Wszystko o pomidorach cz. 17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
domingos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 cze 2021, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Witam forumowiczów. To mój drugi rok z pomidorkami w tunelu. W tamtym roku przed posadzeniem użyłem trochę obornika granulowanego bydlęcego i stosowałem pokrzywę oraz później Kristalon czerwony 12-12-36. Zbiory były w miarę ok.
W tym roku dorwałem trochę obornika kurzego ze słomą i przekopałem pod koniec marca. Jakieś 20 kg na 16 m2. I tu pytanie czy nie przesadziłem z tym obornikiem? Pomidory początkowo rosły w miarę normalnie (jak na te nocne temperatury), teraz wyglądają tak jak na zdjęciu. Próbowałem sam wydedukować o co chodzi, ale już nie wiem czy to przenawożenie czy wręcz przeciwnie - czegoś im brakuje? Czy może nie panikować za bardzo?
Opryskiwałem w połowie maja siarczanem magnezu 15g na l. i ostatnio Asahi SL.
Glebę mam piaszczysto-gliniastą.

Z góry dziękuję za jakieś sugestie.

ObrazekObrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

domingos!

O oborniku wystarczyło przeczytać to co pisze w poście wyżej.
Być może to, ile dałeś w tym roku to akurat wystarczająca dawka.
Ale z siarczanem magnezu
w ilości 15 g na litr to chyba grubo przesadziłeś.
Raz,że pewnie za wcześnie użyłeś.Daje się 5 g na 1 l wody.

Tutaj masz ogromną wiedzę na tematy pomidorowe:

https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 0#p2881430
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1024
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Analizując wpisy z problemami przy uprawie (nie tylko pomidorów) odnoszę wrażenie że często ich powodem jest przedobrzenie i przeinwestowanie (za dużo poświęconego czasu i kasy).
W gruncie przy 50-100 krzewach cena 1 kg pomidorów wynosi u mnie około 5 groszy. Pozwalam im rosnąć.
Nie muszą być ,,pikne'', bo te pryskane i przenawożone można tanio kupić.
boogi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 cze 2021, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mszana Dolna

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Dzień dobry wszystkim :)
Przepraszam jeśli powtarzam pytanie, ale chciałbym się upewnić co dolega moim pomidorom i bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Pierwszy raz posadziłem kilka odmian w tunelu i niestety mam jeszcze zerowe doświadczenie w uprawie. Rozsady pomidorów sadziłem w cylindrach, rodzimą glebę gliniastą zmieszałem z obornikiem granulowanym (około pół garści), dodałem sklepową ziemie uniwersalną (pH 5,5-6,5) oraz nieco torfu. Przy drugim podlewaniu dodałem "Florovit do pomidorów i papryki". Niestety cały maj czyli praktycznie od posadzenia było zimno i deszczowo. Obecnie na liściach obserwuję plamy i zwijanie liści do środka jak na zdjęciach poniżej. Czy jest to niedobór magnezu czy jakieś inne problemy, np złe podlewanie? Na zdjęciu nr 2 widać brązową plamę, podobną widziałem jeszcze na 1 liściu, czy to objaw alternariozy? Jak temu zaradzić? Bardzo proszę o porady i z góry przepraszam za dublowanie, ale wertując poprzednie posty i tematy nie mam pewności o co chodzi i jak pomóc pomidorkom. Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
boogi__
domingos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 cze 2021, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Maraga, dzięki za opinię. Generalnie czytałem dużo starych tematów, ale bez doświadczenia nie potrafiłem jednoznacznie stwierdzić co tutaj jest nie tak, więc chciałem poznać zdanie bardziej doświadczonych osób. Oprysk magnezem poszedł 2 tygodnie po wysadzeniu.
Pozdrawiam
Bart28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 cze 2021, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Cześć,

Czy te białe pojedyncze plamy, które z czasem się powiększają, to oparzenia słoneczne?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Bart28
Tak, typowe poparzenie słoneczne.
Ewa
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Czy to jest normalne, aby liście pomidorów tak wyglądały w szklarni?
Obrazek
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »


Jak z podlewaniem małych sadzonek ?
Posadziłem pomidorki , część sadzonek w papierowych doniczkach (tak sadzona).

Widzę tu i tam że polecana jest opcja "daj obornik/pokrzywę w dołek podlej i czekaj 1-2 tyg z podlewaniem" Ma to niby wspomóc rozrastanie się korzeni. Roślinki jak wspomniałem 15cm wysokości, niektóre cieńsze od ołówka. Upał ich nie zabije (24-25 stopni, dzień słoneczny) ??

Jak z tym podlewaniem właściwie ? Jeśli to można polewać jakimś nawózem płynnym (pokrzywa) czy na razie raczej woda ?
=============
Płeć: Męszczyzna
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Ta rada jest dobra w maju, ale teraz chyba nie, po dwóch tygodniach wyschną Ci na pieprz :) Swoje ostatnie wysadzałam do gruntu z kubków 4 czerwca, podlałam, ziemię wokół zamulczowałam lekko sianem a dziś rano, czyli po 4 dniach podlałam trochę wodą i jeszcze raz na nawilżoną ziemię Kristalonem Żółtym 2gr/1l. Myślę, że za tydzień dam jakąś gnojówkę, mam krowieniec i żywokostową.
Uważam, że dobrze zrobiłam :lol: Jest gorąco, rosną szybko i nic im nie będzie, a Kristalon pomoże dobrze się zadomowić.
Pomidorki siane były 20 kwietnia.
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Ebabka pisze:Ta rada jest dobra w maju, ale teraz chyba nie, po dwóch tygodniach wyschną Ci na pieprz :) Swoje ostatnie wysadzałam do gruntu z kubków 4 czerwca, podlałam, ziemię wokół zamulczowałam lekko sianem a dziś rano, czyli po 4 dniach podlałam trochę wodą i jeszcze raz na nawilżoną ziemię Kristalonem Żółtym 2gr/1l. Myślę, że za tydzień dam jakąś gnojówkę, mam krowieniec i żywokostową.
Dzięki za odpowiedź, swoją drogą myślałem że Kristalon jest tylko do odżywiania dolistnego (oprysk) Trochę boję się tej miedzi w składzie tego środka przy podlewaniu. To w sumie metal ciężki w glebie. Dlaczego nie chciałaś opryskać kristalonem roślinek ?
=============
Płeć: Męszczyzna
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Preferuję zasilanie doglebowe, oprysk niechętnie, np.wczesną wiosną, jak zsinieją i zżółkną, bo ziemia zimna i nie dają rady pobrać nic z gruntu, ale czasem czekam na ciepło ;:204 , albo doraźnie, jak coś widzę niepokojącego. Każdy ma własne doświadczenia, a pomidor mocarna roślina, wiele wytrzyma :heja
Pozdrawiam Eugenia
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Witam !

W tym roku posadziłem pomidorki koktajlowe " Koralik ". Czy im się obrywa wilki ? :D
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”