Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Numak
50p
50p
Posty: 55
Od: 12 kwie 2020, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Janikowo/Wielkopolskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Dziękuję Pani Jolu za konkretną odpowiedź.

A może Ktoś inny mi napisze jak rozrobić taką saletrę wapniową do oprysku owoców (Czy może owoców i liści?) w litrze wody?
Bo czytam, czytam a wszyscy pryskają....ale jak to rozrobić to informacji konkretnej znaleźć nie mogę.
Prosiłbym Kogoś kto się zna o informację, więcej gitary zawracać nie będę.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Ło matko jedyna. Poważnie nic nie ma?

Proszę, akurat chodzi o paprykę, ale nie ma to znaczenia jeśli chodzi o zrobienie oprysku
Saletra wapniowa 1 raz w tygodniu 10 gr ( 1 dkg) na litr i nigdy nie w słońcu bo poparzy.
Powinno się zrobic pierwszy oprysk po miesiącu od wsadzenia do gruntu i powtarzać dokąd papryka wiąże.
kolejna wypowiedź
o sucha zgnilizna wierzchołkowa SZW-tak objawia się niedobór wapnia.Oprysk 0,5 %saletrą wapniową ale tylko grona pomidorów.Owoców z tymi objawami nie usuwa się.Ilona
i znowu
Dopiszę jeszcze 'dwa zdania' ... :wink:

Oprysk owoców saletrą wapniową zatrzymuje postęp choroby ale nie należy ich zrywać po oprysku - niech spokojnie dojrzeją.
Zapobiegnie to atakowaniu przez SZW kolejnych owoców, a sam oprysk owoców dobrze jest wykonać trzykrotnie co 3-4 dni.
Należy też zadbać o regularne podlewanie - przy pomidorach podłużnych przesuszenie podłoża (przy źle zbilansowanym nawożeniu)
mocno przyczynia się do pojawienia się SZW na owocach.

Saletrę wapniową można sobie przygotować w małym 'psikaczu' na początku sezonu i korzystać interwencyjnie w miarę potrzeby.
Gdy wykonamy oprysk w początkowym stadium to nawet owoce po odkrojeniu tej suchej 'piętki' można jeszcze wykorzystać.

Na owocach Auriji tylko raz wystąpiła mi SZW na kilka lat uprawy tej odmiany i tylko przez brak dostatecznej ilości wody.
Naprawdę, nie odesłałam Cię ze złośliwości, tylko przeglądając te wypowiedzi dowiesz się wiele ciekawego na temat SZW.
Po za tym mamy coś takiego Spis treści, a w nim taki odnośnik POMIDORY w pigułce - choroby i szkodniki. Linki ... rady. i mamy hasło kilka razy Sucha zgnilizna Wierzchołkowa i Zgnilizna wierzchołkowa

Naprawdę warto to przeczytać.
Jak widzisz niektórzy robią oprysk 1% inni 0,5%, ale trzeba je zrobić co kilka dni kilka razy.
Przedobrzyć też nie można, bo zachwieje się potas i magnez.
Nie wiadomo, czy Twoje pomidory nie mają w glebie tego wapnia, ale coś się stało, że roślinie go brakuje.
Może to być przesuszenie, zalanie, zły odczyn, za dużego innego pierwiastka.
No nie wiadomo. Wykonaj kilkukrotny oprysk owoców i powinno byc dobrze.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
isztar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 maja 2020, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Wrzucam kolejne fotki moich pomidorów: oprysk na mszyce zrobiłam dziś, ale ich wygląd to chyba powoduje coś innego. Znalazłam pare zgniłych zupełni liści. Boję się, że nie przetrwają, a to moje pierwsze pomidory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Numak
50p
50p
Posty: 55
Od: 12 kwie 2020, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Janikowo/Wielkopolskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

