Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
mandorla
 Tytuł: Re: Bób cz.4
PostNapisane: 25 lut 2020, o 17:53 
200p
200p

1 szt.
Bób najwygodniej jest siać w pojemnikach bez dna, np. w spinanych pierścieniach, albo tutkach po papierze toaletowym (jeszcze wygodniej, bo można od razu z tutką wsadzić do ziemi - rozłoży się). Wtedy korzeń, nawet jeśli się pozawija, nie uszkodzi się przy sadzeniu rozsady.

LukaszS
PostNapisane: 25 lut 2020, o 21:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
LukaszS napisał(a):
Ja mam doniczki 11x11cm wysokość 12 więc większe niż twoje a korzeń pojawia się po kilku dniach po wciśnięciu namoczonego nasionka.

Dziwię się, że przy tak dużych doniczkach korzenie już po kilku dniach wychodzą przez dziurki w doniczce. U mnie po jakimś czasie też zaczynają wychodzić, ale przy tych, które podałem, nie mam problemu z wyciągnięciem sadzonek.
Ziarna kładłeś na dnie i przysypywałeś podłożem, czy wciskałeś na kilka cm?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

arek9025
PostNapisane: 25 lut 2020, o 22:23 
200p
200p

1 szt.
Ziarna namoczone z widocznym już kiełkiem. W doniczkach praktycznie na wierzchu tylko symbolicznie przykryte. Trzymane kilka dni w kotłowni ok 19stopni ciepła. Teraz wyniesione do nieogrzewanego garażu.

BobejGS
PostNapisane: 25 lut 2020, o 23:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Maraga napisał(a):
Błażej :wit

Rośnie jak na drożdżach :D

Mam pytania:

Jakiej ziemię użyłeś ?
Jaka to odmiana?
I czy będą później sadzone pojedynczo,czy razem do gruntu?

Pozdrawiam Maria.

Mam dwie skrzynki z bobem. Jedna jest z odmianą Fabiola, a druga Manita. Wysiane w kubki 500ml z podłożem warzywnym, jakims mniej znanym. Poprostu znajomemu zostało po sezonie i gdzies tam pod wiatą leżała, to mi dał.

W kubkach oczywiście są otwory, bo to chyba logiczne. :wink:

Będą sadzone tak jak rosną w kubkach, tylko nad rozstawem się zastanowię. :)

arek9025
PostNapisane: 26 lut 2020, o 07:55 
200p
200p

1 szt.
BobejGS napisał(a):

W kubkach oczywiście są otwory, bo to chyba logiczne. :wink:

Oj Błażej nie wiem czy takie logiczne :) ja już różne cuda widziałem.
Z tym że twoje kubki wychodzi na to niczym do doniczek się nie różnią bo korzenie i tak wyjdą dnem.
Plus taki że w skrzynce mieści się sporo kubeczków.

Kiedy sadzisz do gruntu ja planuje zrobić osłonę i może początek marca ale się zastanowię jeszcze

BobejGS
PostNapisane: 26 lut 2020, o 09:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Raczej z kubków nie wychodzą, a kręcą się wokół dna.

Nie wiem jeszcze kiedy będę wysadzać. Pogoda tego roku jest strasznie nieprzewidywalna. Nie wiem też do końca gdzie one będą rosły. Jakoś z planowaniem mi ciężko idzie. :)

Maraga
PostNapisane: 26 lut 2020, o 10:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Błażej!

Dzięki za odpowiedź.
Masz jeszcze trochę czasu na wsadzenie do gruntu.
W razie czego będzie można okryć na noc włókniną.
Ja planuję wysiać bezpośrednio do gruntu w marcu.Póki ziemia wilgotna.Potem to różnie bywa.
Zdążyłam się o tym przekonać w ostatnich latach.

BobejGS
PostNapisane: 26 lut 2020, o 11:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Fakt, jeszcze trochę czasu jest. W tamtym roku chyba wysadzałem rozsade na początku kwietnia, jak dobrze sprawdziłem. Czasu jeszcze trochę jest. Mam jeszcze jedną paczke do wysiewu wprost do gruntu, także pewnie gdzies wcisne.

Niestety z opadami jest obecnie jak rok temu, czyli teraz nawet sporo popaduje i byle się dalsza część nie powtórzyła z suszą, choć gdyby były 4większe opady, podzielone w sezonie, to by wszystko tak urosło jak nigdy.

