Wszystko o pomidorach cz. 16

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
newada
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 kwie 2019, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie odmiany pomidorów na przyszły sezon cz.3

Post »

kaLo pisze: jest to związek hydrofobowy.
Ściślej mówiąc- lipofilny.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

W sumie masz rację , czym innym jest nielubienie wody a czym lubienie tłuszczu chociaż akurat w tym przypadku na jedno wychodzi . Jak spotkam autora artykułu to zwrócę mu na to uwagę :lol: .
kogucik123
50p
50p
Posty: 84
Od: 22 lut 2019, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Miał ktoś pomidora malinowego kwintella f1 ? moze ktos powie kilka słow
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Miałem w jednym sezonie i szczególnie nie przewyższał cech użytkowych innych odmian, więc nie wprowadziłem go do uprawy zamiast Vp-1 i 2.
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Ponieważ zbliża się (już za 2,5 miesiąca :)) okres przygotowania rozsady mam pytanie które pewnie już padało.
Rozsada do szklarni, planowane wysadzenie początek maja, koniec kwietnia zależnie od pogody.
W tym roku siałem pod koniec lutego, za wcześnie, sadzonki były za bardzo wyciągnięte, część z nich miała cienkie słabe łodygi.
Ponieważ w tym roku wyprodukowałem ponad 80 sadzonek, w przyszłym mam już dość - mam dom parterowy z małymi parapetami, wszystkie parapety były zajęte.
Mam mały docieplony stryszek, który idealnie by się nadawał do posadzenie sadzonek, ale w nim jest tylko małe okno dachowe, które nie da odpowiedniej ilości światła dla tych 50 -60 sztuk rozsad.

Generalnie kombinuję jakby tu zrezygnować z parapetów w domu - i z tego co czytałem są dwie opcje:

jedna to doświetlanie rozsady światłem sztucznym ok 4000 luksów, np. panelem LED na wysokości około metra takim jak tu:

http://www.shop.hurt-mix.com.pl/zarowki ... 9-led.html

i chyba to sposób najtańszy, ale im bardziej czytam tym mam bardziej wątpliwości - pisze że takie sadzonki po wysadzeniu do szklarni mogą mieć szok i zwiędnąć, zresztą nie wiem ile świecić, jak długo, kiedy wysadzać z nasion.
Może macie jakieś własne doświadczenia?

Drugi sposób - w szklarni zamontować mini szklarnię np. taką jak tu:

http://www.olx.pl/oferta/tunel-foliowy- ... 33befea0ba ,

która będzie stała na piasku z kablem grzejnym i termostatem np. na 26 stopni, koszt trochę większy, musiałbym częściej doglądać, pod koniec marca ryzyko że w tej mini szklarni temperatura przemrozi sadzonki, korzyści takie że sadzonki na pewno bardziej zahartowane.

Jak wy macie to rozwiązane?
Awatar użytkownika
yummyyummy
100p
100p
Posty: 115
Od: 8 wrz 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Maciej, opcja taka ze sadzisz 8 marca i nic się nie wyciąga :)
Ja tak sadzę do szklarni - 40 sadzonek plus 17 marca kolejne 60-70 do gruntu.
Wszystko stoi na jednym parapecie przez pół miesiąca, po pikowaniu do kubeczków po jogurtach 250 ml - na parapecie i podlodze przed balkonem. W kwietniu na początku miesiąca ląduje w szklarni do zahartowania.
Na parapecie oprocz tego mam zawsze okolo 40 papryk i jakieś 10 baklazanów.
Aneta
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Ok. Ale i tak musisz przez miesiąc zajmować parapety. A w kwietniu w szklarni nie boisz się mrozu?
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2427
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

maciej39 pisze:Jak wy macie to rozwiązane?
maciej39 pisze:A w kwietniu w szklarni nie boisz się mrozu?
Ja od momentu kiedy zaczyna robić się ciepło wynoszę sadzonki do foliówki i przynoszę do domu jeśli w nocy spodziewam się temperatury poniżej 8 stC. W tym sezonie praktycznie cały kwiecień rozsada "siedziała" w foliówce.
Awatar użytkownika
yummyyummy
100p
100p
Posty: 115
Od: 8 wrz 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Może Macieju faktycznie zbyt optymistycznie podeszłam do tematu ;)
Ale mam szklarnię koło domu, jeśli prognozują minus - niestety wnoszę tace z pomidorami do garażu. W tamtym roku chyba raz tak musiałam zrobić.
Do 5 stopni na zewnątrz pomidory dają radę przykryte podwójną agrowłókniną.
Szklarnię mam dość szczelną i od północy i zachodu ukrytą przed wiatrem, może to jest ten hint...

Natomiast wcześniej kiedy nie miałam szklarni wynosiłam pomidory na dzień na balkon w takiej foliowej konstrukcji (można znaleźć pod hasłem szklarnia balkonowa) - kilka półek w foliowym worku z rozpinanym przodem.
Na noc niestety wracały do domu.

Nie mam niestety złotego środka na małe parapety - też w sezonie szukam wolnych i walczę z domownikami ;)
Aneta
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Żeby choć trochę odciążyć parapety a mieć więcej pomidorków, warto spróbować siewu wprost do gruntu. Nadają się do tego całkiem fajne odmiany jak Maskotka i Alka, szczególnie, gdy są uprawiane w skrzyniach , pojemnikach. Mają wówczas cieplejsze podłoże. Siew koniec kwietnia - pocz. maja. Polecam.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Kilka lat temu jeden z forumków z Wrocławia pisał, że robi rozsadę pod niskim tunelem w gruncie. Były nawet fotki (niestety nie zachowały się, pewnie minął termin przechowywania)). O ile pamiętam nazywał to "rozsada kopana".
To był mizuba. Niestety nie daje się wstawić linka. Trzeba wpisać rozsada kopana w szukajkę działu "Uprawy warzywnicze".
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Ja mam szklarnię oddaloną od domu. I właśnie chodzi o to by nie wnosić do domu raz po raz. Raz zapomnę i miesięczna praca na marne.
A czy okno dachowe umiejscowione 2 metry nad sadzonką wielkości 50x90 cm ma szansę doświetlić dobrze sadzonki w marcu?


Zapraszamy tu :arrow: viewtopic.php?f=5&t=64210&start=588
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 16

Post »

Intesywność światła maleje wraz z kwadratem odległości więc na podlodze będzie go 4x mniej niż przy samym oknie. Postaw rozsadę na jakimś stojaku albo doświetlaj.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”