Pomidory uprawiane pod folią, w tunelu, w szklarni cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Arek, nie saletrą potasową, a siarczanem potasu, rozpuszczaj w gorącej wodzie i podlewaj.
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

:wit Nie mogę już edytować, to dopiszę - rozpuszczaj w niedużej ilości gorącej wody, następnie rozcieńczaj do potrzebnej objętości najlepiej w deszczówce, a jak nie masz, to proponuję - dodaj trochę kwasku cytrynowego, albo octu, żeby mikstura miała około 6 pH, wtedy pomidor łatwiej przyswaja składniki. A kranówa np. u mnie około 8 pH - to nie jest to co pomidor lubi.
Pozdrawiam Eugenia
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Gieniu , 1-2 gramy na litr wody do podlewania będzie dobrze ?
Mam siarczan potasu , ten zwykły , kiedyś próbowałam go rozpuszczać ,
nawet rozdrabniałam końcówką tnącą miksera . Nie było łatwo . Spróbuję
jeszcze raz . Przez te upały może być słabo z wybarwianiem .
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Anula - Robię tak - tyle ile potrzebuję do podlania - w proporcji 2 gramy/ 1l. wsypuję do butelki szklanej, zalewam ok.2/3 szklanki gorącej wody i wstrząsam, zlewam ciecz z góry,znowu dolewam gorącej wody, żeby roztwór był mniej nasycony i telepię butelką, powtarzam do całkowitego rozpuszczenia. Odstawiam czasem na parę minut i naprawdę się rozpuszcza. Przeważnie rozrabiam w ten sposób jednorazowo 40 gram siarczanu potasu, mi wystarcza na 20 l.wody. Za niedługo trzeba podlewać nie tylko pomidory, ale i porzeczki po zbiorach, róże dla lepszego zimowania. Sposób przydatny i nie zajmie Ci dłużej niż 15 minut :)
Pozdrawiam Eugenia
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Dzięki , właśnie mieszam , rozpuszczam 100 gram , dodatkowo podgrzewam
w mikrofalówce . Doleję wody , może pójdzie szybciej .
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

W tym roku zaczęłam przygodę z pomidorami w tunelu foliowym, czytam wątki, oglądam filmiki, ale spotykam się z tak różnymi opiniami na te same tematy, że troszkę się już gubię :wink: Piszecie, że ogławianie pomidorów zacząć w połowie sierpnia, ale co zrobić jeśli moje niektóre sięgają już górnej folii? Kilka już się nawet zawinęło. A tunel dość wysoki... Na jednym filmiku pan tłumaczył, że powinno się ogławiać po czwartym - piątym gronie, moje te najwyższe mają już nawet sześć. Myślicie, że powinnam je obciąć, czy czekać jednak do sierpnia?
Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

clem3 Można ogłowić w dowolnym czasie. W sierpniu zalecają ogławiać ze względu na to, że pomidory z kwiatków w późniejszej porze nie zdążą dojrzeć przed przymrozkami . A za czwartym gronem można ogłowić jeżeli krzaki są w słabej kondycji lub są prowadzone na kilka pędów. Wówczas krzaki mogą mieć problem z wyżywieniem następnych gron.
mkwapisz
100p
100p
Posty: 191
Od: 9 cze 2012, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Jeżeli pomidory na dolnych gronach są już zabrane, to wycinam liście i opuszczam krzak na sznurkach. Na agrowłókninie leży wtedy goła łodyga. Ale fakt, w sierpniu ogławiam. We wrześniu często tunel trzeba przymykać i za dużo choróbsk się już objawia.
Marcin
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Telimenka, mkwapisz bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pomidorki dopiero dwa się czerwienią, reszta zielona. Boję się, żeby te czubki jakiejś zarazy się nie nabawiły, bo dotykają do folii, więc nie mają kiedy przeschnąć, a wszędzie czytam, że najgorsza wilgoć...
A ile najwięcej gron można zostawić? Pewnie nie ma reguły, ale tak orientacyjnie?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Tak jak napisałaś nie ma reguły. Ilość uzyskanych gron zależy od odmiany, czasu posadzenia i pogody. W szklarni na ogół ciągnę na maxa. Chociaż zdarzało się , że kilka krzaków ogłowiłam za trzecim gronem. Ponieważ wyczytałam, że ogłowienie przyśpiesza dojrzewanie owoców, więc musiałam spróbować. U mnie z tej samej odmiany, równocześnie sadzonej : po ogłowieniu dojrzały zaledwie 2 tyg. szybciej od nieogłowionych. Uznałam ,że szkoda krzaków, bo ogólna wydajność o połowę mniejsza. Nie wiem dokładnie ile gron najwięcej udało mi się uzyskać. Sama teraz jestem ciekawa :) , chyba w tym roku będę dokładnie liczyła ;:167
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

U mnie ogławianie pobudza wysyp wilków . Pomidory , które dorosły do sufitu prowadzę
na dodatkowym sznurku poziomo lub w dół . Opuszczenie całego krzewu to dobry pomysł ,
szczególnie gdy krzew silnie rosnący .
Nie ma reguły co do ilości gron . Mam w tym roku pomidora Szapka Monomakha , dorósł
raptem do metra z końcówką a już ma 5-6 gron . Z niektórych odmian zbyt intensywnie rosnących
zrezygnowałam .
MagSta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 mar 2016, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Kochani, co może być przyczyną tego, że na krzakach rośnie tylko najniższe grono a w nim 2-3 owoce? Pozostałe, wyższe są zawiązane, nawet 2,3 czy 4 grona ale siedzą takie maciupeńkie i wcale nie rosną. Mam różne odmiany i wszystkie poza hybrydami F1 właśnie tak się zachowują. Nawoziłam gnojówką z pokrzyw i nawozem potasowym. Robiłam oprysk wapniowy i na brunatną plamistość liści.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz.6

Post »

Jeśli to odmiana wczesna i przerośnięta, to może tak się zachowywać, nie zdążyła się dobrze ukorzenić, a musi wydać owoce. Inna przyczyna np. nadmiar azotu i szereg innych przyczyn zależnie jaka to odmiana inaczej się zachowuje., dlatego powinno uprawiać jedną odmianę i stworzyć dla niej odpowiednie warunki, wraz z nawożeniem.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”