Wszystko o pomidorach cz. 17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pomidory wysiew

Post »

iwusiak1

Obetnij wierzchołki jak się da i do wody.
pozdrawiam,
Tomek
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Zastanawiam się nad tą ziemią z Biedronki. Może producent nie dodał kredy i ma pH zbyt niskie? Bo u pomidorów generatywnych oraz u tego z ziemniaczanymi liścmi nadal pozostała fioletowa łodyga, pomimo zasilania nawozem wieloskładnikowym. Inne nie wykazują braku fosforu mimo takiego samego traktowania.
Fosfor nie jest dostępny dla roślin przy zbty niskim pH. Kupiłam dzisiaj paski do oznaczania pH i zobacze. Ewentualnie dodam wapnia ale ile to też tego nie wiem. No i zasilę dolistnie te pomidory nawozem fosforowym. Niestety ale w sklepie był tylko jeden i jest to superfosfat. Nie było fosforanów więc musiałam kupić 2 kg superfosfatu za 18 zł. Tylko 23 % tego nawozu rozpuszcze się w wodzie więc dawka chyba musi być większa. Zrobię roztwór 5g/l do oprysku.

Czytałam we wcześniejszych wpisach pytanie czy można uprawiac rośliny w przezroczystych pojemnikach. Ja takie też wykorzystuję i nie widzę żeby pomidory gorzej się w nich rozwijały.
zaleta jest taka że można zobaczyć czy pomidor już nadaje się do wysadzenia. Ten mój wygląda całkiem nieźle


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Zrobiłam w tym roku wyjątek i wsadziłam część pomidorów do biedronkowej ziemi. Efekt marny. Pomidory zahamowały wzrost dolne listki im żółkły, więc oberwałam i podlałam nawozem Magiczna S. dla pomidorów 4 dni temu. Różnicy nie widzę, jak nie rosły tak nie rosną. Dziwne są te czerwonawe lub fioletowe nerwy liści. Pomidorki to Or Pera d'Abruzzo. Mam je pierwszy raz i nie wiem czy one takie są czy to wina podłoża albo moje zaniedbanie. Możecie pokazać swoje sadzonki tego pomidora tegoroczne lub z ubiegłych lat?
Obrazek

Obrazek


Obrazek
Zabrałam je wczoraj z balkonu do domu na wypadek gdyby było im za zimno.
borys40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2022, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Czego może brakować tym diabłom? Zrobiłem dzisiaj już drugi oprysk siarczanem magnezu 1%. Po pierwszym trochę się poprawiło jakby na chwilę chloroza się zatrzymała ale później ruszyła dalej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

inga_beta pisze:Z Może producent nie dodał kredy i ma pH zbyt niskie? Bo u pomidorów generatywnych oraz u tego z ziemniaczanymi liścmi nadal pozostała fioletowa łodyga, pomimo zasilania nawozem wieloskładnikowym. Inne nie wykazują braku fosforu mimo takiego samego traktowania.
Fosfor nie jest dostępny dla roślin przy zbty niskim pH.
Wapń nie jest dobrym pomysłem, aby fosfor był lepiej wchłaniany. Może go nawet uwsteczniać i będzie w niedostępnej formie dla roślin. . U mnie jest fosfor kilkakrotnie przekroczony, a mimo to na początku sadzenia łodygi pomidorów dostały fioletowy kolor, po zakorzenieniu się zaczęły prawidłowo rosnąć.
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

rebeko
Moje wszystkie siewki miały fioletowe łodygi w ziemi z Biedronki i prawie nie rosły. Po przesadzeniu do dobrej ziemi zaczęły normalnie rosnąć. Ale u mnie podlanie azofoską o stężeniu 3g/l ale tak ze 2 razy, podziałąło i pomidorki nabrały lepszego wyglądu.

ekopom
Ja czytałam że fosfor i magnez są antagonistyczne a wapń nie. U mnie ten z ziemniaczanymi liścmi dopiero teraz po 2 tygodniu po przesadzeniu nabiera fioletowego koloru. Zaś generatywne po tym jak im zaszkodziła biedronkowa ziemia tak cały czas od 2 tygodni mają fioletowe łodygi mimo że juz ogólniw wyglądają znacznie lepiej.
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Ja przyjełam że ta ziemia z Biedronki jest całkowicie jałowa i przygotowałąm ją na przesadzenie pomidorów do donic na stałe, dodając 1,5g kristalonu na litr i parę garsci obornika granulowanego na objetość 20 l. Dawkę wzięłam z opisu na worku z ziemi gdzie w skłądzie jest 1,5 kg nawozu na m sześcienny. I nie wiem czy ta dawka nie będzie za duża?
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

inga-beta Dziękuję. Zaraz przeprowadzka pomidorów.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

inga_beta. Zależy jakie jest obecne zasolenie tej ziemi, bo można przedobrzyć i zasolić. Osobiście wolałbym podlewać i opryskiwać rośliny, dając nawozy w czasie ich pobierania przez pomidory.
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

zrobilam pH ziemi biedronlkowej i wyszlo 5,5. Wprawdzie jest w opisie że pH wynosi od 5,5 do 6,5 ale przypuszczam że zaoszczędzili na kredzie i jej nie dodali a piszą że daja od 1 do 6 kg na m3.
Moje pomidory wyglądają coraz lepiej. Nic już im nie daję. Myślę że przyczyną pogorszenia było to że dałam naraz dużo nawozu a na początku wchłonął się tylko azot a z czasem pomidor pobiera kolejne składniki i poprawia swój stan.
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

rebeko pisze:inga-beta Dziękuję. Zaraz przeprowadzka pomidorów.
Napisz za jakiś czas czy przesadzenie pomogło
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Wyczytalam że azot powoduje bujne kwitnienie pomidorow. Moje pomidory zawsze mam na ziemi biedronlkowej i zawsze mi słabo kwitną. Zdziwiło mnie gdy bylam na bazarze i zobaczylam że sadzonki pomidorów mają tskie ciemne liscie co oznacza że mają duzo azotu. Pomidory nawozem zasilalam zawsze późno będąc przekonana że mają wystarczająco dużo nawozu z ziemi. A one głodowały bo producent oszukiwał na nawozach. Teraz liście mam ciemnozielone i ppmidory wypuszczają dużo pąków kwiatowych. Po tylu latach wreszci wiem dlaczego mam ciagle problemy z pomidorami
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Jeśli przedobrzysz z azotem, to będą problemy z zawiązywaniem owoców. Szczególnie pomidory malinowe nie lubią wysokiego poziomu azotu. Dużą kluczową rolę w tworzeniu prawidłowych gron kwiatowych odgrywa bor, oczywiście azotu nieco także powinno być, ale i inne pierwiastki spełniają ważną rolę w pomyślnym plonowaniu.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”