Nasiona warzyw F1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
TomZab
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2020, o 07:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nasiona warzyw F1

Post »

Zrobiłem listę warzyw do nowego ogródka (sporo wybrałem dzięki wiadomościom z tego forum :) )
W międzyczasie wpadła w ręce ksążka Zbigniewa Przybylaka, a w niej informacje "uważaj na F1".
Dodam że nie wiedziałem, że z tych nasion nie będzie takich samych nasion w następnym roku (a było takie założenie).
Tak patrzę przez takie trochę wygodnictwo sami sobie kręcimy stryczek.
Uzależniamy się jakiegoś dostawcy. Przecież to jest niezgodne z naturą.
Dobrze widać to przy ogórkach: 90% to odmiany F1 :(
Awatar użytkownika
xetren
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 lut 2012, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świerklany

Re: Nasiona warzyw F1

Post »

Zdarza mi się zbierać nasiona z roślin F1, nigdy nie zdarzyło mi się, żeby wyrosło z nich coś niejadalnego/gorszego. Nasiona z roślin odmian ustalonych, jeśli nie zapylimy ręcznie kwiatów np ogórków, będą najprawdopodobniej właśnie F1 (zapylone przez owady pyłkiem z innej rośliny). Różnorodność - to nie jest wbrew naturze.
TomZab
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2020, o 07:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona warzyw F1

Post »

Taki przykład - chciałem posadzić ogórki: Śremski Nowy, Octopus, Allianz. Widzę ludzie chwalą, posadzę, zobaczę które będą dla mnie naj, z nich zbiorę nasionka i za rok je posadzę. Ale tu zoonk F1 - nasiona zebrane z otrzymanych roślin nie dadzą w przyszłym roku ponownie tak wyrównanego i udanego plonu i w praktyce nasion z takich roślin nie zbiera się. Przyznam że byłem w szoku jak to przeczytałem. Na szczęście jeszcze można znaleźć np. Cornichon de Paris i Śremski stary.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Nasiona warzyw F1

Post »

Jeśli interesuje Cię problem F1 u ogórków to zapraszam tutaj do kontynuowania dyskusji:
:arrow: Ogórek do gruntu - jaki wybrać
:arrow: Ogórek - polecane odmiany

Zaś co do kwestii nasion zapraszam tu Nasiona - nasze naturalne dziedzictwo

Tak w ogóle to kłania się botanika z podstawówki :wink: :D , czyli słynny groszek czerwony i biały i ich pokolenia.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kiziorek
50p
50p
Posty: 91
Od: 16 mar 2016, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Re: Nasiona warzyw F1

Post »

Uprawiam warzywa dopiero od kilku lat i przyznam się, że dopiero teraz dowiedziałam się o co chodzi z f1. Bardzo mnie to zainteresowało i cieszę się, że ktoś poruszył ten temat. Może ktoś jeszcze się wypowie na ten temat
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Nasiona warzyw F1

Post »

Jeśli chodzi o ogórki, to uprawiałam dwie odmiany ustalone, Cornichon de Paris i Wisconsin. Plon w porównaniu do mojego ulubionego Octopusa (niestety F1) marny. Więc teraz się nawet nie zastanawiam.
Z innych warzyw wybieram odmiany ustalone, choć w tym roku będę miała 2 odmiany papryk F1.
Iza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”