakie warzywa) w takich cylindrach,
Dlaczego taka uprawa jest zalecana
Jak najlepiej krok po kroku powinna wyglądać taka uprawa. Czy taki cylinder uzupełniany tylko samą ziemią. Czy kolor cylindra ma jakieś znaczenie.
Czy wielkość takich cylindrów ma znaczenie (w informacjach na forum znalazłem, że ktoś używa 20cm na 20 cm a ktoś inny zaleca 25cm na 25cm a gdzieś jeszcze wyczytałem, że to powinno być 30cm x 40 cm) - w jaki sposób wielkość cylindrów wpływa na uprawę.
Czy takie cylindry kładziemy bezpośrednio na gruncie, czy wkopujemy je do grunty np. na 2 cm
Może ktoś znalazł jakieś opracowania na temat takiej uprawy lub ma porównanie uprawy w cylindrach i bez.
Wiem, że mam dużo pytań, ale może ktoś zna odpowiedź na jakąś część moich pytań. Z góry dziękuję za wszystkie informacje,
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

A ja poddam pomysł na darmowe cylindry :D otóż w Biedronce wyrzucają wiaderka po kwiatach ciętych, wystarczy iść i zapytać :lol:
Potem tylko dna poodcinac i gotowe :wink:
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3255
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Pomidory w donicach cz.4

Post »

inga_beta na pewno Pascal de Picardie nie jest karłowym pomidorkiem. U mnie w szklarni osiągnął wysokość około 2 metrów. Może w gruncie bedzie niższy. Bardzo smaczny ,jest wart uprawy. Natomiast Katja, również rosła w szklarni miała około 1.5 metra wysokości.
Sylwester88 Najlepszym wyborem będzie doniczka z optymalną głębokością jest ta od 40 cm wzwyż - im większa donica tym lepiej.To kluczowe, aby system korzeniowy pomidorów koktajlowych mógł prawidłowo się rozwijać. Można sadzić w doniczkach (pojedynczo) lub skrzyniach (po kilka sztuk). W odpowiednio dużych pojemnikach zmieści się na tyle dużo ziemi, że nawet podczas dużego upału podłoże nadmiernie nie przeschnie.
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Cześć, odkope temat. Jak myślicie co jest bardziej trwalsze doniczka produkcyjna 10l z obciętym dnem czy cylinder 480 mikronów?
Biję się z myślami i nie wiem co kupić.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

ogrodnik2 pisze:Cześć, odkope temat. Jak myślicie co jest bardziej trwalsze doniczka produkcyjna 10l z obciętym dnem czy cylinder 480 mikronów?
Biję się z myślami i nie wiem co kupić.
W cylindrze o przekroju 480 mikronów to można w nim posadzić kilka bakterii, bądź wirusów, a i z kupnem mogą Cię wrobić, bo gołym okiem nie zobaczysz. ;:306
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Racja, niezrozumiale się wyraziłem :oops:

Miałem na myśli grubość tworzywa , a srednica to 25cm, myślę że to takie minimum dla pomidora, choć mniejsze są sporo tańsze.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Zależy jaką rolę mają rolę spełniać, czy do wczesnych nasadzeń, bo jeśli na taras to lepsza jest doniczka.
Awatar użytkownika
yummyyummy
100p
100p
Posty: 115
Od: 8 wrz 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

hej, ja sadzonki pomidorów ma od kilku lat tylko w cylindrach
Po kilku sezonach umyte i przechowywane na płasko - są jak ze sklepu, nic nie zniszczone. Do doniczek na pewno nie wrócę.
Aneta
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Sadził bym w normalnym terminie czyli połowa mają, bardziej chodzi o to, że mam słabą ziemię. Do cylindra czy doniczki kupiłbym bym specjalne podłoże i w tym by rósł pomidor.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”