Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
szarybtw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 lip 2020, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Witam, czy ktoś podpowie mi co to może być za choroba?
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Piecha, wystarczy cofnąć się pare postów, poczytać i wszystko jasne.
Szary, to prawdopodobnie ukryta sucha zgnilizna wierzchołkowa, zdarza się, ze nie ma oznak na zewnątrz owocu (niedobór wapna). Odkroić i zjeść.
Pozdrawiam! Gienia.
dat_w
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 lip 2020, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Dobry wieczór,

W ostatni weekend prosiłam Państwa o pomoc w diagnozie pomidorów i bardzo dziękuję za odpowiedzi. Padło na zaraze ziemniaczana, dodatkowo braki pokarmowe.

Tu padła sugestia, że są braki wapnia, dodatkowo dopatrzyłam się oznak braku magnezu. Zamówiłam już siarczan magnezu i saletrę wapniową.
Jednocześnie na jednej stronie przeczytałam że te dwa pierwiastki są swoimi antagonistami...
Więc pytanie jak teraz powinnam odpowiednio nawieźć swoje pomidory w oba składniki tak żeby było dobrze?

Miga Państwo coś podpowiedzieć?

Dziekuje i pozdrawiam
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

gienia1230 pisze:Piecha, wystarczy cofnąć się pare postów, poczytać i wszystko jasne.
Szary, to prawdopodobnie ukryta sucha zgnilizna wierzchołkowa, zdarza się, ze nie ma oznak na zewnątrz owocu (niedobór wapna). Odkroić i zjeść.
W sensie to aluzja do mnie że przesadzam bo już kolejny raz o coś pytam ? :D czy to ZZ ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Jasne, pisałam wcześniej jak można odróżnić szarą od ZZ. I czy to jest jedno czy drugie powinien pomóc Signum, popatrzyłeś na tabelkę? :) :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

gienia1230 pisze:Jasne, pisałam wcześniej jak można odróżnić szarą od ZZ. I czy to jest jedno czy drugie powinien pomóc Signum, popatrzyłeś na tabelkę? :) :wink:
Dziękuję Ci bardzo kolejny raz ! Czyli zarazy i inne dziadostwa zawitały i u mnie. Jutro kupuje i zaczynam działać.
Tylko ciekawe czy to dostanę u mnie gdzieś.
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Ale to już chyba nie wygląda jak dojrzewanie pomidora ? ;:174
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

dat_w pisze:Dobry wieczór,

W ostatni weekend prosiłam Państwa o pomoc w diagnozie pomidorów i bardzo dziękuję za odpowiedzi. Padło na zaraze ziemniaczana, dodatkowo braki pokarmowe.

Tu padła sugestia, że są braki wapnia, dodatkowo dopatrzyłam się oznak braku magnezu. Zamówiłam już siarczan magnezu i saletrę wapniową.
Jednocześnie na jednej stronie przeczytałam że te dwa pierwiastki są swoimi antagonistami...
Więc pytanie jak teraz powinnam odpowiednio nawieźć swoje pomidory w oba składniki tak żeby było dobrze?

Miga Państwo coś podpowiedzieć?

Dziekuje i pozdrawiam
;:7
Masz rację - nie można mieszać saletry wapniowej z siarczanem magnezu, ponieważ przy większych stężeniach wytrąci się siarczan wapnia - gips.
Moja propozycja :
oprysk saletrą wapniową - przerwa 3-4 dni
oprysk siarczanem magnezu, który możesz połączyć z saletrą potasową
;:304
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Piecha21 pisze:Ale to już chyba nie wygląda jak dojrzewanie pomidora
Wygląda na to, że zaraza ziemniaczana siedzi sobie już w owocach. Wyczujesz pod palcami, dotykiem czy te zmiany są twarde i lekko wzniesione?
(Zapisuj sobie w kajeciku czym i kiedy pryskasz).
Pozdrawiam! Gienia.
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

gienia1230

Tak są twarde. Choć w jednym miejscu zdawało się mi dzisiaj rano że delikatnie miękkie. Urwać te owoce zarażone i zrobić oprysk Signum jak wcześniej radziłaś ?

Czy możliwe jest że zaraza atakuje od razu pomidory ? Na łodygach ani na liściach na tym krzaku nić nie widać. Dodatkowo grono które jest niżej nie ma żadnych zmian. Krzak z tymi zmianami stoi u mnie w tunelu lecz jest w doniczce. Może wart byłoby go wynieść z tunelu i postawić na tarasie ? Tylko ciekawi mnie jak zareaguje na deszcz skoro nigdy na niego nie padało.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Jeżeli ta miękka plama na owocu była tuż przy ogonku i nie była brązowa a oliwkowo szara to by wskazywało na szarą pleśń. Wystaw lepiej tę doniczkę i opryskaj te pomidory.
Teraz zmykam na działkę.
Pozdrawiam! Gienia.
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

A co byś powiedziała na niedobór wapnia ? Z tego co patrze teraz na różne zdjęcia to podobnie sie objawia na owocach. Możliwe ?

Signum juz mam zarezerwowane w sklepie. W ostatnim mozliwym sklepie u siebie w mieście dostałem. Małe opakowania 2,5 g. Biorę zaraz wszystkie 3 opakawania jakie mają. Znajomym się przyda.
Awatar użytkownika
KornelkowaMama
50p
50p
Posty: 78
Od: 29 maja 2015, o 07:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Hejka,
jak to mówią, "jak trwoga to do Boga" ;-)

Jestem z Wami już od kilku lat i czytam wszystko namiętnie, ale odzywam się niewiele.
Teraz jednak muszę, bo już nie wiem co mam zrobić z tymi moimi pomidorami, a mam ich sporo i szkoda by było wszystko wyrzucić.
Mianowicie ten rok nie jest zbytnio korzystny, dużo wilgoci, niezbyt wysokie temperatury nocne, dużo robactwa.

Ale do rzeczy zrobiło mi się na pomidorach takie coś jak na fotach. W większości zaczyna się od stożka wzrostu i górnych liści, infekuje lekko łodygę i daje kropki/plamy na owocach. Mam wrażenie, że nie jest to ZZ, ale i tak spędza mi sen z powiek, bo mam tego sporo na kilku krzakach w szklarni i pod chmurką.
Pomidory były pryskane już Ridomilem, Cabrio Duo i Revusem, ale choroba postępuje nadal, wolniej, ale stale. Szukam po internecie, ale nic analogicznego nie znalazłam, raczej podobne, ale inne ;-)

Będę wdzięczna jeśli ktoś mądrzejszy rzuci na to okiem. Bo ja już nie wiem co z tym robić... obrywam chore owoce i liście, ale chyba będę musiała całe krzaki wywalać, a trochę żal. Może na razie im te stożki wzrostu obetnę? I dałabym jakiś oprysk, ale już nie mam pomysłu jaki? Może wspomniane wyżej Signum 22 wg by zadziałało? Tylko ja nie chcę pryskać jak leci co chwilę czymś. Chcę ratować moją uprawę, bo mam 200 krzaków, ale chciałabym zachować chociaż trochę "ekologii", o ile w warunkach ciągłych chorób można o tym w ogóle myśleć ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”