OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak? cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Pewnie bezpieczniej jest rozczynić mniejsze stężenie i dokładniej opryskać-tak mi się wydaje bo oczywiście pewien nie jestem bo nie wiem jak działają takie środki.
Bzdura, co nie zabije to wzmocni. W ten właśnie sposób patogeny i szkodniki uodparniają się na chemię.
W interesie producenta jest żeby człowiek zastosował jak najwięcej jego produktu,wiec nie wysilają się za bardzo żeby oprysk był racjonalny i ekonomiczny.
Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Z jednej strony maksymalizacja zysku, z drugiej jednak zdrowie ludzi więc ulotki muszą być jak najbardziej zrozumiałe.
czy tu chodzi o powierzchnię gruntu,czy powierzchnię opryskiwanych roślin które potrafią być duże.
Czyli jak ktoś ma hektar truskawek i na identyczej wielkości polu pomidory przy palikach to mu automatycznie powierzchnia uprawy rośnie 10 razy? Przecież to nie ma sensu :shock: .

Gdyby jednak ktoś chciał różnicować ilość oprysku dla pomidorów karłowych i wysokich, wegetatywnych i generatywnych to służę metodologią obliczeń :D http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2131
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1369
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Ze swojej strony dodam, że do prawidłowego przygotowania roztworów w przypadku małych przydomowych ogrodów niezastąpiona jest waga tzw. "jubilerska", to koszt na poziome 30-60 zł (porównywałem takową z laboratoryjną o dokładności 0,0001g i naprawdę do dokładności 0,05g wypadła bezbłędnie) a nie wyobrażam sobie odmierzania np. 0,5g bez takiej wagi. Dodatkowo opisuję sobie każde pudełko/słoik ze środkiem markerem oznaczając dawkę na 1 litr (np. 0,8g/l) - bardzo to ułatwia przygotowanie oprysków, nie trzeba za każdym razem grzebać po ulotkach i przeliczać.
Pozdrawiam,
Tomek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Za wagę do 200g o rozdzielczości 10 mg wraz z przesyłką 2 lata temu zapłaciłem niecałe 22 zł, obecnie można spotkać identyczną za 13 zł + kilka zł przesyłka. Do odmierzania substancji płynnych stosuję strzykawki 2 lub 5 ml z igłami 0,8-1,0 mm do zawiesin lub cieńszymi do roztworów. Jeżeli komuś nie pasuje dawkowanie substancji w gramach czy litrach na powierzchnię uprawy to przecież może sobie to przeliczyć na stężenie % , dzieląc ilość preparatu przez zalecaną ilość wody i mnożąc wynik przez 100. Nic prostszego. Aby opryski wykonać prawidłowo dochodzi jeszcze jedna zmienna - doświadczenie w ich stosowaniu a tego żadna etykieta ŚOR nie podaje.
Monika_ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2019, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Dzień dobry,

proszę o poradę po jakim czasie można zastosować drugi oprysk na pomidorach?

Zmiany zarazy ziemniaczanej obecne były na 2 krzakach (małe, na 2 liściach, plamy średnicy 1-2 cm). Zastosowałam Amistar. Po 3 dniach od oprysku pojawiły się nowe zmiany chorobowe.

Dysponuję Revusem i chcę go użyć lecz nie jestem pewna kiedy go zastosować. Liczę na sugestie, z góry dziękuję
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1369
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Amistar na ZZ to słaby kaliber, na już pryskaj Revusem i dokup coś dwuskładnikowego systemicznego (Infinito, Mildex, itp.) jako oprysk na za tydzień. Chociaż w zasadzie lepiej byłoby odwrotnie.
Pozdrawiam,
Tomek
Monika_ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2019, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Serdecznie dziękuję za podpowiedź ;:167
nikotynek
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaką dobrać ilość środka RIDOMIL na oprysk pomidorów

Post »

Witam :)
Mam zakupiony środek na oprysk pomidorów Ridomil
Wg instrukcji dawaka to :22,5g/woda 6-8l/100m2
Ale jak te 100m2 przeliczyć na krzak, (krzaczek to nie powierzchnia płaska)
Jle mogę spryskać krzaków z poj. 6L preparatu.
Dziękuję za odpowiedź.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5715
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jaką dobrać ilość środka RIDOMIL na oprysk pomidorów

Post »

Rozrób tak jak jest napisane i zrób oprysk, każdy krzak powinien być dokładnie pokryty cieczą,
Asia
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7441
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jaką dobrać ilość środka RIDOMIL na oprysk pomidorów

Post »

Ile masz tych krzaczków? Mnie na 15 krzaczków wystarczało coś koło 1 litra, + kropelka adiuwantu, opryskuje mgiełka , odczekam aż wyschnie i lecę drugi raz - góra- dół, góra - dół . Mam opryskiwacz z ruchoma końcówka, mogę skierować ? dziubek? dyszki w górę, w dół lub na boki.
Pozdrawiam! Gienia.
nikotynek
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

dziękuję za odpowiedzi :D
Pelasia pisze:Rozrób tak jak jest napisane i zrób oprysk, każdy krzak powinien być dokładnie pokryty cieczą,
Asia
Napisane jest na 100m2,krzak to nie powierzchnia płaska :shock:

Dzwoniłem do producenta preparatu, też nie potrafili jednoznacznie powiedzieć jaka pojemność na jeden krzak ;:oj
Ostatecznie padło że max 250 ml/krzak.
gienia1230 pisze:Mnie na 15 krzaczków wystarczało coś koło 1 litra
Czyli u Ciebie wychodzi ok.70 ml na krzak

No i teraz jestem w kropce :(
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1369
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

No bez żartów, oprysk to nie jest niewiadomo jakie wyzwanie. Przyjmij, że na 15 krzaków potrzeba jeden litr oprysku, jak braknie to co za problem dorobić?
Pozdrawiam,
Tomek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Nie przeginaj z ilością oprysku na 15 krzaków. Na poprzedniej stronie była dyskuja na ten temat i konkretne wyliczenia i od razu widać, że niewielu odrobilo lekcje albo kompletnie nie zrozumiało problemu. Jeżeli o mnie chodzi to możecie nawet posypywać swoje 15 pomidorów nierozpuszczonym proszkiem w ilości przeznaczonej na hektar uprawy. Wasza sprawa.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5715
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

No to jak bardzo chcesz dokładnie wykorzystać preparat , to zmierz wysokość pomidora , jaka jest szerokość krzaka , będziesz miała mniej więcej powierzchnie jednego krzaka , pomnóż to przez ilość posiadanych krzaków , i będziesz miała w przybliżeniu powierzchnie do oprysku. :roll:
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”