Opryski "ekologiczne" w uprawie pomidorów i innych upraw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Opryski "ekologiczne" w uprawie pomidorów i innych upraw

Post »

anulab u mnie na ciężkich ziemiach koniczyna biała jest ciężkim do zwalczenia chwastem na grządkach :shock:
jeszcze wydaje rozłogi i się z nich ukorzenia
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Opryski "ekologiczne" w uprawie pomidorów i innych upraw

Post »

Anula, a to chodzi o białą gorczycę?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8523
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Opryski "ekologiczne" w uprawie pomidorów i innych upraw

Post »

O białą koniczynę .
Kamil , zmartwiłeś mnie . A już miałam plan jak ją będę kosić w cebuli . ;:174
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Opryski "ekologiczne" w uprawie pomidorów i innych upraw

Post »

Anula, ta gorczyca jako odkażacz gleby :lol: , to biała?
I dużo jej trzeba? Bo widzę worki po 10 kg ;:oj :lol:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8523
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Opryski "ekologiczne" w uprawie pomidorów i innych upraw

Post »

Kupowałam mieloną w cenie poniżej 10 zł za kilogram .
Opakowania bardzo różne .
W ziarnach kupowałam kwalifikowaną Marynę FN Granum , pakowana
po 1 kg .
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Opryski "ekologiczne" w uprawie pomidorów i innych upraw

Post »

Anula, cały czas chodziło mi o dawkę :lol:
Znalazłam artykuł, który linkowałam w innym wątku https://www.warzywa.pl/ochrona/czysta-g ... ch-plonow/

Jakby artykuł w necie przepadł to wstawiam urywek jaka dawka tej gorczycy na m kw.

Biofumiganty

?takie, jak zmielone nasiona kapusty abisyńskiej (Brassica carinata) i gorczycy białej (Sinapsis alba) były kilka lat temu testowane w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach jako metoda biofumigacji gleby i ograniczania chorób odglebowych. Nasiona były w doświadczeniu ręcznie rozsiewane na glebę w dawce 150 g/m2, a następnie mieszane z podłożem na głębokość 17 cm za pomocą łopaty rotacyjnej. Wyniki wskazują na dobre efekty ze stosowania biofumigantów ? ograniczyły one liczebność bakterii i grzybów chorobotwórczych w odkażanych podłożach. Autorzy badań wskazują jednak na konieczność prowadzenia dalszych obserwacji.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 968
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opryski "ekologiczne" w uprawie pomidorów i innych upraw

Post »

Ja na każdym zwolnionym z uprawy kawałku wysiewam gęsto białą gorczycę.
A jak podrośnie, to ją zakopuję. Czasem wyrośnie i zakwitnie.
Gleba czysta, a dżdżownice zadowolone. ;:333
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8523
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Opryski "ekologiczne" w uprawie pomidorów i innych upraw

Post »

Jolu , dzięki za przypomnienie dawki .
Ja tak intuicyjnie . Zastanawia mnie aplikowanie gorczycy
bezpośrednio pod bulwę ziemniaka . Sama chyba tak nie zaryzykuję , ewentualnie
kilka sztuk dla eksperymentu .
outbreakz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 kwie 2022, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - ekologia a nawozy i opryski

Post »

