OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak? cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
zielonka10
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 24 cze 2021, o 23:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Witam. Zdarzyło się komuś przedawkować stymulator wzrostu w pomidorach ? Dzisiaj przez pomyłkę złapałem złą miarkę i zamiast 5ml/5l wody dałem 10ml/5l wody. Czym może to skutkować ?
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Może to nie odpowiedż ale tak się zastanawiam po co stosować stymulatory wzrostu w pomidorach, przecież jak nie chce rosnąć to jest jakaś przyczyna, może gleba przenawożona albo co . Przecież potem to będzie się jeść.

W innym temacie,
są tak wysokie temperatury , że wysuszyły ogniska zarazy ziemniaczanej na ziemniakach, także nie tylko opryski działają.
zielonka10
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 24 cze 2021, o 23:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Ja zdecydowałem się zastosować stymulator wzrostu z powodu ponadprzeciętnych upałów. Druga sprawa odmiana którą pryskałem do tej pory się nie pozbierała po wcześniejszych deszczach (padało niemal codziennie + niskie temp. w nocy). Inny przykład gdy zastosowałem środek stymulujący to najprawdopodobniej choroba grzybowa która dopadła moje pomidory w tunelu, tutaj stymulator wzrostu zadziałał i rośliny doszły do siebie, a już około 60% krzaków było objętych chorobą jak nie więcej. Kolejny przykład gdy stosuję stymulator to gdy pomidory są po gradobiciu. W moim przypadku pomidory są na takim etapie wzrostu że zanim je zerwę to tego środka nagromadzonego w roślinie już nie będzie. Dodatkowo ten nie ma okresu karencji i zapewne jest dużo mniej szkodliwy niż np. fungicydy. Bywają też stymulatory wyprodukowane z środków naturalnych takich jak wyciąg z grejpfruta, w pełni bezpieczne.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Zielonka10 , napisz czy coś złego się wydarzy ? Ja przeważnie daję za mało niż za dużo ,
ale raz mi się zdarzyło odwrotnie. Ucierpiała jedynie jagoda kamczacka , reszcie nic nie było ,
ale to nie było Asahi .
zielonka10
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 24 cze 2021, o 23:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Na chwilę obecną nie widzę negatywnych skutków podania podwójnej dawki Asahi. Liście na krzakach które rosły poprawnie może są trochę bardziej żywe pomimo upałów. Krzaki o których pisałem wcześniej że są w kiepskiej kondycji - bez zmian, chociaż nie minęły nawet 24h od oprysku więc zobaczę co będzie dalej.

anulab, wrzucę zdjęcie tych kiepsko wyglądających krzaków w temacie "Pomidory-choroby i szkodniki cz.20" może podsuniesz mi jakiś pomysł co z nimi dalej zrobić.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Przy takich wysokich temperaturach zwalnia przyrost zielonej masy pomidorów, spróbuj zacieniować je firankami starymi.
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Mam nieużywane wapno w granulkach z mikro 3 w 1 . Termin ważności minął 2 lata temu. Co z nim zrobić, ma jeszcze jakieś wlasciwosci?
Marta
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Może lepiej do pomidorów zastosować skorupki jajek i kwasek cytrynowy?
A to wapno rozsypać po ogrodzie?
Marta
zielonka10
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 24 cze 2021, o 23:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

suzana pisze:Przy takich wysokich temperaturach zwalnia przyrost zielonej masy pomidorów, spróbuj zacieniować je firankami starymi.
Dzięki. Nie miałem starych firanek ;) ale udało się zacieniować białą agrowłókniną.