jokaer

A ja nie chciałem, żeby moja odpowiedź sugerowała, że Pani post odebrałem jako post złośliwy.
Po prostu frustruje się... bo kurde pierwszy raz posiałem pomidor. Zrobiłem to jakoś na początku marca. Pomidory już ponad 1,2 cm wysokie, owoce mają jak małe pomarańcze a ja ciągle to w salonie w doniczkach trzymam....i tylko dzień w dzień wynoszę ten cały bałagan na taras w celu hartowania i łapania słońca. Nie wiem już czy w ogóle coś z tej mojej mikroplantacji będzie, boje się, że krzaki już są zbyt zaawansowane by trafić do gruntu.
Kilka dni temu na próbę wysadziłem do gruntu w ramach testu dwa krzaki....to całe fioletowe się zrobiły, jak wyczytałem na forum powodem jest zbyt niska temperatura w nocy...to też z wysadzeniem reszty czekam.
Liście nie wyglądają wesoło, pewnie za ciasno pomidory mają już w tych doniczkach.
A jeszcze się ta SZW pokazala na kilku krzakach...czego powodem jest to, że cały czas rosną w tych klitkach wypełnionych ziemią uniwersalną.
Zrobiłem roztwór z 5 ml saletry wapniowej rozpuszczonej w litrze wody, spryskalem tylko grona i kwiaty.
Mam nadzieję, że to coś pomoże.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Numak
Wysadzaj te pomidory, nie męcz roślin i siebie. Jeżeli masz kilka czy kilkanaście krzaków ewentualne okrycie nie będzie wielkim problemem.
Co do stężenia saletry wapniowej, zaleca się 0.5% więc przygotowałeś odpowiedni roztwór.
Ewa
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Numak
Po pierwsze nie używamy na forum formy Pani. Taka już jest opcja przyjęta i chyba nikomu to nie przeszkadza. :)

Podałam Ci dość lakonicznie odnośnik, bo czasu brak po prostu.
Dlatego potem się rozpisałam i naprawdę znajdziesz mnóstwo informacji.

Calka już napisała i najlepiej będzie je wysadzić.
Czy to źle, że są w domu do końca nie jest powiedziane, bo jeśli to są pomidory o silnym wzroście- wegetatywne,
to takie przetrzymanie im nie zaszkodzi.

Moja rada, czytaj o tych pomidorach i rób sobie w zeszycie uwagi.
Naprawdę, ale to jest skarbnica wiedzy o uprawie pomidorów.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Odnoszę wrażenie, że współczesne telefony są problemem przy zdjęciach do diagnozy. Z jednej strony da się zrobić ostre i dobrej rozdzielczości, z drugiej przekłamanie zieleni przez algorytmy na potrzeby zdjęć na portale jak Instagram czy FB jest tu potrzebna jak świni siodło.
Apel do wrzucających zdjęcia do diagnozy - róbcie je tak, żeby wyglądały realnie jeśli chodzi o kolory.
Pozdrawiam,
Tomek
ogrodnik2
50p
50p
Posty: 65
Od: 24 lis 2019, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Zauważyłem na liściach na jednym krzaku takie plamy

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Co to może być? , mi wygląda na początek alternariozy, pomidory znajdują się w tunelu
isztar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 maja 2020, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Zdjęcia jeszcze raz, już bardziej rzeczywisty ten kolor nie będzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ka-ce
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2020, o 07:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Cześć. Proszę o pomoc, liście na moich pomidorach zaczynają się przebarwiać jak na załączonych zdjęciach. To odmiana Maskotka, doniczka torfowa. Niczym ich nie nawoziłam. Czy to wygląda na niedobór magnezu? czy to coś innego?



Obrazek

Obrazek
podwieczorek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 maja 2020, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Hej.

Uprawiam po raz pierwszy pomidory koktajlowe na balkonie (chyba maskotka, koralik i jakiś nieokreślony red sweet cherry). Po kilku dniach od umieszczenia sadzonek w doniczkach pojawiły się małe muszki oraz insekty na liściach, pod liścmi i na łodygach.

Przeglądałem forum i znalazłem sporo pytań o muszki ale ze względu na zwykle niedostępne już zdjęcia nie wiem czy mowa o tym samym stworzeniu. Nie znalazłem też jednoznacznej odpowiedzi co z tym fantem zrobić :(

Pytanie: czy to mszyce? Czy należy się tego pozbyć? Jak tak to czym to potraktować?

https://streamable.com/fqbdjd

Obrazek
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

podwieczorek Tak, to są mszyce, możesz użyć Mospilan, Karate, Decis i wiele innych tego typu środków bądź ekologicznie tylko wywar z liści tytoniu jest mi znanym skutecznym środkiem.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”