Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8635
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Piękna jest ta cukinia Rugosa Friulana . Rozejrzałam się za nasionami i
znalazłam na all....o . Wygląda jednak zdecydowanie inaczej , może zapyliła
się inną odmianą .
Znalazłam nasiona oryginalne z Franchi . :tan
A miałam już nawet jednego nasionka na ten sezon nie kupić . ;:223
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Fakt , piekna tylko czy smaczna?
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Raq111 pisze:Czy rozsada może być za duża?
Co masz na myśli ?? - możesz doprecyzować pytanie ?
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

O ile do ubiegłego roku wysiewałem tradycyjnie Sorayę albo Astrę Polkę to w tym jest już tylko i wyłącznie Rugosa Friulana bez względu po jakiej obróbce czy formie będzie spożywana,więc to wszystko wyjaśnia.A zalety opisywałem w tamtym sezonie.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Michal12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2019, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Liście pomidorów z rozsad żółte - już przesadzać?

Post »

Witajcie drodzy,
Potrzebuje małej porady doświadczonych.
Moje pomidorki trzymane na parapecie strasznie wyrosły i jakby chciały już być przesadzone w ziemię.
Ich liście dolne pożółkły i zaczynają źółknieć delikatnie także te wyrosłe nieco wyżej.
Ktoś mi powiedział, że to przez to, że korzenie potrzebują się rozrosnąć z doniczki torfowej, w której się znajdują, i już mają za mało miejsca i nie mogą roślinie dostarczyć więcej pożywienia.
Zamierzam posadzić je tak w ogrodzie, ewentualnie w tunelu foliowym bez ogrzewania, ale raczej w samej ziemi.
Martwię się jednak, że jak temperatura spadnie poniżej zera, to mi zemrą moje kochane pomidorki.
Tutaj jest prognoza: https://www.agropogoda.pl/zimna-zoska-przymrozki
Jeszcze 3 tygodnie, zanim mini groźba mrozu! Straszne, bo moje pomidory już są wyrosłe.

Czy ktoś ma z tym doświadczenie - jeśli przyjdzie taka temperatura kilka razy, to czy w ogóle zabije mi pomidora, tak że nie odżyje, czy tylko nieco spowolni?
Co gorsze, pomidor, który będzie marnieć 3 tygodnie na parapecie i nie może wyrosnąć, czy taki przemarzły w ogrodzie?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Liście pomidorów z rozsad żółte - już przesadzać?

Post »

Dziwna ta prognoza :shock: . Sat24 i AccuWeather podają zupełnie inaczej. Ten zimny tydzień jeszcze musisz je pomęczyć w doniczkach. Będzie nauczka , żeby się nie spieszyć z sianiem.
Michal12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2019, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście pomidorów z rozsad żółte - już przesadzać?

Post »

Od jednego czy dwóch mrozów rano typu -1,5 stopnia przez 2-3 godzinki zemrą mi te pomidorki, tak że się nie odrodzą? W ogóle nie mam doświadczenia... Lepiej by całe pożółkły liście w doniczkach na parapetach w domu? Co lepsze, co gorsze?
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Liście pomidorów z rozsad żółte - już przesadzać?

Post »

A dużo masz tych pomidorów? Moze wsadź je do większych doniczek i przetrzymaj w domu. Śledziłam różne prognozy i wyszło mi, że u mnie ok. 10 maja sadzenie powinno być dość bezpieczne.
Dorota
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Dorotko nie przejmuj się. Nawet jak byś chciała coś konkretnego doradzić , to nie wiesz gdzie potrzebujący porady ma miejscówkę, bo w profilu wszystko tajne/poufne i na dobrą sprawę nie wiadomo czy podana w linku prognoza IMGW jest dla Polski czy jakiegoś innego kraju :? .
tomtom82
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 cze 2016, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Prognoza pogody na 2 tygodnie to wróżenie z fusów. Nawet prognozy tygodniowe potrafią się zmienić diametralnie. A to że w zimną zośkę mogą być przymrozki to każdy może wyprognozowac nawet i pół roku wcześniej ;) Jeżeli masz możliwość posadzenia w tunelu to ja bym sadzil. Byle tylko solidnie zabezpieczyć na owe zimne noce wejścia do tunelu. Zawsze to temperatura w takim zamkniętym tunelu będzie o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz.
Michal12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2019, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

tomtom82 pisze:Prognoza pogody na 2 tygodnie to wróżenie z fusów. Nawet prognozy tygodniowe potrafią się zmienić diametralnie. A to że w zimną zośkę mogą być przymrozki to każdy może wyprognozowac nawet i pół roku wcześniej ;) Jeżeli masz możliwość posadzenia w tunelu to ja bym sadzil. Byle tylko solidnie zabezpieczyć na owe zimne noce wejścia do tunelu. Zawsze to temperatura w takim zamkniętym tunelu będzie o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz.
Ale ja nie mam tunelu ogrzewanego i nie dam rady zrobić takiego teraz.
Jeśli już to mogę kupić taki zwykły z marketu albo sklepu ogrodniczego najprostszy za 200 czy 300 zł na próbę albo samemu jakieś wbić deski i doczepić dokoła i na dachu folię ze sklepu - to więcej roboty, ale nieco tańsze.
Ale czy taki zwykły tunel sprawi że np. podczas przymrozków nie będzie -2 stopnie tylko +3 stopnie? On się bardzo szybko ochłodzi też w nocy, nie jest tak?

Chyba że jeszcze jakoś inaczej np. słomą czy sianem otoczyć na noc pomidorki w gruncie?
Michal12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2019, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście pomidorów z rozsad żółte - już przesadzać?

Post »

Dorcinda pisze:A dużo masz tych pomidorów? Moze wsadź je do większych doniczek i przetrzymaj w domu. Śledziłam różne prognozy i wyszło mi, że u mnie ok. 10 maja sadzenie powinno być dość bezpieczne.
To też nie jest zły pomysł w ostateczności.
tomtom82
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 cze 2016, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw cz.2

Post »

Michal12, myślałem że masz już ten tunel postawiony. Teraz zostało Ci mało czasu na stawianie tunelu. A co do twoich pytań... Jeżeli przymrozki są przygruntowe i delikatne to nieogrzewany tunel wystarczy i ochroni roślinki. Dobrze jest je postawić tez na podwyższeniu. Natomiast jeśli szykuje się większy przymrozek, powiedzmy -3,-4 też jest na to sprawdzony sposób. Wieczorem odpalamy w tunelu kilka wkładów do zniczy. Ilość zależy oczywiście od wielkości tunelu. O sposobie tym dowiedziałem się kilka lat temu z Internetu i miałem okazję sprawdzić dwukrotnie z pozytywnym skutkiem.
Ja mam już w tunelu (również nieogrzewanym) posadzonych 36 szt ostrych papryk oraz całą rozsadę papryk słodkich i zapowiadanego przymrozkiu się zbytnio nie obawiam. Zakupiłem 6 szt. Wkładów do zniczy i jestem dobrej myśli.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”