Wszystko o pomidorach cz. 16

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Kalo, faktycznie , Ania coś wspominała, ze sama kiedyś wydłubala nasionka z zielonego owocu i wzeszło. Ale owoc był już wyrośnięty . No to moje są wyrośnięte bo maja już żółte czubki . Zrobię tak, ze jednego pomidora wypatrosze a drugiego przemyce w bagażu podręcznym. Walizkę, przy wylotach niestety bardzo często sprawdzają, nie raz i nie dwa miałam ja zrewidowana.
Dziś już tak wyglądają:

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Kiedy akcja wymiany nasion?
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Jeden ze sposobów na wykorzystanie zielonych pomidorów -


youtu.be/nd0DHWd6LRE
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

U mnie już po sezonie, udanym - jak chyba u wszystkich. Pozostaje apetyczne i miłe wspomnienie .
Rok bezproblemowy, chemii nie było. Był octan wapniowy.

Był parę razy skrzyp z pokrzywą w oprysku, też przy okazji winorośli. Pomidory prowadzę na jeden pęd, wszystko w gruncie i w większym odstępie. Może to też pomagało, że było jak wyżej.
Zaraza ziemniaczana pojawiła się pod koniec , kiedy przymrozek złowieszczo czaił się i przyszedł.
Ale zielone, niedojrzałe powędrowały do pudeł i teraz dochodzą.
Obrazek
Rzekomo pojawiła się inna zaraza, jak doniosły media. Czy zagrozi pomidorom ?

W tym sezonie nowych odkryć z 20 nowych odmian nie było. Może WES, Kas, czy Megagron od Beaty.
Podobało mi sie Czudo Ziemli, tylko trochę za dużo wody.
W przyszłym roku wracam do sprawdzonych, moich ulubionych : Kozul, Kalmanów, Mazariniego, Anny Russian, Bołota, Bawolego Serca Kasencji, Pudovika, Red Pear itp. czy Megagrona.
No i dojdą otrzymane hiszpańskie , włoskie i bułgarski.
Megagrona miałem w gruncie i donicy. W gruncie miał więcej, donica stała przy ścianie i słabo wiązał, w te tropikalne temperatury. Obrazek

Oby takie następne sezony , dla wszystkich ;:63
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
ann33
200p
200p
Posty: 259
Od: 30 mar 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica państwa

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

No właśnie, kiedy Akcja Wymiany Nasion 2019? Będzie?
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
kretu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 paź 2019, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Mam nadzieję że piszę w dobrym miejscu jeżeli w złym to przepraszam i proszę o przeniesienie ale to mój pierwszy post tutaj i jeszcze nie zdążyłem zgłębić tutejszych zwyczajów.

Moim problemem jest że kupiłem działkę z gotową uprawą pomidorów pod folią pod koniec sezonu ale jestem kompletnie zielony w kwestiach uprawy i tego jak powinienem zadbać o ziemię aby w przyszłym sezonie móc ponownie z powodzeniem zakładać ich uprawę.

W internecie jest wiele różnych porad często się wykluczających i im więcej czytam tym mniej wiem.

Na tę chwilę myślę aby jeszcze w tym roku wszystko co jeszcze jest w ziemi usunąć następnie część ziemi z wierzchu również usunąć i w jej miejsce dać torf oraz siarkę i przekopać.

Czy takie czynności mają sens czy zalecacie jednak coś innego?

Dodatkowym problemem jest jakaś choroba która dopadła pomidory w bieżącej uprawie

Obrazek

Czy mogę poczynić jakieś dodatkowe kroki aby zabezpieczyć się przed tym na przyszły rok?

Zmiana uprawy na coś innego raczej nie wchodzi w grę bo na tą chwilę zależy mi jedynie na pomidorach i ostrych paprykach.
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Uszkodzenia spowodowane przez mączlika szklarniowego. Niewykluczona alternarioza.
kretu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 paź 2019, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Czy jest coś co mogę zrobić jeszcze w tym roku aby zabezpieczyć się na przyszły sezon czy raczej zadbać o odpowiednie nawożenie i ewentualne opryski w przyszłym?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Rzekomo pojawiła się inna zaraza, jak doniosły media. Czy zagrozi pomidorom ?
Jonzak możesz podpowiedzieć co to za zaraza, bo chyba nie chodzi o ćmę bukszpanową? :roll:

kretu
Na tę chwilę myślę aby jeszcze w tym roku wszystko co jeszcze jest w ziemi usunąć następnie część ziemi z wierzchu również usunąć i w jej miejsce dać torf oraz siarkę i przekopać.
Resztki należy usunąć ale nie rozumiem dalszego postępowania. Czy ziemia jest jakaś b. gliniasta czy piaszczysta, że chcesz ją usunąć i zastąpić torfem i co ma dać przekopanie z siarką? Siarka zakwasza ziemię. Czy może była zrobiona analia gleby i na tej podstawie ułożyłeś plan działania czy wychodzisz z założenia, że jak jest działka to trzeba coś robić?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Nikt nie odpowiedział Foxowej, więc ja ja pocieszę. Kilka lat temu (4-5) zaraza zżarła mi ponad 120 krzaków. Dopadła je na początku pełni owocowania. W ciągu kilku dni wszystko było czarne, płakać się chciało na ten widok. Nawet nie wszystkich odmian ( 52) posmakowałam. Deszcze padały prawie każdego dnia, a ja byłam poza domem, zaglądałam tylko z doskoku. Nie było kiedy zrobić jakikolwiek oprysk. Zagon uprzątnęłam dopiero po jakichś 3-4 tygodniach, a więc jeszcze dłuuuuuuugo polewał je deszcz i wbijał zarazę w glebę. Zagrabiłam, posiałam żyto. W maju sadziłam na tym samym zagonie, dołki w tych samych miejscach i w takiej samej rozstawie. Pomidory wyrosły pięknie, bez zarazy i bez czegokolwiek. Fakt niezaprzeczalny, że pryskałam systematycznie opryskami forumowicz, a i lato było cudownie słoneczne, gorące. Od tamtej pory zaraza mi się nie pojawia.

Wniosek? Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści. Foxowa, nie cuduj, szkoda Twojej roboty. Zapomnij,że miałaś zarazę i spokojnie podejdż do uprawy w nowym sezonie.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Tak tak, silna wiara i ekologiczne opryski to jedyny skuteczny środek na ZZ. Szczególnie wtedy jak lato jest upalne i suche... ;:108
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

A jak będzie mokre lato to co byś nie zrobiła zaradczo teraz i póżniej w sezonie - nic nie pomoże. Tylko się napracujesz i wykosztujesz. No cóż, ogrodnik zawsze musi być psychicznie przygotowany na straty, pewnych zależności nie da się przeskoczyć.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”