Cześć. Proszę o poradę. Zastanawiam się czym nawozić pomidory które już kwitną. Czy gnojowka z pokrzywy jeszcze się nadaje? Jeśli nie, to czym wzmacniać roślinki? Chciałbym żeby było ekologicznie, ale moje pomidorki słabo rosną (małe zielone owoce średnicy 20-50groszy) więc mogę skusić się nawet na nawóz mineralny. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 677
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Tak to wszystko czytam to mnie ciarki przechodzą.Czy ja jestem na forum młodocianych laureatów Nobla w dziedzinie chemii? A może samobójców pokarmowych? A może ja jestem 100 lat za murzynami nadal?
Dam Wam pytanie- Czy próbowaliście uprawiać swoje pomidory bez całej tej tablicy Medelejewa?
U mnie jest gleba najgorszej jakości, klasa 5/6 , żółta glina, sam kwas bo coś mi kwasomierz pokazuje pH 4.5 .
Do gleby leci tylko obornik i co roku pomidorami mam zasypane pół piwnicy. Każda odmiana mi rośnie i plonuje.
Czy czasem tutaj niektórzy nie zabrnęli w uliczkę z napisem "paranoja"? Bo chyba wszyscy mamy amatorską uprawę a nie produkcją przemysłową? Czasem oglądam coś tam w TV i widzę np., na Ukrainie( przed wojną jeszcze) ludzie na wsiach mający drobne gospodarstwa w zasadzie o ogromnym stopniu samowystarczalności tak samo jak ja uprawiają pomidory. Jedynie obornik i tyle.No u mnie jeszcze raz do roku jest oprysk Brawo , ale to taka profilaktyka. Ale. żeby tak walić wiadrami samą chemię syntetyczną w pomidory to ludzie, czy wy się nie obawiacie tego potem w skutkach? Przecież tak naprawdę to nikt nie wie co jest w tych specyfikach. Sorry , ale mnie zniechęciliście do "normalnej" uprawy pomidorowej. Wychodzi na to że muszę sobie zamówić z pół tony chemii, albo mam lepszy pomysł, odkupię od jakiejś gminy w Polsce taki skład mauzerów z chemią niewiadomego pochodzenia i to wyleję na uprawę.Jest takich afer sporo ostatnimi czasy i nikt nie potrafi tego utylizować, pojemniki przyjeżdżają do nas z "rolniczego eldorado" , bo z Zachodu Europy więc może, to lać na pola od razu z tych kadzi? W składzie na pewno jest azot, fosfor, wapń, kobalt, krzem...samo "dobro" dla roślin, w sumie przecież roślina sama sobie wybierze co jej tam potrzeba a reszta się zlasuje w gruncie. I tanio i dobrze. :tan
Witam, jestem Adam.
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Ktoś myli nawozy mineralne ze środkami SOR i z chemią wyskakuje :;230
Twój obornik też ma chemię, każdy mineral to chemia a czy z obornika czy z worka ze sklepu dla rośliny to nie ma znaczenia. W workach są formy lepiej przyswajalne to raz a dwa wiemy ile czego podajemy a ty ze swoim obornikiem nie wiesz ike czego podajesz i w jakiej formie minerały podajesz. Tak to się nazywa 1000lat za murzynami ;:124
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

Nie przepadam za chemią ale z nawozów sztucznych korzystam. Fajnie wyglądać na "ekologa" tylko w praktyce wygląda z tym różnie.
Natomiast skoro sam przyznajesz się do stosowania Bravo to w tym momencie łamiesz prawo.

Chlorotalonil wycofany z listy dozwolonych substancji aktywnych
Wraz z wydanym rozporządzeniem Komisji UE dnia 29 kwietnia 2019 roku z listy wycofano także chlorotalonil (Bravo, Gwarant, Amistar Opti, Eminent Star), który znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie. Około 40 fungicydów wykorzystuje tę substancję m.in. podczas ochrony zbóż, ziemniaków czy roślin bobowatych. Chlorotalonil wykazywał dużą skuteczność w walce z chorobami, które występowały na liściach. W świetle rozporządzenia państwa członkowskie muszą wycofać zezwolenia na preparaty zawierające tę substancję najpóźniej do 20 listopada 2019 roku. Z kolei okres na zużycie wszystkich zapasów upływa wraz z dniem 20 maja 2020 roku. ;:131
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8523
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory Malinowe - odmiany polecane i nie polecane

Post »

FreGo , litości , przeczytałam Twój post tak pobieżnie bo dokładnie nie dałam rady . ;:oj
Uprawiaj swoje pomidory zgodnie z własnym zasadami a innym nie ubliżaj . Ńiestety żle trafiłeś .
Wszystkie osoby , które zabierały głos w ostatnim czasie w tym wątku , nie ujmując Ci , przerastają Cię
wiedzą i doświadczeniem o głowę też w dziedzinie ekologii właściwie pojętej.
Wpadłeś na chwilę jak wybawiciel błądzących a tak po prawdzie po prostu lubisz siać niepokój . :wink:
Pochwaliłeś się piwnicą pełną pomidorów , gratulacje .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”