Co ile mniej więcej można stosować oprysk wapniowy (wuxal calcium) żeby nie przesadzić. Chodzi o oprysk na suchą zgniliznę. 24.07 opryskałem pomidory zapobiegawczo, mimo wszystko na paru krzakach pojawiła się sucha zgnilizna. Na razie jeszcze bez większych start, ale tez nie chcę czekać i patrzeć czy się dalej rozwinie tylko ponowić oprysk za dzień czy dwa.
Awatar użytkownika
mlodszyogrodnik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 2 kwie 2023, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnosląskie

Opryski

Post »

Jak juz wiecie jestem młody ogrodnik
i Młody na forum :D

Od jakiegos czasu obczytuje temat ochrony pomidorów
Jakie srodki ochrony roslin zakupić na ten sezon
Głowa pęka od wiedzy ale jak za duzo wiedzy nic nie zostaje :roll:

Chce zabezpieczyc sie przeciwko na chyba najwazniejsze i najczęsciej dopadajace choroby

Zaraza ziemniaka , Sucha zgnilizna wierzchołkowa, Szara pleśń, Brunatna plamistość
pryskac zapobiegawczo i w czasie choroby ;:134

- miedzian zaraz po przesadzeniu

1 zapobiegawczo Revus

2 zapobiegawczo MAGNICUR FINITO , Signum 33 WG , Cabrio Duo 112 EC, scorpion
( ktory z nich wybrac aby był inny od poprzedniego i nie miał tego skladu co porzedni, by mozna było pryskac na przemian )

I myslałem ze w czasie choroby jeden z drugiej grupy

Polecie cos z tych srodków bo im wiecej czytam mniej wiem .
I prosze nie odsyłajcie mnie juz do tematu POMIDORY w pigułce - choroby i szkodniki. Niedobory i przenawożenie.Linki,porady.
Tam są niektore srodki juz wycofane z obiegu

A ekologiczne bedę robil jak mi przyjdą produkty z All

Pomidory bedą w gruncie
Myślałem też nad Magiczna Siła do Pomidorów

Rownież fajnie by było aby te srodki ochrony działaly rownież na Ogórki
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 8

Post »

Z ekologicznych , zrywaj skrzyp i rób wywary . Dodaj do tego czosnku , mydła potasowego , lecytynę .
W oddzielnym oprysku trichodermę , bacillus subtilis i inne probiotyczne .
Irek_2
200p
200p
Posty: 236
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 8

Post »

SZW (sucha zgnilizna wierzchołkowa": mam zanotowane z wpisów na forum środki: "Wapnowit Forte", BioCal, "Wapnowit Turbo". W tym roku zamierzam pryskać "Wapnowit Turbo" - tańszy od BioCal.
Na zarazę ziemniaczaną robię opryski profilaktyczne - przed zapowiadanymi deszczami ok 3 razy w sezonie, Na ten sezon będą: Revus, Orvego i Cabrio Duo. Finito mam, ale raczej trzymam, jeśli się spóźnię z opryskiem profilaktycznym i będą już objawy. Na podstawie tych kilku lat upraw pomidorów w gruncie (od 2015 roku) zauważyłem, że raczej skupić się należy (trzeba być bardziej czujnym) w drugiej połowie sezonu. Czytałem nawet opinię, że można zaryzykować i zaniechać oprysków w jego pierwszej połowie. Łatwiej jest, jak jest możliwość codziennej lustracji stanu krzaczków. Nie robię oprysków na szarą pleśń i brunatną zgniliznę.
Magiczną Siłę stosuję do nawożenia - fertygacja.
Mam jeszcze zanotowane, że była polecana mieszanka Signum + Revus.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
mlodszyogrodnik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 2 kwie 2023, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnosląskie

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 8

Post »

anulab pisze: 11 kwie 2023, o 07:33 Z ekologicznych
Moze zle to ujęłem
Chodzilo mi o ekologiczne
MLECZAN WAPNIA- MW,
OCTAN WAPNIA- OW,
Hydrolizat białka - HB
HT z tymolem lub HT z siarczanem magnezu
IF
KSM
( połprodukty do tych preparatów juz zamowione w drodze,)
nie wiem czy nie za duzo tego do tego chce jeszcze magiczną siłe do podlewania doglebowego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”