W tamtym roku bób na działce cierpiał sporo z powodu suszy, a rósł w centrum działki. Teraz może go wysadze na samym końcu, gdzie bardziej wilgotno. Wielka sterta gałęzi tam robi troszkę cienia. Jednak planowałem tam seler.. ;:224

Maraga
PostNapisane: 26 lut 2020, o 11:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Właśnie ten brak wody jest największą zmorą.
Nie tylko dokucza nam,ale też i rolnikom.
Koleżanka co roku sadzi bób,groszek,cebulę dymkę, a także sieje marchew,pietruszkę jak najszybciej się da,czyli w marcu.W czasie wegetacji nie podlewa.
I ma udane zbiory.
Ziemia na wiosnę jest wilgotna,potem różnie bywa.
Bób wsadzony do ziemi potrzebuje co najmniej dwóch tygodni do pokazania się na wierzchu.

A tak na marginesie: ziemniaki wsadzone w zeszłym roku 8 kwietnia, można było podbierać na początku czerwca.

marcinbb
PostNapisane: 26 lut 2020, o 20:41 
500p
500p

0 szt.
Może na początek odniosę się do wody i rolników. Chyba tylko w naszym kraju ktoś wpadł na pomysł aby dawać rolnikom rekompensaty za suszę. Zamiast dopłacać do rolników każdemu wykopać studnię głębinową i niech leją dzień i noc. Znajomy sprzedaje hurtowe ilości ogórków, buraków, porów, cebul, itp. Pytam ile Ty wody lejesz bo widać że zraszacze i linie kroplujące jadą całe dnie i noce mówi że średnio dobowo 80-100m3 wody z własnej studni. Wywiercenie kosztowało go 4000 PLN. A wystarczy policzyć 100m3 doba * 30 dni = 3000m3 u nas m3 kosztuje 3,5PLN bez kanalizy 10000 PLN/miesięcznie by płacił.

Ale teraz o bobie dziś do miseczki wpadło 8 paczek nasion do namoczenia jutro spacer z glebogryzarką, zagrabić, podlać i wszystko ląduje w ziemi.

Wolfik
PostNapisane: 28 lut 2020, o 10:00 
200p
200p

1 szt.
Witam wszystkich miłośników bobu. :wit ;:138

Kurcze, nie sądziłem,że jest post poświęcony temu smacznemu warzywu (warzywie?). Ważne,że smacznemu.
Ja bób wysiewam od paru lat, ale nie był przeznaczony do konsumpcji bo nikt z domowników nie lubi. Możliwe,że po prostu mam zły przepis na potrawę z bobu...
Pomysł na bób zrodził się dla zaopatrzenia w pożytek pszczół dzikich i trzmieli, bo nimi się interesuje ( patrz: murarka ogrodowa ). Wszystkich miłośników przyrody, w szczególności owadów zapylających, zachęcam do wysiewu bobu.
A od zeszłego roku stałem się konsumentem, tyle że zielonego. Wcinam go jak zielony groszek.
Poza tym bób ze względu na na bakterie azotowe wiążące wolny azot z powietrza wpływa korzystnie na glebę i rośliny sąsiadujące.
W tym roku posieję jeszcze Jankiel Biały, kupiłem wysyłkowo 2x500g z przesyłką razem 15 zł za paczkę.
Pozdrawiam !!

mandorla
PostNapisane: 28 lut 2020, o 10:09 
200p
200p

1 szt.
Miałam w tym roku nie siać bobu, ale jakoś sama mi wpadła w ręce paczuszka Karmazyna, to chyba jednak coś tam będzie... Chyba w połowie marca wysieję do tutek, sprawdzę jeszcze pogodę na prognozach.
Rzeczywiście, owadów uwija się wokół bobu multum - szkoda, że mszyce również go kochają :;230

Teresa Pszczola
PostNapisane: 28 lut 2020, o 16:53 
500p
500p

0 szt.
W tym roku zrobiłam rozsadę bobu w ziemi z ogródka, bo w ogrodniczych jeszcze ziemi nie było. A zależało mi na wczesnym kiełkowaniu.
Wzeszło każde nasionko i teraz mam 2 skrzynki rozsady. Czekam na lepszą pogodę i wysadzę do gruntu.

rebeko
PostNapisane: 28 lut 2020, o 18:00 
200p
200p

1 szt.
Witkiem Manita i Fabiola, moczone 24 godz., później na ręczniku papierowym kiełkowały wszystkie co do jednego po 2 dniach. Musiałam wsadzać po 2 nasionka do pierścienia i takim sposobem mam 4 skrzynki bobu. ;:oj Jeśli będą tak plonowały jak kiełkują, to będzie super. Jeszcze siedzą w domu, ale jak wychylą łebki to powędrują na balkon do lidlowej szklarenki, a później na działkę. Mam jeszcze po jednej torebce Bolero i Dragona, ale nie wiem czy nie przesadzę z ilością. Ktoś sadził bób Bolero i Dragon? Czego się po nich spodziewać ?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 84 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: ania1590, maricn, wolq i 67 gości