Papryka do gruntu. Część 8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

O to dużo mniejsze. Moje są troszkę większe od piłki pingpongowej .
Z Roberta cis się dzieje , a Ontara ładnie rośnie.
Chyba zrezygnuje z Roberty.
Asia
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Telimenka pisze:Ilono ''Wydłubańce'' ;:215 -super określenie, dodaję do słownika :).
Moje rozwinęły liścienie.
Obrazek
Telimenko, i jak tam Twoje zbiory? Dopiero teraz znalazłam Twój wiosenny wpis, bo mam spore zaległości na forum.
Moje "wydłubańce" zafundowały mi pod folią potężny urodzaj, a przede wszystkim są pyszne. Słodkie tak, że największe niejadki pochłaniają je na surowo. Najchętniej te pomarańczowe i żółte. Mam też kilka krzaczków chilli, ale tylko do gotowania i suszenia. :) No i - niespodzianka - czyli 2 papryki dzwoneczkowe. Nie wiem, w jaki sposób mi się zasiały razem z innymi, bo nie miałam ich nasion. Ale są. I w ogóle nie są pikantne, przynajmniej po ugotowaniu. A na surowo nikt nie ma odwagi spróbować.
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Jak zawsze niezawodna, papryka Palermo. Krzak oblepiony, około 10-15 sztuk które zdążyły dojrzeć i jeszcze kilka zielonych.
Obrazek
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Czy papryczkę chilli cayene która jeszcze niedojrzała i jest zielona a docelowo powinna być czerwona- czy jest trująca, można ją jeść?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Można jeść , nie jest trująca w przeciwieństwie do zielonych pomidorów .
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Weź nie strasz. Ile tych zielonych pomidorów trzeba zjeść jednorazowo żeby się zatruć?
Idąc tym tokiem rozumowania można napisać, że niedojrzałe chili jest mniej trujące :wink: , bo kapsaicyna w dużych ilościach jest toksyczna.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Zielone pomidory zawierają solaninę i tomatynę , ale np. sałatka marynowana z zielonych
pomidorów jest bardziej bezpieczna . W procesie gotowania tomatyna jest w dużym stopniu
unieczynniana .
Kapsaicyna ma wiele właściwości zdrowotnych , w nadmiarze może być faktycznie niebezpieczna .
Ile zjeść by się zatruć ? Tego nie wiem . Jedzenia zielonych surowych pomidorów nie polecam .
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3255
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Muszę się zapisać na kurs uprawy papryk. ;:306 W tym sezonie na kilku odmianach zrywałam pierwsze kwiaty na innych zostawiałam. Różnica w plonach?..... nie było widocznej różnicy i ciągle zastanawiam się, co trzeba zrobić żeby uzyskać obfite plony. Może ktoś coś poradzi? Jaki nawóz polecacie do papryk?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Jonatanka ,Papryka tak jak pomidory , lubi pojeść, ale nie można przesadzić z azotem. Kiedyś dawałam do dołka obornik granulowany i tu chyba popełniałam błąd , bo było dużo lisci i owoce tez były, ale późno zaczęły dojrzewać.
Teraz tylko daje na wiosne obornik granulowany , sadze rozsade w maju. Oczywiście ziemia jest conjakis czas wzbogacana kompostem, sieje poplon itp itp
Zastanawiam się czy nie siać papryki słodkiej jiz pod koniec lutego, skoro niby wczesna Ontara i Roberta zaczynaja dojrzewać dopiero pod koniec sierpnia.
No i podlewam ja kristalonem pomarańczowym żeby pomóc jej dojrzewać, ale i tak w październiku zrywam sporo zielonych.
Co do kwiatków, to zrywam zawsze pierwszego na rozwidleniu i wiem ze to ma sens, bo kiedyś pozwoliłam zawiązać się na pierwszym kwiatku , rosła jedna kosztem innych papryk.
To tyle , moje spostrzeżenia co do papryki
Asia
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3255
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Pelasiado dołka daję obornik granulowany, wcześniej namoczony w wodzie. Zasilam raz w tygodniu. Krzaczki mam ładne ale owoców mało. Wybieram odmiany wczesne , ale one dojrzewają na równi z późnymi ,tak było w tym roku. Może upały spowolniły pobieranie składników stąd tak późne dojrzewanie. Podlewałam też kristanolem i miałam wrażenie że nie pomagał w dojrzewaniu. Na pewno ,wrócę w następnym sezonie do Bio Algenu. Donice z paprykami przeniosłam do domu i powoli dojrzewają.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

No właśnie , , może maja za dużo wszystkiego, E krzaki ładne a owoców mało.
W przyszłym roku dam tylko kompost na grządkę z paprykami. Nie będę sypać nic do dołka.
Zobaczymy czy ten system się sprawdzi.
Na pewno będzie Ontara, tylko się zastanawiam, czy mogę siać ze swoich nasion, czy ona jak Roberta, jest F 1?
Asia
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

Ontara jest odmianą ustaloną a nie heterozyjną (mieszańcową) więc teoretycznie powinna powtórzyć cechy rośliny matecznej. :wit
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Papryka do gruntu. Część 8

Post »

To posieje ze swoich nasion, zebrałam sporo. Dla mnie ta papryka jest fajna, ma bardo grube i mięsiste ścianki, jest smaczna( chociaż najbardziej mi smakuje Ramiro) ale jest idealna do np. nadziewania różnymi rzeczami . I do zapiekania. Rozmiar w zasadzie fajny , nie za mały
Asia
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”